منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۹
شناسه خبر: 253645
گروه :خبر
13940510000438_PhotoA

نشریه فارین پالیسی در گزارشی در مورد احتمال مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، نوشت این مسئله بدان معنا نیست که آژانس دیگر هیچ مدرک احتمالی تازه‌ای را بررسی نمی‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جفری لوئیس» تحلیلگر نشریه «فارین پالیسی» در گزارش تازه خود که به موضوع بسته شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی (PMD/پی‌ام‌دی) برنامه هسته‌ای ایران اختصاص دارد، نوشته است که حتی با وجود بسته شدن این موضوع، در صورت وجود مدارک جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن‌ها را بررسی خواهد کرد.

وی ابتدا با اشاره به روند شکل‌گیری مسئله ابعاد احتمالی و تاریخچه اقدامات آژانس در ارتباط با ایران، نوشته است که یوکیا آمانو مدیر کل آژانس اخیرا گزارشی را منتشر کرد که احتمالا به مسئله پی‌ام‌دی پایان داده و این پرونده را «مختومه» می‌کند.

لوئیس با این حال سه نکته را در ارتباط با اعلام بسته شدن پرونده متذکر شده است:

«اولا، این بدان معنی نیست که مسئله از دست سازمان ملل خارج شده است. قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تائید کرد، عنوان می‌کند که اعضای شورای امنیت «تصمیم می‌گیرند که همچنان درگیر مسئله باشند»،‌ که این عبارت یعنی مسئله هنوز در کیسه شورای امنیت است. اگر ایران به بندهای برجام عمل نکند، شورای امنیت مرجع نهایی حل اختلافات و جایی خواهد بود که ساز و کار موسوم به «بازگشت فوری» برای اعمال دوباره تحریم‌ها در آن اجرایی خواهد شد.

ثانیا، بستن پرونده به این معنی نیست که ایران دیگر تحت بررسی غیرمعمول آژانس قرار ندارد. دقیقا برعکس،‌ آژانس مأمور شده است که پایبندی ایران به مفاد برجام را بسنجد و به همین خاطر هم هست که بر اساس توافق هسته‌ای، به آژانس دسترسی‌هایی به برنامه هسته‌ای ایران داده شده که بسیار فراتر از دسترسی‌های ارائه شده ذیل توافقنامه‌های عادی پادمانی و پادمان‌های گسترده‌تر موسوم به «پروتکل الحاقی» است. برجام دسترسی‌های پادمانی‌ای را ارائه می‌کند که از کارگاه‌های ساخت سانتریفیوژ و آسیاب‌های سنگ اورانیوم گرفته تا محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های مربوط به تسلیحاتی‌سازی را شامل می‌شود. آژانس همچنین تیمی متشکل از 130 تا 150 بازرس مختص ایران با هزینه سالانه 9 میلیون یورو خواهد داشت. قرار نیست آژانس  جل و پلاسش را جمع کند به خانه برود، بلکه ادامه پیش خواهد رفت. مدیر کل آژانس هم همچنان به ارائه گزارش‌های فصلی در مورد پایبندی ایران به مفاد برجام ادامه خواهد داد.

و نهایتا، بستن پرونده به این معنی نیست که آژانس از تحقیق در مورد اطلاعات جدید در مورد تخلفات ایران، چه در گذشته و چه در حال، در ارتباط با توافقنامه پادمانی یا فعالیت‌های تسلیحاتی، منع شده است.»

لوئیس در ادامه نوشته است که آژانس در تمام این مدت مأمور خواهد بود تا به «جمع بندی گسترده‌تر» از فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست یابد، چراکه شرط برداشته شدن بخش بعدی تحریم‌های ایران، رسیدن به این جمع‌بندی یا گذشت 8 سال زمان است.

البته در صورتی که تا هشت سال آژانس به جمع‌بندی گسترده‌تر نرسد، باز هم تحریم‌ها رفع خواهند شد. وی این موضوع را بند عجیب برجام توصیف کرده، اما نوشته است که این امتیازی به ایران در طول مذاکرات بود، چراکه ایران می‌خواست اطمینان یابد که آژانس بررسی در مورد فعالیت‌های این کشور را به مسئله‌ای دائمی و بی‌پایان بدل نمی‌کند.

او دلیل دادن این «امتیاز» از سوی غرب به ایران را این دانسته که 1+5 چاره‌ای نداشت جز اینکه با ایران به توافق برسد یا اینکه بین دو گزینه «بمب ایران» و «بمباران ایران» قرار گیرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است