منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
شناسه خبر: 312140
گروه :خبر
82054157-70686066

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راه اندازی بنیاد خلیج فارس در بندرعباس یک راهبرد و ضرورت فرهنگی و تاریخی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در جمع خبرنگاران پس از ورود به فرودگان بندرعباس، با اشاره به اهمیت راه اندازی بنیاد خلیج فارس در مرکز هرمزگان، اظهار داشت: این بنیاد می تواند به مرکز و پایگاه اصلی جمع آوری و انتشار داده ها و مستندات فرهنگی ،تاریخی ،سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی تبدیل شود.

وی ادامه داد: موسیقی ،گویش ،آداب و سنن و اسناد تاریخی از جمله مواردی است که باید در کانون توجه چنین بنیادی قرار گیرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تمام حمایت های لازم را در این زمینه خواهد داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رویکرد مردمی و تنوع فرهنگی و هنری را مهمترین ویژگی جشنواره بین المللی خلیج فارس دانست و اضافه کرد: با گذشت پنج دوره از این جشنواره ،مردم به متولی اصلی این برنامه تبدیل شده اند و به حرکتی ملی و فرابخشی تبدیل شده است.
جنتی تصریح کرد: این جشنواره در عالی ترین سطح در نقاط مختلف کشور از جمله تهران برگزار می شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این باور است مرکزیت جشنواره بین المللی خلیج فارس باید در بندرعباس باشد که دبیرخانه دائمی نیز بر اساس همین نگاه در این شهر راه اندازی شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت حضور در برنامه های ویژه روز ملی خلیج فارس (دهم اردیبهشت ) وارد بندرعباس شد و در بد ورود از سوی استاندار هرمزگان ،محمدآشوری تازیانی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استان مورد استقبال قرار گرفت.
روز 10 اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.
21 آوریل سال 1622 سپاه ایران به رهبری امام قلی خان فتح هرمز (1622) را با موفقیت انجام داد و جزیره را از بزرگترین امپراتور قرن باز پس گرفت و جایگاه خود را در جهان در فهرست ابرقدرت های قرن شانزدهم ثبت کرد.
آلبوکرک (پرتغالی) اعتقاد داشت هرکشوری که سه نقطه مالاگا- عدن و هرمز را در اختیار داشته باشد بر تجارت دنیا حاکم خواهد بود.
سپاه ایران نه تنها جزیره هرمز را آزاد کرد بلکه این جنگ مقدمه ای شد که پرتغالی‌ها تا مومباسا درکنیا عقب‌نشینی کنند و این شکست، شکست‌های پی در پی پرتغال در شرق آفریقا را به دنبال داشت .
ایران تا سال 1820 پرچمدار تمام خلیج فارس و دریای عمان و بحر فارس (مکران) شد. انگلیسی ها نیز به قدرت ایران اعتراف داشتند وایران را تنها رقیب قدرتمند عثمانی‌ها می‌دانستند.
درعهدنامه مجمل 1809 و عهدنامه مفصل 1812 حاکمیت ایران را بر کل خلیج فارس به رسمیت شناخت.
برتری و حاکمیت مطلق ایران بر خلیج فارس در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق به اوج خود رسید و هم اکنون نیز ایران نه تنها سیادت خود بر این پهنه آبی را حفظ کرده ،بلکه هم اکنون با اعزام ناوگروه های مختلف به شمال اقیانوس هند و خلیج عدن و تنگه باب المندب ،به جایگاه تثبیت شده ای در تامین امنیت دریایی در ابعاد بین المللی دست یافته است.
انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی