منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
شناسه خبر: 249447
گروه :خبر
image521947

کارشناس مسائل راهبردی گفت: مسئله نفوذ را باید مرتبط با امنیت و منفعت ملی ببینیم؛ تأکید اصلی رهبری تلاش برای بستن منفذهایی است که می‌تواند نافی عزت باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،حسن عباسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما با اشاره به وجود مسئله عزت در دکترین مقام معظم رهبری در سیاست داخلی و خارجی افزود: تأکید اصلی؛ تلاش برای بستن منفذهایی است که می تواند نافی عزت باشد.

وی گفت: تأکیدات اخیر ایشان به مسئله نفوذ ناشی از شرایطی است که درهای کشور در زمینه های مختلف باز شود و دشمنی که در شرایط گذشته نتوانست به ما ضربه بزند از شرایط جدید استفاده کند و موفق به نفوذ شود.

عباسی تصریح کرد: عزت همواره دغدغه مقام معظم رهبری بوده و البته در دوران اخیر حساسیت ایشان به آن افزایش یافته است.

وی نفوذ اقتصادی، امنیتی، نفوذ در مبانی نرم افزاری، علمی و فکری را انواع آن دانست و گفت: در بین تمامی اشکال نفوذ؛ نفوذ در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری خطرناکتر و عینی تر از همه است.

کارشناس مسائل راهبردی گفت: مسئله نفوذ را باید مرتبط با امنیت و منفعت ملی ببینیم و از جناحی کردن آن بپرهیزیم.

این استاد دانشگاه افزود: اگر ملتی اولویتهایش در سال های متمادی در مراکز تصمیم گیری تغییر کند آن ملت در نهایت عقب خواهد ماند.

عباسی با بیان اینکه پیشتر دشمنان در پی اجرای سیستم فروپاشی از درون بودند، گفت: هم اکنون آنان به روشی روی آورده اند که پوسته جمهوری اسلامی حفظ شود و در درون به لیبرالیسم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به فعالیت صدها مرکز تحقیقاتی و اندیشکده در آمریکا برای رسیدن به تصمیماتی علیه ایران افزود: سازمان ملل و سازمان های وابسته به آن مهمترین و بهترین ابزار این مراکز برای اعمال نفوذ در کشور است و نمونه های اقدامات آنان را در سیاست های صندوق بین المللی پول و حتی یونیسف و یونسکو می توان دید.

وی گفت: نظر مقام معظم رهبری تکیه بر اقتصاد مقاومتی است در حالی که در برابر آن برخی ها الگوهای دیگری ارائه می دهند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر توجه به مسئله مقابله با نفوذ به ویژه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، افزود: اگرچه 30 تا 40 اندیشکده در ایران در زمینه های مختلف، مسئله نفوذ را رصد می کنند اما این کافی نیست و مقابله با آن باید در مراکز آموزش عالی کشور نهادینه شود.

عباسی با تأکید بر لزوم دیپلماسی فعال در ساز و کارها، مناسبات و سازمان های بین المللی گفت: یک خوش بینی مطلق در برخی افراد، مراکز علمی و جامعه نسبت به این سازمان ها وجود دارد در حالی که نباید به آنان خوش بینی مطلق داشته باشیم و این مسئله باید به تردید تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه برخی ها در کشور معتقدند که در عصر جهانی شدن استقلال معنا ندارد، افزود: بر اساس این دیدگاه، می توان وابستگی متقابل و حتی عام داشته باشیم و این دیدگاه اگر نهادینه شود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی با تأکید بر لزوم مستقل ماندن در همه عرصه ها، گفت: باید مسئله نفوذ، شناخت منفذها و ساختار مقابله با آن به گفتمان عمومی تبدیل شود و جامعه در قبال آن حساس باشد و تنها در این صورت است که می توان نظام را از درون واکسینه کرد.

عباسی افزود: آن قدر که مسئله نفوذ مد نظر مقام معظم رهبری است از سوی مسئولان جدی گرفته نشده و بعضاً جناحی با آن برخورد می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه، نفوذ را مستلزم حضور فیزیکی و سخت افزاری و یا نرم افزاری و مجازی دانست.

سید جلال دهقانی فیروز آبادی با اشاره به تقابل گفتمانی میان انقلاب اسلامی و لیبرالیسم، گفت: وقتی در شرایط جدید تماس ها و تعاملات بیشتر می شود احتمال نفوذ هم افزایش می یابد.

وی هنجارسازی، اسطوره سازی و تعریف یک سبک زندگی تجربه نشده را ازجمله راه های نفوذ در کشور دانست و افزود: با این راهها ارزش های بومی تغییر می کند و ارزش های دیگر جایگزین آن می شود.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: باید توجه ویژه ای به اندیشکده ها و مراکز تحقیقاتی برای جلوگیری و مقاله با نفوذ شود.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: نفوذ یک حوزه فراگیر است و همه ابعاد انسان را در بر می گیرد و مقابله با آن هم نیاز به سرمایه گذاری همه گیر و همه جانبه دارد.

این استاد دانشگاه سازمان های بین المللی را از ساز و کارهای اعمال قدرت کشورهای قدرتمند دانست و افزود: باید کاری کنیم تا در این سازمان ها در ضریب نفوذ آنها بکاهیم و با یک استراتژی و راهبرد مشخص، فعالانه عمل کنیم.

وی گفت: ممکن است برخی مسئولان دچار ناخودآگاهی شوند و اولویت ها را چیز دیگری ببینند اگرچه همه آنان مسئله نفوذ را جدی می دانند.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: برای مقابله با نفوذ باید وابستگی هایمان را کم کنیم و ایجاد قدرت در درون است که کشور را نفوذناپذیر می کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی