منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
شناسه خبر: 310605
گروه :خبر
129385_488

رها سازی زباله در حاشیه جاده های شهر بندرعباس چشم اندازی نازیبا از شهر ارائه می دهد و مدیریت پسماند در کشور و استان هرمزگان به معضل زیست محیطی تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ریختن و رها سازی زباله ها درحریم جاده ها و سواحل اقدام غیر متعارفی است که باعث تخریب محیط زیست و چهره شهرها می شود.

 

دپوی زباله در حاشیه جاده های شهر بندرعباس چشم اندازی نازیبا از شهر ارائه می دهد که توهین به مردم است و براساس قانون ریختن هر گونه زباله در حاشیه جاده های اصلی و فرعی خلاف است.

 

در ماده۶۸۸قانون مجازات اسلامی برای رها سازی زباله مجازات تعیین شده که طبق این ماده ”هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل …ریختن مواد مسموم کننده در رودخانه ها ،زباله در خیابان ها وکشتار غیر مجاز دام،…ممنوع می باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

 

همچنین برابر ماده 206 قانون آئین نامه راهنمایی و رانندگی، ریختن هر گونه آشغال،‌ زباله، مایعات، ‌نخاله مصالح ساختمانی ،شی و آب دهان از درون خودرو به سطح معابر تخلف و ممنوع است.

 

این زباله ها که در نقاط مختلف از جاده های شهر رها شده اند ، محیط مناسبی برای رشد موجودات موذی است و حاشیه شهر را به جولانگاه حیواناتی مانند سگ های ولگرد، موش و سایر موجودات کرده است.

 

شهر ساحلی بندرعباس با موقعیت ویژه در حوزه اقتصادی در طول سال میزبان کاروان های بزرگ اقتصادی در زمینه صادرات و ورادات است اما سیمای مخدوش و آکنده از نخاله و زباله در محورهای ورودی شهر  و از سوی دیگر خرابی‌های زیرساختی متعدد و عمیق در اقصی نقاط جاده موجب نارضایتی بسیاری از اهالی این شهر تجاری است.

 

مجید وفادار، مدیر کل سازمان محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به معضل مدیریت پسماند در کشور گفت:طرح مدیریت پسماند در حال انجام است و بانک اطلاعاتی برای بررسی این مشکل فعالیت دارد.

 

وی با بیان اینکه طرح مدیریت پسماند نیازمند زیرساخت و  تجهیزات جدید است،اظهار کرد: اقدامات انجام شده برای اجرای این طرح کافی و مطابق با جمعیت شهری بندرعباس نیست.

 

وی اظهار کرد:در استان هرمزگان57 سازمان مردم نهاد فعالیت دارد که در استای آموزش و ترویج محافظت از محیط زیست فعالیت می کنند همچنین با اجرای پروژه ها و نمادین در راستای حفظ محیط زیست تلاش می کنند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان