منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
شناسه خبر: 199979
گروه :خبر
13940406000806_PhotoA

مردم یونان فردا یکشنبه طی یک همه‌پرسی به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا رأی خواهند داد و این در حالیست که این کشور هم‌اکنون با وضعیت بسیار پیچیده و حساسی روبروست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در شرایط کنونی که یونان با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و اوضاع آن به دلیل ناتوانی آتن در بازپرداخت بخشی از بدهی‌های آتن به صندوق بین‌المللی پول بیش از هر زمان دیگری به هم ریخته و آشفته است، مردم یونان فردا یکشنبه طی یک همه‌پرسی، پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا را به رأی خواهند گذاشت.

این وضعیت حساس و بحرانی واکنش‌های مختلفی را از جانب رسانه‌ها، نهادها، شخصیت‌های سیاسی یونان و مقامات بین‌المللی در پی داشته که در زیر به آنها می‌پردازیم:

*وزیر دارایی یونان طلبکاران آتن را متهم به «تروریسم» کرد

«یانیس واروفاکیس» وزیر دارایی یونان امروز شنبه طی اظهاراتی طلبکاران این کشور را متهم به تروریسم و تلاش برای تحقیر یونانی‌ها کرد.

وی در اظهاراتی اعلام کرد: «رفتاری که طلبکاران اروپایی با یونان انجام می‌دهند تنها یک نام دارد و آن «تروریسم» است. آنچه بروکسل و تروئیکا امروز می‌خواهند، رأی مثبت در همه‌پرسی است تا به تحقیر یونانی‌ها بپردازند.»

*رئیس شورای اروپا: همه‌پرسی یکشنبه بر سر باقی ماندن یا باقی نماندن یونان در منطقه یورو نیست

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا طی گفت‌وگویی اعلام کرد: «در صورت رأی منفی یونانی‌ها در همه‌پرسی روز یکشنبه، اتحادیه اروپا باید از پیام‌های مهیج و خطرناک اجتناب کند چرا که نه یونانی‌ها درب‌های منطقه یورو و مذاکرات را به روی آتن نخواهد بست.»

وی افزود: «نه یونانی‌ها به پیشنهادات نجات مالی طلبکاران این کشور قطعا فضای گفت‌وگوها برای بقای مالی یونان را محدود خواهد کرد اما من می‌خواهم بگویم که در صورت رأی منفی یونانی‌ها، ما مطمئنا به هیچ پیام مهیج و خطرناکی نیاز نداریم.»

رئیس شورای اروپا در ادامه گفت: «هدف اصلی ما حفظ اتحاد منطقه یورو است. کاملا واضح است که این همه‌پرسی بر سر باقی ماندن یا باقی نماندن یونان در منطقه یورو نیست و هدف نخست ما بازسازی اعتماد با یونان است.»

*تظاهرات 45 هزار نفری موافقان و مخالفان پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی در آتن

بنابر اعلام پلیس یونان، 25 هزار نفر از مخالفان و 20 هزار نفر از موافقان پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی جمعه شب با تجمع در مرکز آتن اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.

مخالفان این پیشنهادات ریاضتی ضمن اعلام مخالفت با پیشنهادات طلبکاران یونان، اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول، دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها عباراتی چون «حتی یک گام هم عقب‌نشینی نمی‌کنیم»، «اخاذی، نه» و «تا آخر راه، نه» نوشته شده بود.

*سفر نمایندگان حزب حاکم فرانسه به آتن برای حمایت از حزب حاکم یونان در همه‌پرسی پیش‌رو

بنابر اعلام منابع آگاه، دو نماینده حزب سوسیالیست حاکم فرانسه به نام‌های «پاسکال شرکی» و «ژرار فیلوش» که از اعضای اداره ملی حزب سوسیالیست این کشور هستند، روز جمعه (دیروز) بمنظور اعلام حمایت از حزب حاکم سیریزای یونان طی همه‌پرسی روز یکشنبه، در سفری راهی آتن شدند.

پاسکال شرکی در اظهاراتی اعلام کرد: «من فکر می‌کنم که این وظیفه یک سوسیالیست است که امروز در کنار مردم و دولت یونان باشد.»

*درخواست سپیراس برای تخفیف 30 درصدی و مهلت 20 ساله برای بازپرداخت بدهی‌ها یونان

«الکسی سپیراس» نخست‌وزیر یونان طی نطقی تلویزیونی خواستار تخفیف 30 درصدی بدهی‌های آتن و اعطای یک مهلت 20 ساله برای بازپرداخت مابقی بدهی‌های این کشور شد.

وی همچنین ضمن استقبال از گزارش اخیر صندوق بین المللی پول در خصوص رسیدن میزان بدهی‌های یونان به 176 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور، از عدم طرح این مسئله از جانب طلبکاران آتن طی مذاکرات پنج ماه گذشته، ابراز تأسف کرد.

*آلمان: مذاکرات جدید احتمالی با آتن زمان‌برخواهد بود

«ولفگانگ شویبله» وزیر دارایی آلمان طی اظهاراتی پیش‌بینی کرد که حتی در صورت رأی مثبت یونانی‌ها در همه‌پرسی روز یکشنبه، مذاکرات جدید احتمالی با آتن «زمان‌بر» خواهد بود.

وی در گفت‌وگو با روزنامه «بیلد» گفت: «برنامه کمک به یونان به پایان رسیده و مذاکرات جدید درخصوص حمایت مالی از این کشور بر مبنایی کاملا جدید و در شرایط اقتصادی دشوارتری صورت خواهد گرفت و این امر زمان‌بر خواهد بود.»

*درخواست صندوق ثبات مالی اروپا از آتن برای بازپرداخت پیش از موعد وام 131 میلیارد یورویی

صندوق ثبات مالی اروپا (FESF) به عنوان طلبکار اصلی یونان که آتن بیشترین میزان بدهی را به این نهاد دارد، اعلام کرده که این حق را دارد که از آتن برای بازپرداخت پیش از موعد وام 131 میلیارد یورویی خود درخواست کند.

این نهاد مالی اعلام کرده که پس ناتوانی اخیر یونان در بازپرداخت 1.6 میلیارد یورو از بدهی‌های خود به صندوق بین‌المللی پول، هم‌اکنون این حق را دارد که از یونان درخواست کند که وام 130.9 میلیارد یورویی این نهاد را پیش از موعد به آن بازپرداخت کند.

*پیش‌بینی رأی منفی اکثریت یونانی‌ها به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی در همه‌پرسی یکشنبه

بر اساس نتایج یک نظرسنجی منتشره در وبسایت بلومبرگ، اکثریت یونانی‌ها طی همه‌پرسی روز یکشنبه (فردا) به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا «رأی منفی» خواهند داد.

بر اساس این نظرسنجی، اختلاف میان کسانیکه طی این همه‌پرسی به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی رأی مثبت و منفی می‌دهند، بسیار اندک خواهد بود و مخالفان این طرح‌های ریاضتی با اختلاف 0.5 درصدی از موافقان آن پیشی خواهند گرفت به گونه‌ای که 43 درصد با این طرح‌های ریاضتی مخالفت کرده و 42.5 درصد با آن موافقت خواهند کرد.

بلومبرگ در تحلیلی در این خصوص اعلام کرد: این نظرسنجی نشان می‌دهد که در شرایط کنونی که بحران اقتصادی و سیاسی در یونان رو به وخامت است، همه‌پرسی چیزی را حل نخواهد کرد.

مردم یونان فردا یکشنبه طی یک همه‌پرسی به پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا رأی خواهند داد.

در حال تکمیل…

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی