منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۸
شناسه خبر: 201765
گروه :خبر
13940420000222_PhotoA

افشای هزاران سند محرمانه وزارت خارجه سعودی در زمان وزارت سعود الفیصل و انتشار آن در رسانه‌ها منجر به ایجاد تغییراتی در وزارت خارجه سعودی و در راس آن برکناری سعود الفیصل شد که برخی همین مساله را علت اصلی مرگ او عنوان می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ پایگاه خبری «میدل ایست پانوراما» در مقاله ای در خصوص مرگ سعود الفیصل وزیر خارجه پیشین عربستان سعودی نوشت: بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز که با ابهامات و تردیدهای زیادی همراه بود، زنجیره حوادث عجیب و ناگهانی در خانواده حاکم بر عربستان ادامه دارد.

این پایگاه خبری نوشت: پس از مرگ پادشاه سابق، تغییرات زیادی در آل سعود رخ داد که از حد تصور فراتر رفت. این بار نه تنها پادشاه تغییر کرد بلکه ساختار حکومتی و دیوان پادشاهی و ساختار وزارت خارجه هم بر هم خورد و از آن مهمتر رسیدن جوانانی به قدرت بود که تجربه لازم برای اداره کشور را نداشتند.

پس از استعفای اجباری و ناگهانی سعود الفیصل وزیر خارجه سابق عربستان که مورد توجه و تعجب همه شد و بحثهای زیادی در مورد پشت پرده آن صورت گرفت، برخی علت آن را تغییر سیاست خارجی سعودی عنوان کردند و برخی گفتند اشتباه سعود الفیصل آن بود که از عبارت «امام خامنه ای» استفاده کرد و عده ای گفتند که بیماری و نداشتن تعادل جسمی و روحی به سبب پیری علت استعفای او بوده است. این در حالی است که بیشتر مقامات عربستان دچار چنین حالتی هستند که پادشاه کنونی در راس آنها قرار دارد.

برخی هم اعلام کردند علت استعفای او چیزی نبود جز اعتراض به پادشاه جدید در تعیین ولیعهد و جانشین ولیعهد و وزیر دفاع که عاملان حمله سبکسرانه به یمن بوده است.

اما مساله ای که نگاهها را به خود جلب کرده، افشای هزاران سند محرمانه وزارت خارجه سعودی در زمان وزارت سعود الفیصل است. این خبر اخیرا در رسانه ها منتشر شد؛ اما مربوط به سه ماه قبل بود و منجر به ایجاد تغییراتی در وزارت خارجه سعودی و در راس آن برکناری سعود الفیصل شد که برخی همین مساله را علت اصلی مرگ او عنوان می کنند.

بیش از 500 هزار سند محرمانه وزارت خارجه سعودی افشا و منتشر شد که عده ای یکی از معاونان سعود الفیصل را در پشت پرده این مساله با هدف گرفتن انتقام از محمد بن سلمان، جانشین ولی عهد و اعتراض به وضع کنونی خاندان حاکم معرفی کرده اند.

به هر صورت، علل ناشناسی در پس پرده تحولات عجیب عربستان وجود دارد که از جمله آنها برکناری مقامات به علت اعتراض به شیوه اداره جنگ ضد یمن، قتل وزیر سابق به علت افشا شدن اسناد رسمی است.

اکنون این پرسش مطرح است که در این کشور عجیب چه گذشته و چه رخ خواهد داد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است