منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۸:۳۶
شناسه خبر: 188550
گروه :خبر
عغقف7

شهرستان بستک بدلیل وجود گنبد های نمکی مگر در نقاط محدود منابع زیرزمینی آن بلا استفاده است که همان نیز بدلیل تقاضا و جمعیت روبه رشد دیگر جوابگوی یک شهرستان نخواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه بستک خشکسالی به عنوان بی سروصدا ترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یکی از پر صدا ترین بلایا قرار گرفته است .

این درحالی است که خطر و خسارت های ناشی از خشکسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند : سیل ، طوفان ، آتش فشان و حتی زلزله است . ولی به دلیلی که مشاهده ی تاثیر تخربی خشکسالی نیاز به زمان به نسبت طولانی دارد ، مطالعه و تحقیق و نحوه ی برخورد با آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است .
ایران به عنوان یکی از کشورهای واقع در کمربند خشک کره زمین با مشکل کم آبی مواجه می باشد رشد فزاینده جمعیت و نیاز به محصولات کشاورزی و دامی و محدودیت منابع آب و خاک به عنوان بستر اصلی تولیدات کشاورزی مساله کم آبی رابه گونه یی بسیار جدی فرا روی کشور قرارداده است . در واقع خشکسالی نیز به عنوان یک پدیده ط طبیعی همچون سایر پدیده های طبیعی به مدد دانش ، آگاهی ،برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل پیش ببنی و کنترل می باشد و خسارت های ناشی ازآن را می توان به حداقل رساند.

بحران آب و محدودیت منابع آب درحال حاضر برای بسیاری از کشورها و درآینده ای نزدیک برای کلیه کشورهای جهان به صورت یک معضل جدی می بایست مورد توجه قرار گیرد چرا که این محدودیت رشد و تعالی کشورها را می تواند تحت الشعاع قرار دهد .
در شهرستان بستک بدلیل وجود گنبد های نمکی منابع زیرزمینی آن بلا استفاده است مگر در نقاط محدود که همان نیز بدلیل تقاضا و جمعیت روبه رشد دیگر جوابگوی یک شهرستان نخواهد بود.
استفاده بیشتر از منابع زیر زمینی موجب می شود تا زمین های منطقه به شوه زار تبدیل شود ، بی شک حفر چاه های جدیدتر، راه حلی آسان ولی موجب خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد .
4راه‌حل کاربردی برای خلاص شدن دراز مدت کمبود آب

1– حوضه آبریز محلی
آب حاصل از بارش‌ها را می توان با به کارگیری سیستم‌های مجزای زهکشی و فاضلاب و از طریق شبکه گسترده زه‌کشی، رودخانه‌ها و کانال‌ها و ذخیره این آب‌ها در مخزن ها جمع‌آوری شود.
این شیوه مانند همان آب انبارهای بستک است منتهی در مقیاسی بزرگتر مانند این حوض های بزرگ را در ایران میتوان در شهرستان زابل مثال زد که به چاه نیمه معروف است حدود 50 سال پیش این چاه نیمه ها احداث شده اند و تاکنون آب شهر زابل ، زهدان و بیرجند از همین چاه نیمه ها تامین میشود.

 

index

2– تصفیه مجدد آب
آب بازیافتی دیگر راهکار برای رفع بحران کمبود آب است. این آب از تصفیه مجدد آب استفاده و سالم شده با استفاده از فناوری غشایی به دست می‌آید. فناوری غشایی شامل میکروفیلتراسیون، اسمز معکوس و ضدعفونی با اشعه ماوراء بنفش است.

42ف5ت

3- آب شیرین‌کن
شیرین کردن آب، فرآیند سالم‌سازی آب دریا با استفاده از فناوری اسمز معکوس است.
این طرح در دولت قبل وعده داده شد اما هیچ وقت عملیاتی نشد ، راه حلی که همه کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس از آن بهره می برند .

ق743

4- آب وارداتی
البته این کار نیاز به مطالعات خاص خود را دارد و سوالی که پیش می آید این است که آیا در نزدیکی شهرستان بستک در شهرستان های مجاور چنین پتانسیلی وجود دارد ؟
قطعا مردم شریف شهرستان بستک از دولت تدبیروامید ، امید دارند تا صدای آنها را بشنود و یک بار برای همیشه مشکل کم آبی این شهرستان را پایان دهد .

 

 

انتهای پیام/مl

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است