منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
شناسه خبر: 279854
گروه :خبر
IMG_20160209_092447 (1)

فعال انقلابی با بیان اینکه قبل از انقلاب انتخابات از تهران همان دربار شاه چند نماینده برای استان هرمزگان در نظر می گرفتند، تصریح کرد: شاه نماینده مردم را انتخاب می کرد حتی به خوانین هم احترام نمی گذاشت در حالی که امروز مردم خودشان تصمیم می گیرند و پای صندوق رای میروند.

به گزارش شبکه اطلاع هرمز  غلامعباس کوهی یکی از فعالین زمان انقلاب اسلامی و معلم بازنشسته آموزش و پرورش ، رزمنده هشت سال دفاع مقدس که خود و چهار فرزندش در زمان جنگ در جبهه حق بر علیه باطل خدمت کردند.

وی در گفتگو با خبرنگار پیارم، با اشاره به وضعیت استان هرمزگان و شهرستان حاجی آباد در قبل از انقلاب گفت:استان هرمزگان قبل از انقلاب امکانات زیادی نداشت شهرستان هایش که مثل روستا بود فرقی با روستا نداشت شهرستان حاجی آباد جاده آسفالت نبود و مردم برای رفتن از حاجی آباد به بندرعباس ماشین که نبود فقط ماشین سنگین بود امکانات رفاهی هم نداشت نه درمانگاهی و بیمارستان تازه پزشک ایرانی هم نداشتیم همه پزشکایی که در ایران بودند پاکستانی و هندی یا بنگلادشی بودند انهم کل شهرستان فقط یک پزشک پاکستانی بود که مردم زبانش هم نمی فهمیدند.

کوهی اظهار کرد: مدرسه فقط در شهرستان حاجی آباد بود روستاها مدرسه نداشتند اگر روستایی هم جمعیت داشت و می خواستند معلم بفرستند خان منطقه که نماینده شاه بود اجاز نمی داد می گفت این مردم نباید سواد دار بشند اگر سواد داشته باشند دیگر ما نمی توانیم بر این ها حکومت کنیم، در حاجی آباد چندین خان بودند که بر مردم حکومت می کردند و همه امورات مردم به دست اینها بود به طوری که حق نداشتند بدون اجازه خان ازدواج کنند هر دختری که می خواست ازدواج کند باید پدرش اجازه اش را از خان می گرفت، مردم در آن زمان حق نداشتند برای زندگی شخصی خودشان هم تصمیم بگیرند.

وی افزود: مشروبات الکلی و فحشا در آن زمان با مجوز شاه برای همه شهرستان ها داده شده بود و افرادی که مشروبات الکلی درست می کردند شاه به انها مجوز می دادو حمایت هم می کرد تا جوانان را بیشتر الوده این مسائل کنند و وضعیت حجاب هم که خیلی بد بود و مامورین ژاندارمری ان زمان خودشان اوضاع مناسبی نداشتند باج می گرفتند به نفع یکی کار انجام می دادند.

این فعال انقلابی با بیان اینکه قبل از انقلاب انتخابات  از تهران همان دربار شاه چند نماینده برای استان هرمزگان در نظر می گرفتند، تصریح کرد: بعد رای گیری می کردند البته نه مثل الان در هر منطقه ای که می رفتیم برای رای گیری خان منطقه یا کدخدا انجا اسامی همه روستایان و مردم منطقه را می نوشت و رای هر چی که کدخدا یا خان می گفت اصلا مردم دخالت نداشتند.

وی گفت: زمانی که ما صندوق های رای رو می آوردیم هنوز تو مسیر بودیم که باییم آرا را بشماریم از رادیو ماسین می شنیدیم که نماینده را انتخاب کردند از تهران اعلام می شد شاه خودش انتخاب می کرد حتی به خوانین هم احترام نمی گذاشت ولی در حال حاضر مردم خودشان تصمیم می گیرند و پای صندوق رای میروند.

رزمنده هرمزگانی یادآور شد: قبل از انقلاب خیلی روی تخریب روحانیت کار می شد دربار شاه یک سری از ساواکی ها را می فرستادند به شهرستان ها به عنوان روحانی ان هم با لباس روحانیت و می گفتند این روحانی رو فرستادیم که برای شما سخنرانی داشته باشد وقتی این ساواکی که در لباس روحانیت بود را به مجالس برای سخنرانی می بردیم میدیدیم که قبلش مشروب خورده است  که این روحانیت فقط قصدشان خراب کردن روحانیت در نزد مردم بود و می خواستند دین را از سیاست جدا کنند.

وی ادامه داد: اگر یک روحانی هم می آمد برای مردم در مسجد نماز بخواند و سخنرانی کند مجبورش می کردند که برای سلامتی شاه هم دعا کند و اگر دعا نمی کرد شکنجه اش می کردند و تبعیدش می کردند.

کوهی تصریح کرد: یک روز که جشن تولد شاه بود دستور داده بودند همه برای سلامتی شاه دعا کنند ولی روحانی که در مسجد جامع حاجی آباد بود زیر بار نرفت وقتی امدند دنبالش دیدند نیست رفته رفتند دنباش و قتی پیدایش کردند این قدر شکنجه اش کردند که چرا برای اعلی حضرت شاه دعا نخونده است، ان زمان کسی جرات نداشت حتی به سگ شاه هم بی احترامی کند چه برسد به خودش.

وی افزود:  بعد از انقلاب و امدن امام خمینی به عنوان رئیس کمیته امداد انتخاب شدم و سه سال نیز رئیس کمیته امداد بودم و همین مسجد جامع شهرستان هم هزینه اش از دفتر حجت الاسلام گلپایگانی گرفتم و ساختم و جنگ هم که شروع شد خودم و چهار فرزند پسرم به جبهه رفتیم و چهار سال هم در جبهه خدمت کردیم.

معلم بازنشسته حاجی آبادی اظهار کرد: امام خمینی یک مرد به تمام معنا کامل بود که اسلام رو در کشور مازنده کرد و امام خمینی (ره) به عنوان پرچمدار ولایت و استکبار ستیزی، با قیام خود جهان اسلام را زنده کرد.امام خمینی (ره) شخصیت بی نظیر عصر ماست ،حضرت امام خمینی (ره) با قیام خود، مردم را از گمراهی نجات داد عزت، سربلندی، شوکت و هویت اسلامی ملت ایران مدیون حضرت امام خمینی (ره) و خون پاک شهدای انقلاب اسلامی است.

کوهی خاطرنشان کرد: من از جوانان می خواهم که راه امام و شهدا را ادامه بدهند و نگذارند کشور دوباره به دست بیگانگان بیفتد، این کشور با خون هزاران شهید و تلاش رهبر فرزانه انقلاب و امام راحل به دست شما افتاده است پس قدر دان زحمات این عزیزان باشید.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است