منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۲۰
شناسه خبر: 314775
گروه :خبر
7332-440x250

حیوانات دریایی آبهای خلیج فارس مورد حمله تورهای اسراییلی قرار گرفته اند و حیات آنها به شدت در حال تهدید است به طوری که هفته ای چندین آبزی کمیاب در این آبها تلف می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، این روزها خبرهای زیاد از اینکه موجودات خلیج فارس یکی پس از دیگری لاشه های آنها به سواحل می رسد از خروجی رسانه ها بیرون می آید ولی هیچ یک از مسولان برای جلوگیری از این فاجعه زیست محیطی اقدامی نمی کنند تااینکه روزگذشته  لاشه یک دلفین که در تور صیادان گرفتار شده بود، درساحل کندالو در نزدیکی روستای شیب دراز این جزیره کشف شود .

 

دلفین های بازی گوش که در اطراف جزیره هنگام در حال چرخش هستند در تور نایلونی یک بار مصرف که در زبان محلی به تور اسراییلی معروف است، گرفتار می شوند  و بر اثر تقلای زیاد، تور ماهیگری در پوست و گوشت این پستاندار دریایی نفوذ کرده و باعث مرگ آن می شود .

 

شنیده شده است که لاشه های دلفین های گوژپشت یا بینی بطری بعد از اینکه در تورهای اسراییلی گیر می کنند توسط صیادان پنهاد می شود تا مسولان از این فاجعه آگاهی نداشته باشند و به این روش صید ایرادی نگیرند .

 

شواهد و اطلاعات به دست آمده از جامعه محلی، روزانه تعداد زیادی از این تورها در آب های جزیره قشم به قصد صید ماهی به کار گرفته می شود که این روند می تواند زنگ خطری برای گونه های در معرض خطر انقراضی همچون دو گونه لاک پشت های پوزه عقابی و سبز و جانوران دریایی همچون دلفین های این منطقه باشد .

 

در دوسال اخیر مرگ دو دلفین گوژپشت در جنوب شرق جزیره (ساحل روستای تورگان)، یک دلفین گوژپشت در جنوب غرب جزیره (منطقه نمکدان)، ۶ دلفین بینی بطری در سواحل شمالی جزیره هنگام و یک دلفین پورپویز در شمال غرب جزیره قشم (ساحل باسعیدو) یک دولفین روز گذشته به ثبت رسید و در چند روز گذشته شاهد به گل نشستن یک نهنگ ۱۰ متری در آبهای ای جزیره بودیم که این نشان از عدم رعایت نقاط ایمنی در حفاظت از جانداران دریایی است .

 

مردم جزیره هنگام که تا قبل از شناساندن دلفین ها با مشکلات معیشتی روبرو بودند و با وجود شناساندن این نعمت حال و روز بهتری پیدا کرده اند اگر مواظب حیاث موجوداتی همچون دلفین ها در این منطقه نباشند احتمال دارد این حیوانات از این منطقه فاصله بگیرند و نان مردم این منطقه هم آجر شود .

 

گفتنی است ” علاوه بر دلفین ها موجودات دریایی همچون لاکپشت ها و سفرها ماهی ها و موارد دیگر هم نیز در این چند روزه قربانیان این تور اسراییلی شده اند و مسولان این جزیره چشم خود رابراین فاجعه بسته اند و با خاطیان این خیانت ها برخورد جدی نمی کنند .

 

در این جزیره پهناور می توان علاوه بر شناسایی ۲۴۵ گونه از ۵۰۹ گونه پرندگان کشف شده در ایران، جانوران و پستانداران دریایی همچون دلفین ها و گونه های بسیار نادر و در معرض انقراضی همچون لاک پشت های سبز و پوزه عقابی را مشاهده کرد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است