منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
شناسه خبر: 255244
گروه :خبر
photo_2015-12-17_12-58-20

مجموعه شعر رویای پیچک ها اثر نازیلا نوبهاری در فرهنگسرای سنایی کیش مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، مجموعه شعر رویای پیچک ها با حضور لیلا کردبچه شاعره مطرح کشورمان و شاعران جزیره کیش نقد و بررسی شد.
لیلا کردبچه، شاعره ایرانی و پژوهشگر ادبیات است. کردبچه متولد 1395 و دانش آموخته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی و دانشجوی دکتر دررشته ادبیات معاصر در دانشگاه اصفهان است. وی که از سال 78 شعر می گوید دارای 5 مجموعه شعر و چند تالیف درحوزه ادبیات داشته و دستی در نقد و تحلیل تاریخ ادبیات نیز دارد.
وی در نقد مجموعه شعر رویای پیچک ها اثر نازیلا نوبهاری که به گفته وی اتمام آن یک سال زمان برده است؛ استفاده از تشبیه های ذهنی، مطول بودن برخی از جملات، استفاده از تصاویر جدولی، تقطیع نامناسب سطرها، استفاده از برخی علامت های دستوری در جای نامناسب، به کارگیری کلمات ثقیل و وجود واژه های اضافی را از مواردی برشمرد که قابل اصلاح است و در صورت تصحیح به شعر قالب زیباتری می بخشد.
کردبچه همچنین، وجود وزن و قافیه در برخی از اشعار مجموعه، استفاده از ترکیب های مناسب، به کارگیری تشبیه های زیبا در تعدادی از اشعار را از زیبایی ها و موارد قابل توجه در این مجموعه دانست.
این شاعره مطرح کشور با اشاره به اینکه در شعر معاصر و به خصوص شعر سپید تصاویر جدولی بسیار مورد استفاده شاعران قرار می گیرد این تصاویر را آفت شعر معاصر دانست و گفت: در دوره های خاص که اوضاع اندیشه بسیار بغرنج بود برخی شاعران ترجیح می دادند تا از عناصر و تصاویر جدولی در شعر استفاده کرده و با گل آلود کردن آب تصور شود که آن ها اندیشه عمیقی دارند.
شاعر مجموعه « حرفی بزرگتر از دهان پنجره» با تاکید بر اینکه مخاطب شعر امروز به دنبال عینیت است افزود: در دوره ای از شعر فارس ادبیات ذهنی زیاد بود و مخاطب به پیچیده گویی علاقه داشت اما امروز مخاطب به دنبال عینیت و لمسی بودن موضوع شعر است.
وی ادامه داد: اشکال ترکیب های ذهنی کلیشه ای شدن است و ادبیات ما پر است از این دست ترکیب های حسی.
نویسنده مجموعه شعر« صدایم را از پرنده های مرده پس بگیر» با بیان اینکه قافیه در شعر را می پسندد اظهار کرد: ایرانی به ترنم موسیقی پاسخ مثبت می دهد و حیف است که از شعر حذف شود.
وی در ادامه گفت: موسیقی در شعر سپید بسیار مهم است و شاعرانی که با شعر کلاسیک وارد شعر سپید شدند ارزش موسیقی در شعر را بیشتر درک می کنند.
کردبچه با اشاره به اینکه شعر سپید در حال حاضر به فقر محتوی رسیده است تصریح کرد: در بررسی 5 انتشاراتی میان 400 تا 500 اثر به این نتیجه رسیدم که بدون اغراق 99 درصد مجموعه ها حرفی برای گفتن ندارند.
وی تاکید کرد: امروز دوره بازگشت غزل در میان شاعران است و جان گرفتن دوباره غزل می تواند کم کاری شاعران سپید را پر کند.
این پژوهشگر ادبیات کشورمان با اظهار خشنودی از استقبال برنامه نقد از سوی حاضران در جلسه بیان کرد: در شهرهای کوچک و شهرهایی که از پایتخت دور هستند انتظار استقبال کمتر است اما وجود چنین جمعی در جزیره کیش موجب خوشحالی و خشنودی است.
در انتهای برنامه تعدادی از شاعران حاضر در جلسه اشعار خود را قرائت کردند.
نقد و بررسی مجموعه شعر رویای پیچک ها اثر نازیلا نوبهاری در راستای استمرار نقد و بررسی ماهیانه آثار شاعران و نویسندگان جزیره کیش با حضور اساتید ادبیات مطرح کشور در فرهنگسرای سنایی کیش برگزار شد.

نازیلا نوبهاری شاعر و نویسنده جزیره کیش متولد 1350، نوشتن را با رمان « یک فنجان قهوه تلخ» در سال 1385 آغاز کرد که تاکنون سه بار تجدید چاپ شده است. وی سه مجموعه شعر و هفت کار کودک نیز علاوه بر دو رمان خود دارد.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان