منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹
شناسه خبر: 316922
گروه :خبر
مجاززز

نقش باورها و خط قرمزهای ارزشی و دینی ما در فضای مجازی کجا رفته فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای ابزارهایی هستند که در این مسیر به کار گرفته شده‌اند تا پروژه حیازدایی به ثمر بنشیند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ؛ با تمام وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای باورهای درونی مردم ما را نشانه گرفته‌اند و نمی توان به سادگی از کنار این معضل فرهنگی گذشت .

 

فضای مجازی و شبکه های گسترده اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای ابزارهایی هستند که در این مسیر به کار گرفته شده‌اند تا پروژه حیازدایی به ثمر بنشیند که یکی از مصادیق و نمودهای بیرونی آن بدحجابی دا جامعه اسلامی ما است که دل آدمی را به درد می آورد .

امروزه  فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده‌ و  ویژگی‌ها و قوانین حاکم بر این فضا موجب می‌شود تا کم‌کم هویتی مجازی برای کاربران شکل بگیرد و فرد تصور کند در دنیایی خارج از دنیای واقعی قرار دارد که می‌تواند بدون نگرانی از نگاه و قضاوت دیگران و به دور از دسترسی بازدارنده‌های اجتماعی و انتظامی رفتارهایی را تجربه کند که در سطح جامعه واقعی یا امکان تجربه‌اش را ندارد یا انجام چنین اعمالی ممکن است برایش گران تمام شود.

این مسئله برای کاربران نوجوان و جوان اهمیت بیشتری می‌یابد، چراکه در این سنین، هنوز هویت افراد به طور کامل شکل نگرفته است. در این حالت، جوان مرز بین فضای رئال و فضای مجازی را گم می‌کند و همانطور که از محیط پیرامونش تأثیر می‌پذیرد، از فضای مجازی نیز متأثر می‌شود.

در فضای مجازی شاهد موضوعاتی مانند هنجار‌شکنی و بدحجابی از سوی برخی افراد به شکلی سازماندهی شده و برای عادی‌سازی چنین رفتارهایی هستیم ، بنابراین ممکن است تصاویر نامناسبی که در فضای شبکه‌های اجتماعی از زنان و دختران به اشتراک گذاشته می‌شود هیچ ارتباطی با صاحب پروفایل مزبور نداشته باشد اما می‌تواند موجب عادی‌سازی و حیازدایی شده و بسیاری از زنان و دختران دیگر را نیز برای به اشتراک گذاشتن تصاویر بدحجاب یا بی‌حجابشان ترغیب کند. از همین روست که گاهی وقت‌ها می‌بینیم افرادی که در سطح جامعه با حجاب قابل قبولی ظاهر می‌شوند و چندان بد‌حجاب به شمار نمی‌آیند اما تصاویر بسیار نامناسبی از خود در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند.

دو ابزار مدیریت احساس در فضای مجازی را می توان حیاء و عفت نام برد حجاب و پوشش صحیح باعث ایجاد حیاء و عفت در آدمی می شود که این دو انسان را به سمت مدیریت احساس هدایت می کنند .

حیا : یکی از ابزارهای مدیریت احساس  حیاء است و حیاء حالتی است که از بروز محتویات درونی انسان ویا از ابزاز نیاز به دیگران جلوگیری می کند و فرد را به سوی رفع نیاز توسط خود و با امکانات صحیح سوق می دهد .

عفت یکی دیگر از ابزارهای مدیریت احساس عفت است و عفت روحیه ای است که از زیاده خواهی و زیاده روی جلوگیری می کند .

حال در فـضـای مـجـازی که اینقدر رابطه‌ها تنگاتنگ و به عبارتی بدون مرز شده مسئله حیا و حجاب چگونه تفسیر می‌شود؟

حجاب را می‌توان در حجاب نگاه، حجاب گفتار، حجاب رفتار، حجاب فیزیکی بدن و حجاب قلب تفسیر کرد.

 
اگر در دنیای واقعی تا به حال با هیچ نامحرمی هم‌کلام نشده‌ایم ، چت با نامحرم در اینترنت برای شخص خودمان یک نوع هنجارشکنی به حساب می‌آید.

 

اگر در زندگی دوست نداریم کسی عکس هر چند با حجابمان را نداشته باشد، با گذاشتن تصویرمان در پروفایل، برخلاف عرف خودمان عمل کرده‌ایم و این عمل ممکن است به لغزش‌های عملی منجر شود.

 

‌باید به خودمان یاداوری کنیم نامحرم نامحرم است….
ایا مرز بین محرم ونامحرم راحفظ کرده اید؟؟؟

درست است که اینجاهمه چیز مجازیست….
همه چیز…

امااینجاهم نامحرم،نامحرم است.

نکند حضورت و ارتباطت  آنگونه باشدکه نباید…
ویاحرفهایت آنگونه باشدکه نباید…

آری اینجا محیطی مجازیست…محیطی بی حد و مرز

اما خدایش همان خدای همیشگے ست

اندکی لازم است….
حواسمـان باشد

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است