منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۵
شناسه خبر: 278379
گروه :خبر
2dt97qe

سورو محله ای کهن و دارای قدمت است. که یکی از بخش های تاریخی بندرعباس را از گذشته تاکنون نشان می دهد. قدمت این محله از دوره ی هخامنشی بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، محله باستانی سورو واقع در شهر بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. محلهٔ سورو در غرب شهر بندرعباس قرار دارد . از این محله سکه‌های متعددی مربوط به دوران مختلف به ویژه دوران ساسانی، صفویه و قاجاریه به دست آمده‌است که اکنون در موزه بندرعباس نگهداری می‌شود .

بندر سورو که امروزه محله ای در بندر عباس می باشد و از دوره هخامنشی دارای سکنه بوده، همچنان به رونق خود افزود ، علت توجه بازرگانان ان دوره به این بندر و قریه کوچک دو دلیل عمده داشت، یکی به علت نزدیکی به هرمز و دیگری در مسیر راه تجاری فارس به هرمز قرار داشت لذا اهمیت خود را در دوره های پس از این نیز از دست نداد.

سورو از طریق خلیج فارس با عمان داد و ستد دارد . مسیر تاریخی تجارت از هرمز و بندرعباس از طریق بندر سورو ، لاتیدان به لارستان و فارس، موقیت لاتیدان در نقشه بالا در این مسیر را می توان دید، بعدها در دوران صفویه در لاتیدان یکی از بزرگترین پل های ایران بنا نمودن .

حضور قوم های مختلف در منطقه سورو قوم فارس ، هندی ، عرب و افریقای به فرهنگ منطقه تنوع خاصی داده است  . انواع زری دوزی  ،شک بافی ، وددو دوزی ، بادله دوزی ، گلابتون دوزی  از کارهای مهم دستی  در سورو می باشد که زیبای بخش لباس بندری هستند  . مراسم حنا بندان در عروسی ها و حنای دست عروس درمحله سورو دارای زیبای خاصی می باشد. در زمینه  موسیقی  محله سورو  همیشه فعال بوده و هنرمندان ارزنده به جامعه هنری بندرعباس  تقدیم نموده است.

دریا و دریانوردی بخشی از تاریخ منطقه تشکیل می دهد، منطقه اطراف تنگه هرمز ارتباط مستقیم با دریانوردی داشت و در این رابطه نقش لنج سازان بندر کنگ و پی پشت در جزیره قشم در طول تاریخ لنج سازی منطقه غیر قابل انکار می باشد .دریانوردان سورو لنج های خود را به استادان ماهر پی پشت سفارش می دادند، در گذشته دو نوع عمده لنج مورد استفاده در منطقه سورو قرار میگرفت بوم و جالوت بود. ناخدایان سورویی که با لنج های بادی و موتوری خود سفرهای زیادی به سراسر خلیج فارس ، دریای عمان ، هند و افریقا سفر می کردند تاثیر زیادی در رونق تجارت و پیشرفت سورو و منطقه داشته اند.
ایران و هند دارای رابطه تاریخی ، تجاری و فرهنگی چند هزار ساله می باشند و جنوب ایران بخصوص هرمزگان همیشه یکی از مراکز مهم تجاری با هند بوده است همین رابطه تجاری گسترده باعث حضور هزاران بازرگان هندی که در بعضی مناطق به بانیان معروف بودند در هرمز قدیم ، جزیره هرمز و سورو بوده است.

یکی از قدیمی ترین  مدارس  بندرعباس می باشد . این مدرسه در سال ۱۳۲۲ خورشیدی  به همت آقای حاجی محمد دانشمند در محله سورو بنا گردید ، بعدها این مدرسه گسترش یافت و دبیرستان آن تا کلاس ۹ دانش آموز می پذیرفت که نه تنها از محله سورو بلکه از سراسر بندرعباس دانش آموزان به مدرسه دانشمند می آمدند ، این مدرسه ملی بود و در ابتدا تمام مخارج آن را آقای دانشمند پرداخت می نمود . کارگاه نساجی تا مدتی در مدرسه سورو بر پا بود.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی