منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۲۷
شناسه خبر: 344056
گروه :خبر
نقش  رسانه ها

کارشناس روانشناسی با اشاره به نقش رسانه های جمعی در فرهنگ جامعه گفت: ترویج مدهای متنوع و گرایش به مدگرایی ، تغییر الگو های پوششی بویژه در جوانان و نوجوانان از تاثیرات منفی رسانه ها در جامعه می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ صدیقه علیمرادی،کارشناس روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه سانه ها در ساختار بندی مسائل برای عموم جامعه ، نقش اصلی در حیات اجتماعی دارند،گفت:جولان دادن مدها و سبک های تازه و هنجارهای زندگی از تاثیرات رسانه در اجتماع است و نقش رسانه ای چون تلویزیون در اثر گذاری و فرهنگ سازی بین آحاد مردم از رسانه های دیگر مهم تر است زیرا با نظام پیام رسانی تکراری و مداوم به راحتی موفق می شوند ارزشها و رفتارهای را تغییر یا تقویت کنند .

این کارشناس روانشناسی بیان داشت:امروزه رسانه های مختلف چه تصویری و چه صوتی و نوشتاری در سطح کلان یاخرد در فرهنگ سازی ، الگو سازی و حتی تبلیغات نقش بسزایی ایفا می کنند .
علیمرادی افزود : ترویج مدهای متنوع و گرایش به مدگرایی ، تغییر الگو های پوششی ، زبان گفتاری و رفتاری در آحاد جامعه بویژه در جوانان و نوجوانان از سوی رسانه ها بویژه تلویزیون ، از تاثیرات منفی رسانه ها در جامعه می باشند.
وی  با اشاره به موضوع استحاله فرهنگ پوششی در ارتباط با رسانه ها ، گفت: تغییر پوشش مناسب اسلامی یعنی حجاب در قالب بدحجابی و بی حجابی با استفاده از مدهای مختلف در کنار بازارهای وارداتی که وجود دارد ، موجبات استحاله فرهنگ پوششی خودی را فراهم آورده که در این میان تبلیغات رسانه ها تاثیر پررنگی داشته و دارند .
این کارشناس به ترویج الگوهای رفتاری اشاره کرد و بیان کرد : رسانه های جمعی و گروهی می توانند در ترویج و تبلیغ الگوهای رفتاری از جمله فرهنگ پوششی اثر گذار باشند و هم می توانند بازخوردهای منفی در آحاد جامعه بوجود آورند و می توان گفت رسانه ها دو سویه عمل می کنند بازخودهای مثبت و منفی در سطح جامعه بویژه در میان جوانان و نوجوانان در نوع رفتار ، کردار و گفتار ایجاد کنند .
وی افزود: مدگرایی و تنوع پوششی محصول رسانه هاست و امروزه از طریق رسانه ها روز به روز تنوع مدها و گرایش به مدگرایی و به تبع آن تغییر الگو های رفتاری در جوانان ایجاد می شود پس نباید کارکرد رسانه ها را در این امر منکر شد .
علیمرادی تاکید کرد: به طور کلی در فرهنگ سازی بایستی رسانه های جمعی و گروهی از جمله مجلات ، رادیو و تلویزیون و شبکه های اینترنتی و ماهواره ای یکپارچه و با انسجام و وحدت کامل در این راستا بکوشند و این امر عملی نمی شود مگر در سایه همان وحدت و انسجام و برنامه ریزیهای کلیدی و مدیریتی از یک سو و ترویج فرهنگ خودی و اصلاح ساختاری فرهنگی از طریق درونی سازی آنها از سوی دیگر و به تبع آن استحاله ی فرهنگ بیگانه که در جامعه ما متاسفانه بیداد می کند .
انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور