منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۰۸
شناسه خبر: 367646
گروه :خبر
photo_2016-11-13_16-00-36

فیلمساز و مستند ساز هرمزگانی با گلایه از مسئولان فرهنگی هرمزگان گفت:در این چندسال مسئولان فرهنگی هرمزگان حتی برای یک فیلم صدثانیه ای هزینه ندادند و خیلی از مسئولین با آثار هنرمندان استفاده ابزاری و مناسبتی میکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛محمود شهبازی مستند ساز و مدیر تصویربرداری فیلم های مستند و داستانی هرمزگانی درگفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: از سال 1382 یک دوره فیلمسازی درانجمن سینمای جوان گذراندم و همیشه از مقطع دبیرستان پیگیر کلاس های فیلمسازی بودم.

وی در ادامه بیان کرذ: تبلیغی ازهنرستان هنرهای زیبای پسران در سطح شهر زده شده بود که رشته سینما هم دارند و من تا اینکه این خبر را شنیدم بلافاصله در همان دبیرستان ثبت نام کردم و استادحسین پریش مدیر هنرستان ازمن خواستند که گرافیک بخوانم و من هم ثبت نام کردم یک هفته هم ماندم و بعد از یک هفته تشخیص دادم ادبیان برم.

در دوره یکساله فیلمسازی یک جلسه هم غیبت نکردم

شهبازی اضافه کرد: الان از اینکه گرافیک نخواندم پشیمان هستم چرا که رشته گرافیک میتوانست کمک زیادی در حوزه هنرسینما برای من داشته باشد ، عاشق سینما بودم یادم است در دوره یکساله فیلمسازی یک جلسه هم غیبت نکردم حتی نزدیک به سه ماه از گلشهر تا فرهنگسرای طوبی پیاده می آمدم و در خصوص طرح ها وایده هایم فکر میکردم کتاب زیاد میخواندم و فیلم زیاد می دیدم و احساس می کردم ازقافله عقب ماندم و باید تلاش کرد.

   photo_2016-11-13_16-02-02

هنگام ورودم به سینما یک آتلیه عکاسی و یک سوپر مارکت داشتم
مدیر تصویربرداری فیلم های مستند و داستانی تصریح کرد: من وقتی وارد آموزش سینما شدم یک آتلیه عکاسی و یک سوپرمارکت داشتم تصمیم گرفتم این را کنار بذارم و ازصفرشروع کنم و همین اتفاق افتاد عکاسی و سوپرمارکت تعطیل کردم و با تمام انرژی پیگیر آموزش فیلمسازی شدم.

خانواده مخالف تعطیلی آتلیه عکاسی و سوپر مارکت بودند / از صفر شروع کردم

وی ادامه داد: در خانواده خیلی موافق تعطیلی عکاسی و سوپر مارکت نبودند خصوصا که همه چیز را از صفرشروع می کردم از دوستانم این حرکت من را باور نمی کردند و تصورشان از کارهای من این بود که احساساتی با همه چیز برخورد می کنم و فقط برادرم مرحومم فرهاد که خودش گوینده رادیو بودندو اهل شعر و با شعرای استان از جمله موسی بندری وسعید آرمات هم دوره بودند حمایتم کردند و حتی وقتی که سوم دبیرستان بودم یک دوربین وی اچ اس برام خریدند.

مستندساز هرمزگانی افزود: تصویربرداریم و تکنیک دوربین روی دستم مدیون همان دوربینم هستم که با آن دوربین خیلی تمرین می کردم و با توجه به سنم دیرشروع کردم و این کار را برایم سخت ترکرده بود و باید تلاش می کردم و من باید هفته ای یک فیلمنامه میخواندم و داستان میخواندم و چند تا فیلم می دیدم و به لحاظ فنی هم مطالعه میکردم و با دوربینم میرفتم کنار دوربین و با حرکت موج ها تمرین حرکت دوربین می کردم.
وی تصریح کرد: دوره فیلمسازی ما آخرین دوره و هنرجویان مرحوم کورش گرمساری بودیم و من هنوز دوره ام تموم نشده بود یک فیلم مستند با عنوان «تا مقصدی سفید»کار کردم و بعد از فوت کورش گرمساری یک جشنواره به اتفاق دوستان درانجمن راه اندازی کردیم.

فیلم «مسافر اردیبهشت» با فیلم «سرگیجه» به طور مشترک مقام سوم گرفت

شهبازی در ادامه بیان کرد: با یک هزینه ناچیز فیلمی باعنوان «مسافر اردیبهشت» در جشنواره نخستین فیلم من دیده شد یادم است که فیلم من با فیلم «سرگیجه» ساخته علیرضا احمدی به طور مشترک مقام سوم گرفت و بعد از آن اتفاق جدی تر کار کردم.

photo_2016-11-13_16-01-44

وی به مقام خود در حوزه هنری اشاره کرد: جشنواره دوم اریبهشت مقام نخست داستان برای فیلم «باغ لال» گرفتم آن روزها جشنواره و جایزه برایم جالب بود در دوره چهارم اریبهشت بودم که فیلم تجربی «فیش آی» کارکردم و در جشنواره اردیبهشت اول شد و به جشنواره تهران راه پیدا کرد و همچنین در همان سال به جشنواره وارش رفتم و با دوستانی مثل شهرام مکری رقابت می کردم و البته سال های قبل آن هم با فیلم «تا مقصدی سفید» تجربه حضور در جشنواره منطقه ای سنندج و کوثر مشهدداشتم.
هنرمند هرمزگانی ادامه داد: درسال ٨٨ فیلم تجربی «فیش آی» درجشنوار بین المللی «داکا» کشور بنگلادش راه پیداکرد و به دلیل اینکه مدیر هنری بنیاد حفظ آثار بودم و بایدحفاظت ستادکل مجوز خروج ازکشور برام صادر نمیشد خودم نتوانستم به موقع درجشنواره حضور پیداکنم و به همین دلیل ناصر باکیده مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران خودشان در این جشنواره حضورپیداکردند.
شهبازی با بیان اینکه در این سالها باتوجه به علاقه ای که به تصویربرداری داشتم درتعداد زیادی از آثاردوستانم به عنوان مدیرتصویربرداری بودم ؛ تصریح کرد: کارگردانی مستند بلند «پرواز صبح یکشنبه» با محوریت پرواز۶۵۵ و ساخت مجموعه چهل قسمتی «پس ازپرواز» به تهیه کنندگی مدرسه سینمایی عمار فعالیتهای جدیدم درحوزه سینما است.

photo_2016-11-13_16-01-33

امسال درجشنواره فیلم عمار با مجموعه مستند «پس از پرواز» حضوردارم
کارگردان مستند «پس از پرواز» گفت: جشنواره ها به دلیلی اینکه یکی از تجمع های هنری درحوزه سینمااست و به خاطر دیده شدن اثرم سعی میکنم شرکت کنم و در جشنواره ملی اردیبهشت ؛ فیلم کوتاه تهران ؛جشنواره وارش ؛ جشنواره کوثرمشهد ؛ جشنواره بزرگ شهیدآوینی ؛ جشنواره فیلم عمار؛ از جمله جشنواره های بودند که تاکنون شرکت کرده ام و امسال هم درجشنواره فیلم عمار با مجموعه مستند پس از پرواز حضوردارم.
وی به سایر فعالیت های خود در حوزه هنری اشاره کرد و افزود: تدریس دوره تصویربرداری ونورپردازی ؛مدیر تصویربرداری و همچنین پژوهش و تحقیق با توجه به موضوع وسوژه هایم به طورجدی درکنار فیلمسازی دنبال میکنم.

صبورم همسرم و حمایت های خانواده ام در پیشرفت هنری من تاثیر گذاشت

این مستند ساز هرمزگانی با بیان اینکه خانواده قطعا نقش زیادی درپیشرفت و رشد من داشتند ؛ بیان کرد: از صبوری همسرم و گذشت و بزرگیشان متشکرم که پیشرفت شایانی به من کردند چرا که فیلمسازی هنر گران و پرهزینه ای هست و از لحاظ لوجستیکی و پشتیبانی نیاز به تجهیزات است و ابزارسینمایی هم گران است و اگرگذشت و صبوری نباشد واقعا سخت است و من و همسرم طوری برنامه ریزی و اولویت بندی میکنیم که به جای مبل روی زمین می نشینیم تا بتوانیم دوربین و تجهیزات صدابرداری مان را تکمیل کنیم.

photo_2016-11-13_16-01-13

درحال ساخت مجموعه مستند «پس از پرواز» هستم
مدیر تصویربرداری فیلم های مستند و داستانی با اشاره به برنامه فعلی خود ؛ ادغان کرد:اکنون که درحال ساخت مجموعه مستند پس از پرواز هستم و تصمیم دارم 290 شهید دراین مجموعه معرفی کنم و هم زمان درحال نگارش فیلمنامه سینمایی با موضوع پرواز ۶۵۵ به صورت کارگاهی هستیم که انشاالله در آینده نزدیک این فیلمنامه آماده شود که اولین فیلم سینمایی ام است که کار میکنم.
وی اظهار کرد: استان هرمزگان درحوزه سینما و تئاتر و عکاسی و همچنین ادبیات هرمزگانی ها شناخته شده هستند و امیدوارم که در سال های آتی هنر و هنرمند هرمزگانی به جایگاه خودش خواهد رسید.

photo_2016-11-13_16-01-02

اگر کسی فعالیت هنری را آغاز می کند باید کفش آهنی بپوشد / مشکلات مالی نباید مانع فعالیت های هنری ما شود

کارگردان مستند «پس از پرواز» با بیان اینکه اگر کسی فعالیت هنری را آغاز می کند باید کفش آهنی بپوشد ؛ افزود: به نظر من هنرمند نباید دست روی دست بذارد و منتظر باشد تا شرایط محیا باشد بعد کارکند و مطمئن باشیم همچنین اتفاقی نخواهد افتاد مشکلات زیاد است ولی نباید بهانه ای برای کارنکردن ما باشد خیلی از دوستان گلایه میکنندکه کسی حمایت نمیکند.

هنرمندای هرمزگان با تخصص پیچینگ کردن غریبه هستند

شهبازی بیان کرد: هنرمندانی که گلایه می کنند کسی از ما حمایت نمی کند من سوالم این است که تا الان چند بار با فیلمنامه ات خارج از استان رفتی و پیگیر حامی بودید؟ مشکلات و بی پولی همیشه بوده ولی من همیشه تهیه کننده داشته ام چون پچینگ کردن و مجاب کردن تهیه کننده برای پرداخت هزینه خودش تخصص میخواد و در تمام دنیا دوره آموزشی داره اما در کشور خودمان وخصوصا هنرمندای ما با تخصص پیچینگ کردن غریبه هستند.

 مسئولان برای یک فیلم 100 ثانیه ای هزینه ندادند/ مسئولان با آثار هنرمندان استفاده ابزاری و مناسبتی می کنند

وی با گلایه از مسئولان فرهنگی هرمزگان ؛ گفت:در این چندسال مسئولان فرهنگی هرمزگان حتی برای یک فیلم صدثانیه ای هزینه ندادند و خیلی از مسئولین با آثار هنرمندان استفاده ابزاری و مناسبتی میکنند.

photo_2016-11-13_16-00-45

مسئولان فقط در 12 تیرماه اثر فیلم مستند «پرواز صبح یکشنبه» را میبینند

مستند ساز هرمزگانی اضافه کرد: من در این چندسال همه فکرم معطوف موضوع هواپیمای ایرباس شماره ۶۵۵ کردم چون بخشی از تاریخ هرمزگان در چندکیلومتری شهر من به حقوق 290 نفر تجاوزشد و جنایتی بزرگ رقم خورد و به همین دلیل وظیفه خودم میدانم که این بخش از تاریخ کشور و استانم را ثبت کنم اما متاسفانه مسئولین فقط در روز ١٢تیرماه این اثر و محمود شهبازی را میبینند.

 

مدیر تصویربرداری فیلم های مستند در ادامه بیان کرد: مسئولینی هستند که اگرحمایت آنها نبود تولید فیلم مستند «پرواز صبح یکشنبه» هیچ وقت اتفاق نمی افتاد و محمددهقانی مدیرکل سابق بنیادحفظ آثار و مدیریت سازمان هنری و رسانه ای اوج که شرایط آموزش کارگردانی حرفه ای زیرنظر استاد ابراهیم حاتمی کیا به مدت سه ماه برایم فراهم کردند تشکر می کنم.

photo_2016-11-13_16-00-36

در زمان ورودم به فیلمسازی شرایط مالی بدی داشتم/ همیشه از نداشتن هایم در جهت مثبت استفاده کرده ام

شهبازی با بیان اینکه بیشترین سختی من به سالهای اول ورودم به فیلمسازی برمیگردد که شرایط مالی بدی داشتم؛ خاطر نشان کرد: همه وقتم متمرکز روی یادگیری و آموزش گذاشته بودم و البته این سختی ها هیچ وقت برای من باز دارنده نبوده است و همیشه از نداشتن ها و نداری ها درجهت مثبت استفاده کرده ام.

 

فیلمسازی و هنرسینما سخت است/ ازنقدها و تخریب ها دلخور نشویم

وی با اشاره به کسانی که تازه  می خواهند وارد عرصه فیلمسازی شوند ؛ گفت: فیلمسازی و هنرسینما سخت است و نه اینکه بخشی از زندگیت بلکه همه زندگیت باید بزاری برای هنرت تا موفق شوی من تعجب میکنم بعضی ازهنرجوها در دوره فیلمسازی یک کتاب نمیخوانند و  فیلم نمیبینند و بعد انتظاردارندفیلساز شوند دنیا رو به جلو است بنابراین برای رشد و ارتقا جایگاه هنری مان باید تلاش کنیم و به جای پراختن به حاشیه ها وائتلاف وقت باید تلاش کنیم ودلخوش تعریف تمجیدها نباشیم واز نقدها و تخریب ها هم دلخور نشویم و فقط کارکنیم.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد