منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۴
شناسه خبر: 352561
گروه :خبر
1

سکونت گاه های غیر رسمی شاهد پدیده ی ساخت خانه های غیر ایمن در نقاط بسیار خطرناک و حادثه خیز هستیم و بافت فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی که معضلات بسیار زیادی را برای شهر بوجود آورده است، سطح خدمات رسانی به همشهریان که در این مناطق ساکن هستند به دلیل بافت ناهمگون سخت است و کمترین خدمات را از مجموعه شهری می گیرند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کیانوش جهانبخش عضو شورای شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به معضل حاشیه نشینی و محله ی چاهستانی ها عنوان کرد: تقریبا 43 درصد شهر بندرعباس با تعاریف متفاوتی که از بافت فرسوده داریم شامل بافت فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی که معضلات بسیار زیادی را برای شهر بوجود آورده است، سطح خدمات رسانی به همشهریان که در این مناطق ساکن هستند به دلیل بافت ناهمگون سخت است.

 

وی با بیان مشکلات و حوادثی که ممکن است رخ دهد گفت: اگر حادثه ای پیش آید و در واقع آتش سوزی صورت بگیرد، ماشین آتش نشانی، اورژانس و سایر خدمات در واقع نمی تواند وارد این منطقه شود. از طرفی هم می بینیم در بحث جمع آوری فاضلاب شهری هم در بافت فرسوده به دلیل ناهمگون بودن منطقه نتوانستیم کاری انجام دهیم و فاضلاب این پروژه هم به صورت خام وارد خورها می شود.

 

جهانبخش با بیان خطرات غیر ایمن و خطرساز همشهریان در این مناطق افزود: از طرفی هم در سکونت گاه های غیر رسمی شاهد پدیده ی ساخت خانه های غیر ایمن در نقاط بسیار خطرناک و حادثه خیز هستیم مخصوصا در حاشیه بلوار شهید رجایی جدید و محدوده ی دوراهی ایسینی در بعضی مناطق می بینیم در خانه هایی با ایمنی پایین در نقاط خطرناک صورت گرفته که با یک بررسی علمی به این نتیجه رسیدیم که اگر بارندگی و زلزله حتی در مقیاس سه ریشتر هم رخ دهد، فاجعه انسانی صورت می گیرد.

 

وی با اشاره به ناچار شدن همشهریان و هم استانی ها به ساخت و ساز در این مناطق خاطرنشان کرد: استان هرمزگان تاکنون جزء استان هایی است که تناسب و تعادل بین زندگی شهرنشینی و روستانشینی وجود دارد اما این تعادل به علت خشکسالی ها و بحران اشتغال و مسائل اقتصادی که جامعه درگیر آن است، متاسفانه بالانس به هم خورده و شاهد مهاجرت روستاییان با از بین رفتن کشاورزی و نبودن اشتغال به سمت شهرها هستیم که حاشیه نشینی را به ارمغان آورده که اگر قرار باشد برای بافت فرسوده بندرعباس که شکل نازیبایی هم به خود گرفته کاری اندیشیده شود ابتدا باید به سرمنشأ توجه شود.

 

عضو شورای شهر بندرعباس با توجه به وسعت و قابلیت پذیرش جمعیت بندرعباس تصریح کرد: شرایط را باید به گونه ای فراهم کنیم که روستاییان در شرایط ایده آل زندگی قرار بگیرند و به لحاظ وجود امکانات رفاهی و مسائل اقتصادی مهاجرت ها کمتر می شود. از طرفی هم بندرعباس با توجه به وسعتی که دارد قابلیت پذیرش جمعیت تا 1 میلیون و 500 هزار نفر را دارد اما نه با زیر ساخت های فعلی. در واقع با زیر ساخت های فعلی سرعت رشد جمعیت و پذیرش جمعیت تناسبی با توسعه زیرساخت ها در شهر بندرعباس ندارد.

 

وی با بیان روش های مختلف مطرح شده در راه و شهرسازی تاکید کرد: خوشبختانه راه و شهرسازی با تعامل بسیار خوبی که با شهرداری دارند، همسویی نگاه در این حوزه بوجود آمده است که بتوانیم این مشکلات را پیگیری و برطرف کنیم. امیدواریم با همکاری مجموعه های دیگر و ضعف هایی که در جاهای دیگر است بتوانیم به جمع بندی اصولی برسیم و راهکار مناسب و موثر را پیدا کنیم البته به این نکته باید اذعان داشت که ما نمی توانیم از شهرهای بزرگتر الگو بگیریم برای بندرعباس. بندرعباس در وهله ی اول یک شهر سالی و مهاجر پذیر است، به صورت موزاییکی اداره می شود زیرا اقوام و طوایف مختلف اینجا هستند و با توجه به صنایعی که در غرب استان است و سطح اشتغال در آنجا در شرایط مطلوبی قرار دارد که متاسفانه بهره مندی مردم این استان از آنها کم است، نیروهایی وارد استان می شوند به جانب اشتغال که این ها مسکن می خواهند و همین باعث می شود که برنامه ریزی را مختل کند و آن شیب مناسبی که باید امکانات و زیر ساخت ها همراه با پذیرش جمعیت و افزایش حرکت کند تعال را از دست داده است.

 

جهانبخش با بیان کمبود امکانات بهداشتی و رفاهی این شهروندان اذعان داشت: مردم در این مناطق به شکل بسیار سختی زندگی می کنند و کمترین خدمات را از مجموعه شهری می گیرند و این یک هشدار برای ما است چرا که هر زمانی که رفاهیات و بهداشت در نظر گرفته نشود قاعدتا جرم و جنایت هم در این مناطق بیشتر خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند