منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۳
شناسه خبر: 236310
گروه :خبر
syria_150488606_620x350

اساسا ناپختگی است اگر فکر کنیم آمریکا در سوریه به دنبال حل بحران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس ، مذاکره ایران و آمریکا این بار در پوشش حل بحران سوریه در وین اتریش جالب توجه بود. بعضی­ ها ذوق زده از دعوت ایران توسط امریکا برای این اجلاس هستند. بعضی­ ها نیز این را پیروزی دولت پس از برجام می­ خوانند اما اینکه آیا اقدام دولت برای حضور در این اجلاس اقدام به جایی بوده یا نه؟ باید گذاره­های زیر را از نظر بگذارنیم.

 

 

۱- آمریکا کشوری که در سال ۲۰۱۳ عملا شمارش معکوس را برای حمله همه جانبه نظامی به سوریه آغاز کرد همان زمان بود که رهبر انقلاب فرمودند: سوریه انبار باروت است کوچکترین جرقه ای منطقه را به آتش خواهد کشید. این تهدید صریح به امریکا یادآور شد که با دست خودشان اسرائیل را از صفحه روزگار محو نکنند.

 

 

۲- سال گذشته با شکل گیری ائتلاف علیه داعش یا همان مبارزه با تروریسم اوباما علنا اعلام کرد ایران جایی در این ائتلاف ندارد  ائتلافی که بنا داشت از طریق دیپلماسی به حل بحران سوریه بپردازد. این سخن اوباما با استقبال رهبر انقلاب مواجه شد و امام خامنه ای(مدظله العالی) این قبیل سخنان را سرگرمی و تفریح خواندند.

 

 

۳- اساسا ناپختگی است اگر فکر کنیم آمریکا در سوریه به دنبال حل بحران است تهدید نظامی امریکا علیه سوریه از یک طرف و ائتلاف کاغذی آن از طرف دیگر شاهدی بر این مدعاست اما چرا آمریکا که سال قبل جای ایران را در ائتلاف نمی دید به یکباره نظرش عوض شد.

 

 

سال گذشته امریکا باب مذاکره با ایران را در اختیار داشت و نیازی به حضور ایران نمی دید اما امسال با بسته شدن درب مذاکرات هسته ای بهانه ای دیگری را برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره باز کرد چرا که همیشه حاشیه های مذاکرات برای آمریکا مهم بوده است. مانند دیدار آقای ظریف با جان کری در حاشیه اجلاس وین و صحبت در خصوص بازداشت شدگان امریکایی در ایران.

 

نکته ی مهم این است که زمانی از ایران در مذاکرات دعوت شده که ایران و روسیه برای حل مسائل منطقه دست برتر را دارند موفقیت های که ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم کسب کرده اند عملا ائتلاف امریکا نتوانسته است زیرا امریکا به دنبال حذف داعش نیست چون منفعت امریکا در بی ثبات سازی و بی امنیتی منطقه است حضور کنونی ایران در مذاکرات صرفا بازی کردن در نقشه خطرناک آمریکاست آنها می خواهند نقش از دست رفته خود را در منطقه بدست آورند اتفاقات اخیر نشان داده است که در خصوص حل مسائل منطقه نیازی به آمریکا نیست امریکا با این اجلاس و دعوت از ایران دوباره می خواهد کدخدای منطقه شود حضور ایران در اجلاس به معنای پذیرش امریکا به عنوان طرف اصلی برای حل مسائل منطقه است و این اشتباه راهبردی است که بارها رهبری در این خصوص هشدار داده اند.

 

 

۴- حمله روسیه به مواضع داعش در واقع برای امریکا هزینه دارد و آن حذف داعش است  لذا امریکا شاید در وهله اول با قبول طرح صلح ایران و روسیه در مورد سوریه موافقت کند اما این حیله خطرناک دیگری از آمریکایی هاست درست زمانی که جبهه مقاومت در منطقه حملاتش علیه داعش مهلک است ممکن است با پذیرش این طرح از شدت حملات کاسته شود این فقط به معنای دادن فرصت نفس کشیدن برای داعش است چرا که آنچه پس از قبول طرح رخ می دهد مهم است در بیانیه پایانی اجلاس امده است که در سوریه انتخابات باید برگزار شود اما در خصوص خروج نیروهای معارض پس از انتخابات سخنی به میان نیامده است و هیچ تضمینی نیز برای امنیت سوریه پس از انتخابات نشده است این نحوه مذاکره که طرف مقابل هیچ تضمینی برای تعهدات خود ندارد امروزه باید گفت به سبک برجام معروف است از طرفی بر اساس قانون اساسی سوریه کسی میتواند کاندید باشد که حداقل ده سال در سوریه باشد و عضو یک حزب باشد. نیروهای معارض در این سیستم جایی نخواهند داشت.

 

نکته ی مهم تر اینکه مسلم است مردم سوریه در انتخابات به رئیس جمهور کنونی رای خواهند داد و اگر داعش قبل از انتخابات از سوریه خارج نشود می شود همان آش و همان کاسه.

 

 

۵- پس از اجلاس وین، آمریکا نیرو های ویژه ای را به سوریه اعزام کرد  این نیروها نه برای کمک به سوریه بلکه برای بازیابی همان نقش از دست رفته امریکا هستند امریکا با اعزام این نیروها می خواهد پایگاه های خود را در منطقه تقویت کند. و آش ریخته را نذر امامزاده می کند.

 

 

۶- طرح ایران برای سوریه از سخنان رهبر انقلاب در دیدار با سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی در۱۰ آبان ماه قابل استنباط است ۱- خروج نیروهای نظامی و معارض از سوریه۲- برگزاری انتخابات۳- عدم دخالت کشورهای دیگر

 

امریکا با برگزاری انتخابات موافق است اما با حضور بشار اسد به عنوان گزینه های نامزدی انتخابات موافق نیست اساسا برگزاری انتخابات آن هم با حضور داعش در سوریه شبیه یک بازی دو سر باخت است چرا که پس از انتخابات هر رئیس جمهوری در سوریه روی کار بیاید و داعش در سوریه باشد هیچ تضمین امنیتی برای سوریه نیست.

 

جنس ذوق زدگی های دولتی ها از پذیرش برگزاری انتخابات در سوریه توسط امریکا از جنس همان ذوق زدگی های ژنو و لوزان است یعنی دلبستن به نقطه های خیالی این بار در مسئله سوریه.

 

امریکا در مذاکرات سوریه به دنبال این است که خواسته های خود را تحمیل کند و از طرفی خواسته های ایران را نادیده بگیرد  یعنی اگر ایران قائل به این است که در سوریه انتخابات باید زمانی برگزار شود که سوریه از نیروهای معارض خالی باشد. امریکا در مذاکره به دنبال این است که ایران را از مواضع خود در خصوص سوریه منصرف کند  ایران قائل به این است که بشار اسد نیز باید در انتخابات کاندیدا شود اما امریکا این را قبول ندارد  مذاکره امروز امریکایی نیز برای همین است که ایران از خواسته های کوتاه بیاید  ظاهرا برجام لقمه چربی برای امریکایی های بوده که اینگونه در موضوع سوریه نیز از ایران دعوت کرده اند.

 

رهبر انقلاب در دیدار با سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی نقشه کنونی دشمن را خواندند و فرمودند: امریکا با دنبال تحمیل خواسته های خود است. سیاست های ما با امریکا در خصوص مسائل منطقه ۱۸۰ درجه متفاوت است و مذاکره با آمریکا در خصوص مسائل منطقه معنا ندارد. اصول و سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ثابت است و با امدن دولت ها تغییر نمی کند  اما نکته مهم رهبر انقلاب این بود که فرمودند: به اسم تاکتیک اصول زدایی نکنید.

 

حال باید دید وزارت خارجه جمهوری اسلامی در آینده چگونه عمل خواهد کرد.

 

محسن باقری

 

انتهای پیام/س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود