منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۱
شناسه خبر: 289692
گروه :خبر
13940727000820_PhotoA
 

با تأکید بر روابط خوب با لبنان و ایران بیان شد

مخالفت شدید تونس و الجزایر با تروریستی خواندن «حزب الله» لبنان

رئیس جمهور تونس و وزیر خارجه الجزایر با ادعای شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر تروریستی بودن جنبش حزب الله لبنان شدیدا مخالفت و از آن اعلام برائت کردند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مقامات کشورهای تونس و الجزایر با موضعگیری علیه عربستان و شورای همکاری خلیج فارس که حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی خواندند، بشدت مخالفت کردند.

«الباجی قائد السبسی» رئیس جمهور تونس امروز جمعه تأکید کرد که حزب الله گروه تروریستی نیست. وبگاه خبری «الشروق» تونس اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور از تصمیم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر تروریستی خواندن حزب الله لبنان شدیدا ابراز انزجار کرده است.

السبسی این مسئله را در جریان یک جلسه با «خمیس الجهیناوی» وزیر خارجه تونس بررسی کرده است. الجهیناوی پنجشنبه اعلام کرد که تصمیم وزرای کشورهای عربی بیانگر موضع تونس نیست و بیانیه‌ای که در آن صادر شد، تأیید نشده است.

السبسی همچنین اظهار داشت: «چنین تصمیمی پس از رایزنی با رئیس جمهور و نخست وزیر صادر می‌شود و وزارت خارجه آن را اعلام می‌کند نه وزارت کشور… روابط تونس با لبنان و ایران در سطح بالایی است و موافقت وزیر کشور در چارچوب نشست عربی است نه چیز دیگر».

دفتر رسانه‌ای رئیس جمهور تونس نیز تأکید کرد که موضع وزارت خارجه نیز همان موضع رئیس جمهوری است و این تصمیم شورای همکاری را نمی‌پذیرد.

وبگاه خبری «صدی» نیز با اعلام این خبر تأکید کرد، احزاب و هیئت‌هایی در جامعه مدنی تونس از جمله اتحادیه کار، هیئت ملی وکلا، حزب جمهوری‌خواه و جنبش «الشعب» تونس این تصمیم را محکوم کرده‌اند.

روزنامه «النهار الجدید» الجزایر گزارش داد که «رمطان لعمامره» وزیر خارجه این کشور نیز اقدام شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب‌الله را محکوم و تأکید کرده است که کشورش رسما از این تصمیم اعلام برائت می‌کند.

به گزارش این روزنامه، وی همچنین اظهار داشت که «حزب الله جنبشی سیاسی است که در کشور لبنان و طبق قوانین این کشور فعالیت می‌کند. مواضع الجزایر [در این زمینه] ثابت است و در امور داخلی کشورهای دوست و برادر دخالت نکرده و نخواهیم کرد».

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز 12 اسفند حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادند. کاری که عربستان در سال 2014 کرده و بحرین و امارات هم از آن تبعیت کرده بودند.

«عبداللطیف بن راشد الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مدعی شده است که کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس معتقدند که اقدامات حزب الله برای امنیت کشورهای عربی تهدید آمیز است.

وی ادعا کرده بود، حزب الله جوانان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را آموزش داده تا دست به اقدامات تروریستی زده و اقدام به قاچاق مواد منفجره و ایجاد اغتشاش کنند.

امارات، بحرین، عربستان، عمان، قطر و کویت شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. این شورا در 25 می 1981 و با هدف مقابله با آنچه این کشورها «خطر انقلاب اسلامی» می‌نامیدند، تشکیل شد.

از سوی دیگر، فراکسیون «وفا به مقاومت» در پارلمان لبنان پنجشنبه (روز گذشته) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم شورای همکاری خلیج فارس در تروریستی خواندن حزب الله خصمانه و غیر عاقلانه  است و عربستان سعودی مسئول این تصمیم و پیامدهای آن است.

در ادامه بیانیه آمده بود که «این تصمیم هرگز نمی تواند مانع ما در محکومیت ارتکاب جنایات عربستان سعودی علیه یمن و حمایت مالی و تسیحاتی عربستان از ترویست های عراق و سوریه شود.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است