منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳
شناسه خبر: 257336
گروه :خبر
13921001000558_PhotoA

یکی از مراجع عظام تقلید با انتقاد از گرانی‌های موجود در کشور گفت: حکومت باید زندگی نسبتا مرفهی را برای مردم تامین کند و با ریشه کن کردن گرانی، ارزانی را به جامعه عرضه کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی عصر امروز در دیدار فرمانده ناجا گفت: ولایت فقیه شعاعی از ولایت امام معصوم است و در امتداد همان جریان است.

وی با اشاره به مراتب ولایت ابراز کرد: ولایت چند بخش دارد که نخستین بخش آن محبت اهل بیت (ع) است که بسیاری از افراد در طول تاریخ در راه آن جان دادند و بدون محبت اهل بیت (ع) هیچ عملی در اسلام ارزش ندارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هدایت یکی دیگر از مراتب ولایت است اذعان کرد: اگر می‌خواهیم گمراه نشویم و همواره در مسیر ولایت حرکت کنیم باید به قرآن و اهل بیت (ع) پناه ببریم و تمام دستوراتشان را انجام دهیم.

وی به سومین مرتبه ولایت اشاره کرد و گفت: حکومت یکی از مهم‌ترین مراتب ولایت است چون تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه را در بر می‌گیرد به همین دلیل پیامبر اسلام(ص) و سایر پیامبران در نخستین گام تبلیغ دین به مبارزه با حکومت‌های فاسد طاغوتی می‌پرداختند چون حکومت منشأ قدرت است و توان اجرایی بالایی در جامعه دارد و برای اجرای احکام اسلامی نیاز به حکومت اسلامی هست.

آیت‌الله نوری همدانی ادامه داد: با اینکه پیامبر اسلام(ص) حکومت را در اختیار اهل بیت(ع) قرار داد اما چه شد که امام علی 25 سال خانه نشین شد و پس از او حکومت‌هایی همچون بنی‌امیه و بنی‌عباس و پادشاهانی همچون سلسله‌های سلجوقیان، صفویه، قاجاریه و پهلوی حکومت را غصب کردند درحالی که همه آنها نامشروع بودند چون خدا اجازه نمی‌دهد کاخ نشینان لذت‌جو بر مردم حکمرانی کنند.

وی با بیان اینکه در زمان غیبت تکلیف مردم روشن است تبیین کرد: در اسلام کسی می‌تواند حاکم باشد که باتقوا و فقیه باشد به همین دلیل در عصر غیبت تکلیف مردم روشن است و می‌دانند باید سراغ چه کسی بروند.

استاد حوزه علمیه قم نظام ایران را یک نظام اعتقادی توصیف کرد و گفت: نظام فعلی ما یک نظام سیاسی خالی نیست بلکه یک نظام اعتقادی است و اگر کسی به آن اعتقاد نداشته باشد در قیامت دچار عذاب الهی خواهد شد.

وی اضافه کرد: مردم همواره از چنین نظامی محروم بودند تا اینکه بالاخره حضرت امام توانست آن را ایجاد کند و کار ایشان کار ساده‌ای نبود.

آیت‌الله نوری همدانی تاکید کرد: مردم ایران قرن‌ها دچار استبداد داخلی و استکبار خارجی بوده‌اند و تنها کسی که توانست این دو بلا را قلع و قمع کند حضرت امام بود چراکه ایشان یک فقیه عارف و مجاهد قوی بودند.

وی با بیان اینکه ولایت فقیه هدیه حضرت امام به جامعه بود اذعان کرد: ولایت فقیه هدیه‌ای بود که امام خمینی(ره) به جامعه هدیه داد و شخص ولی فقیه باید چند ویژگی داشته باشد که یکی از آن‌ها اسلام شناسی و اجتهاد در حد بالای آن است.

این مرجع تقلید عدالت و مدیریت را از دیگر ویژگی‌های ولی فقیه دانست و خاطرنشان کرد: عدالت درجه‌ای از تقواست که از عصمت پایین‌تر است و لازمه ولی فقیه است و علاوه بر آن توان مدیریت جامعه از هر لحاظ دیگر ویژگی ولی فقیه است.

وی افزود: از آنجایی که اسلام دشمنان کینه توزی دارد ولی فقیه باید شجاعت مقابله با آن‌ها را داشته باشد که به لطف خدا آیت‌الله خامنه‌ای اینگونه است.

آیت‌الله نوری همدانی اهمیت وجود نیروی انتظامی را مورد توجه قرار داد و گفت: از آنجایی که جامعه به امنیت نیاز دارد، حکومت به نهادهای نظامی نیازمند است بنابراین شما باید شب‌ها بیدار بمانید و روزها رنج بکشید تا امنیت را در کشور برقرار کنید.

وی با انتقاد از گرانی‌ها تاکید کرد: حکومت باید زندگی نسبتا مرفهی را برای مردم تامین کند و با ریشه کن کردن گرانی، ارزانی را به جامعه عرضه کند.

استاد حوزه علمیه قم وضعیت حجاب را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چند سال است که همه از حجاب دم می‌زنند اما این وضعیت به ویژه در استان‌های شمالی همچنان اصلاح نشده و باید راهی برای آن پیدا کرد که یکی از آن راهکارها اخراج کارمندان بدحجاب از مراکز دولتی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است