منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
شناسه خبر: 253874
گروه :خبر
13940306000499_PhotoA

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید مراقب باشیم تمام حوادث انقلاب تبدیل به کلیشه نشود، کسانی که در متن ماجراها بودند یک کار عظیم کردند و مسیر تاریخ جهان اسلام و بشریت را تغییر دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسن رحیم‌پور ازغدی امشب در سخنرانی سلسله جلسات بازخوانی وقایع انقلاب اسلامی که در حسینیه مرحوم آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای برگزار شد، اظهار کرد: باید مراقب باشیم تمام حوادث انقلاب تبدیل به کلیشه نشود، کسانی که در متن ماجراها بودند یک کار عظیم کردند و مسیر تاریخ جهان اسلام و بشریت را تغییر دادند.

وی ادامه داد: اسلام امروز مرکز جهان شده است، بنابراین تا چند ماه مانده به انقلاب کسی احتمال سرنگونی شاه را نمی‌داد؛ همچنین یکی از حلقه‌های اتفاقات در این ایام حادثه حمله رژیم شاه در 23 آذرماه 57 به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: خاطراتی که از انقلاب گفته می‌شود باید سنجیده شده راجع به آن بحث شود، خاطره‌گویی‌های انقلاب عکس‌هایی از گوشه‌های یک صحنه است.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: در متن انقلاب کسانی بودند که بعدها ضد انقلاب شدند و همچنین بعضی از تیپ‌های مجاهدین خلق هم که در مشهد حضور داشتند جزو همین عده شدند، حتی دیده می‌شد تظاهرات انقلابی را می‌خواستند به خشونت بکشند، بنابراین گزارش دادن از انقلاب در قالب خاطره نباید تفکیک شود و بستگی دارد از چه زاویه‌ای به آن نگاه کنیم.

وی عنوان کرد: در مسئله نقل خاطره‌ها باید مراقب باشیم که آن‌ها را برای مقدمه در تحول جامعه استفاده کنیم، بنابراین مهم‌تر از خاطرات انقلاب اهداف آن است، بسیاری از این اتفاقات برنامه‌ریزی نشده پیش می‌آمد و با این رویکرد مسئله تحصن در بیمارستان امام رضا (ع) در بحبوحه انقلاب پیش‌بینی نشده رخ داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در مشهد مقدس، شهید هاشمی‌نژاد لیدر جریان انقلاب اسلامی بود، تبیین کرد: خیابان‌های مشهد در پی حوادث انقلاب تبدیل به خون شده بود، بنابراین ایشان را نمی‌توان از انقلاب حذف کرد.

رحیم‌پور ازغدی یادآور شد: خیلی از کسانی که در انقلاب نقش داشتند تا انقلاب ماندند و بعد از آن با امام راحل زاویه پیدا کردند و عده‌ای دیگر در صحنه انقلاب ماندند و حتی فرزند شهید تقدیم کردند.

وی تشریح کرد: حوادث 17 شهریور جنایت بزرگی بود که مستقیم زیر نظر آمریکا شکل گرفت؛ در مشهد مقدس بعد از بازگشت رهبر معظم انقلاب از تبعید، مبارزات مردم علیه رژیم شاه بیشتر و تندتر شده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه موضوع حادثه کربلا آمیخته با سیاست است، تأکید کرد: عده‌ای می‌گویند ائمه معصومین را در مباحث سیاسی درگیر نکنید، اما بعضی از افرادی که در موضوع انقلاب حضور نداشتند و ترسو بودند بعدها همراه انقلاب شدند، همچنین بزرگترین راهپیمایی منسجم انقلابی در عاشورا و تاسوعای سال 57 در مشهد رخ داد.

رحیم‌پور ازغدی متذکر شد: در حادثه بیمارستان امام رضا(ع) با سلاح‌های مختلف بخش‌های بیمارستان را تیرباران کردند و به کودکان هم رحم نکردند و حقوق بشر آمریکایی را اینگونه مشاهده کردیم.

وی توضیح داد: حوادث بیمارستان امام رضا(ع) مشهد بعد از محرم رخ داد؛ بعد از انتشار اسناد لانه جاسوسی آمریکا مشخص شد که تحلیگران آنها اذعان داشتند رژیم شاه رفتنی است، بر این اساس امام حسین(ع) چنین جمعیتی را به خیابان‌ها آورد و سبب سرنگونی رژیم شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه بیمارستان امام رضا(ع) بعد از حادثه 23 آذرماه مرکز مبارزات مشهد شد، بیان کرد: قضیه بیمارستان امام رضا (ع) در حالی رخ داد که در آن ایام شاه در شهرهای مختلف، پروژه‌های چماق به دستان را به راه انداخته بود که مردم ترسیده شوند و این موج تمام شود، بنابراین رسماً حکومت دخالت به درگیری کرد و به بیمارستان امام رضا(ع) حمله مسلحانه کرد و تعدادی از بیماران اعم از کودکان و چند پزشک را بنا به دیده‌ها به کام مرگ کشاند.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: در متن انقلاب بسیاری از مردم زندگی ساده‌ و مستضعف‌گونه‌ای داشتند و در مقابل افراد فاسد و سرویس‌های جاسوسی به مانند آمریکا وجود داشتند.

وی در پایان افزود: نخستین تظاهرات انقلاب در مشهد توسط بانوان در تاریخ 17 دی‌ماه سال 56 رخ داد، در حالی که مطرح می‌شود نخستین تظاهرات در 19 دی و در شهر قم شکل گرفت که این اشتباه است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است