منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
شناسه خبر: 230947
گروه :خبر
13940727000552_PhotoA

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست با بررسی یک روز انتخابات پارلمانی مصر تأکید کرده که شواهد حاکی است مردم از این انتخابات روی گردانده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روز یکشنبه (دیروز) اولین مرحله انتخابات پارلمانی مصر در چندین استان این کشور آغاز شد اما یک نکته قابل توجه استقبال کم مردم از این انتخابات است.

در حالی که شمار زیادی از مخالفان عبدالفتاح السیسی در زندان به سر می‌برند، کارشناسان معتقدند که پارلمان مصر قرار نیست چالشی برای السیسی ایجاد کند و به در واقع به باشگاهی برای تأیید و حمایت از او تبدیل خواهد شد.

چهار سال بدون پارلمان 

مصر از سال 2012 که پارلمان مصر به وسیله شورای عالی نیروهای مسلح مصر منحل شده تا کنون پارلمان ندارد؛ پارلمان منحل شده مصر که اغلب اعضای آن اسلامگرایان بوده‌اند یکی از مهم ترین دستاورهای انقلاب 25 ژانویه و سقوط حسنی مبارک از قدرت به شمار می‌آمد اما بعد از روی کار آمدن السیسی نیروهای امنیتی شدید ترین اقدام خود را علیه گروه اخوان المسلمین و معارضان لیبرال مصری داشته‌اند.

استقبال ضعیف

خبرگزاری الشرق الاوسط مصر به نقل از قاضی «عمر مروان» سخنگوی کمیته عالی انتخابات مصر گزارش داده که استان‌هایی مانند اسکندریه، الجیزه  و اسویط شاهد حضور کمرنگ مردم بوده در حالی که حضور مردم در برخی استان‌های دیگر متوسط بوده است.

در حالی که در گزارش اولیه این سازمان فقط 2 درصد از واجدین شرایط رأی دهی در انتخابات پارلمانی حضور پیدا کرده‌اند که اغلب آنها نیز افراد مسن بوده‌اند کمیته عالی انتخابات مصر ادعا کرده که این رقم به 10 درصد افزایش پیدا کرده است.

آیا نقش پارلمان واقعی است

با وجود اینکه قوانینی در قانون اساسی مصر تدوین شده که به نمایندگان پارلمان این کشور اجازه می‌دهد که از رئیس جمهور یا نخست وزیر سلب اعتماد کنند اما به نظر می‌رسد با توجه به تضمین حضور حامیان السیسی در پارلمان جایی برای انتقاد از رئیس جمهور و دولت‌اش باقی نماند.

واکنش اخوان المسلمین

«وفا حفنی» یکی از رهبران اخوان المسلمین در واکنش به انتخابات پارلمانی مصر به رویترز گفته که این انتخابات یک آبرو ریزی است و گمان نمی‌کنم کسی در کشور آن را جدی گرفته باشد زیرا همه کاندیداها ساختگی هستند.

«محمد سودان» عضو سرشناس اخوان نیز گفته که این انتخابات به دنبال ایجاد پارلمانی غیر قانونی است و ما حاضر نیستیم در آن نقش داشته باشیم.

حضور نیروهای امنیتی بیشتر از رأی دهندگان است

با توجه به تدابیر شدید امنیتی که برای برگزاری این انتخابات اتخاذ شده شمار نیروهای امنیتی و نیروهای وزارت کشور مصر که مسئول برگزاری انتخابات هستند بیش از رأی دهندگان در مراکز اخذ رأی بوده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است