منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۲
شناسه خبر: 223501
گروه :خبر

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه مردم بلافاصله بعد از ذبح و تحویل گرفتن لاشه اقدام به توزیع آن نکنند، گفت: گوشت تازه باید بین ۱۸ تا ۲۴ ساعت در شرایط یخچالی نگهداری شود تا احتمال آلودگی آن کاهش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مهدی خلج در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به مناسبت عید قربان در سراسر کشور ۱۵۰۰ پایگاه عرضه بهداشتی دام، ۱۸۰۰ اکیپ سیار و ثابت با ۲ هزار و ۷۲۰ دامپزشک و کارشناس بازرسی بهداشتی گوشت و همچنین ۵۳۰ روحانی ناظر شرعی در حال خدمت رسانی به مردم هستند، اظهارداشت: در استان تهران ۷۲ جایگاه بهداشتی دام فعال است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال حدود ۲۵۰ هزار رأس دام تحت نظارت دامپزشکی خریداری شود، گفت: همچنین پیش بینی ما این است که حدود ۱۲۰ هزار رأس دام در مراکز تحت نظارت ذبح شود.

رئیس سازمان دامپزشکی با تاکید بر اینکه باید در جهت آموزش مردم و بالا بردن فرهنگ تلاش کرد، افزود: باید این مسئله در میان مردم جا بیفتد که در همه زمان ها اعم از اعیاد یا غیر از آن دام را در منازل یا معابر کشتار نکنند.

وی ادامه داد: کشتار دام در معابر و منازل سبب افزایش احتمال انتقال بیماری های مشترک و همچنین آلودگی محیط زیست می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی بیماری ها در دام علامت ظاهری ندارند، گفت: بنابراین ممکن است مردم دامی را از مراکز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند اما این دام آلوده باشد و پس از ذبح مشکلاتی را برای آنان ایجاد کند. به همین جهت توصیه ما این است که ذبح دام نیز در مراکز و کشتارگاه های تحت نظارت انجام شود.

رئیس سازمان دامپزشکی  با اشاره به اینکه عرضه گوشت گرم و تازه احتمال انتقال آلودگی را افزایش می دهد، تاکید کرد: مردم بلافاصله بعد از ذبح و تحویل گرفتن لاشه اقدام به خرد کردن و توزیع آن نکنند و لازم است که بین ۱۸ تا ۲۴ ساعت لاشه را در شرایط یخچالی نگهداری کنند تا احتمال آلودگی از این طریق کاهش پیدا کند.

خلج گسترش سال به سال مراکز بهداشتی عرضه و ذبح دام را مورد اشاره قرار داد و افزود: از مردم درخواست می کنیم هنگام خرید و ذبح دام در مراکز مشخص شده صبر بیشتری به خرج دهند و در صورت بروز بی نظمی های ناخواسته در این جایگاه ها، ناراحت نشوند چرا که همه ارگان های دولتی در تلاش هستند تا شرایط به نحو مطلوب پیش برود.

بر اساس این گزارش مردم در صورت مشاهده هرگونه ایراد در اجرای طرح عرضه بهداشتی دام به مدیریت جایگاه مراجعه و یا با شماره تلفن های ۵۵۵۴۱۱۷۰ و ۵۵۵۴۰۹۸۹ یا با مرکز نظارت و هماهنگی ۱۸۸۸ و یا سامانه ۱۳۷ تماس حاصل کنند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است