منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
شناسه خبر: 193379
گروه :خبر
 

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ جهانی هشدار داد

مرگ تدریجی جوانان در باشگاه‌های بدنسازی به دلیل فروش غیرقانونی کراتین

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ جهانی گفت: متاسفانه در باشگاه‌های بدنسازی کشور، پودر کراتین بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود که باعث نارسایی کلیه، تخریب سلول‌های کبد، بالا رفتن اوره خون و در نهایت مرگ تدریجی سلول‌ها می‌شود.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، لطفعلی پورکاظمی، نسبت به عرضه پودر کراتین در باشگاه‌های بدنسازی هشدار داد و گفت: کراتین عصاره پروتئین است و در رشته بدنسازی و برای حجیم شدن عضلات بدن کاربرد دارد اما متأسفانه عوارضی دارد.

وی ادامه داد: مصرف بدون تجویز پزشک این پودر باعث دیالیز افراد می‌شود مصرف بالای کراتین سبب نارسایی کلیه، مشکلات کبدی، تخریب سلول‌های کبدی، مشکلات گوارشی، بالا رفتن اوره خون و کراتینه خون و در نهایت باعث مرگ تدریجی افراد می‌شود.

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ جهانی افزود: بنابراین توصیه می‌کنیم به ویژه به افرادی که در ورزش‌های همگانی و سلامت عمومی فعالیت دارند از این نوع ترکیبات استفاده نکنند و به جای آن از غذاهای گوشتی، لبنیات، حبوبات و اقلامی که پروتئین طبیعی دارند مصرف کنند چرا که بهترین جایگزین هستند.

پورکاظمی تصریح کرد: مصرف بیش از حد هر نوع پروتئین موجب نارسایی حاد یا مزمن کلیه می‌شود بنابراین اگر در باشگاه‌های ورزشی هر نوع مکمل پروتئین، نشاسته و ویتامین تجویز می‌شود باید زیرنظر مثلث کارشناس تغذیه، مربی و پزشک با دوز مشخصی که بر روی هر بسته نوشته شده، انجام شود.

وی ادامه داد: بیماری‌های با عنوان هایپرپروتئینمی (ازدیاد پروتئین) وجود دارد که باعث مرگ زودرس سلول‌های بدن می‌شود که فروش پودر کراتین به دلیل داشتن مقادیر پروتئین بالا به همین جهت خطرناک است.

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ جهانی گفت: اخیراً در یک سال گذشته علاوه بر اینکه دادستانی استان تهران صدها نوع باشگاه متخلفی را که به فروش این اقلام می‌پرداختند پلمب کرده، از آنها جریمه گرفته و فدراسیون پزشکی – ورزشی و اداره کل بدنسازی استان‌ها نیز در حال مقابله با این پدیده هستند.

پورکاظمی گفت: هیچ نوع مکملی توسط مربی و افراد در باشگاه‌ها نباید فروخته شود و باید حتماً در داروخانه‌ها و با نسخه پزشک تجویز شود.

وی در مورد استقرار پزشک و داروساز در باشگاه‌ها گفت: معمولاً هزینه باشگاه‌ها کفاف این موضوع را نمی‌دهد به همین دلیل پزشکان 10 تا 20 باشگاه را مشاوره می‌دهند البته باشگاه‌های حرفه‌ای، کادر پزشک، مشاور تغذیه و روانشناس دارند.

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ جهانی افزود: به طور کلی به نسل جوان که در گروه سنی 15 تا 25 سال قرار دارند و به باشگاه‌های بدنسازی می‌روند توصیه می‌شود که هیچ نوع مکملی را در این سنین مصرف نکنند.


 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است