منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸
شناسه خبر: 203906
گروه :خبر
IMG_2487-300x225

شمیل بالا یکی از روستای شهرستان حاجی آباد و بخش فارغان استان هرمزگان است و در 12کیلومتری این شهرستان قرار دارد و یکی از روستاهای پرجمعیت این منطقه محسوب می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان، تاجعلی شریفی رئیس شورای اسلامی روستای شمیل بالا با بیان اینکه مسجد حضرت ابوالفضل(ع) این روستا و کودکستان و منبع آب قدمت طولانی دارد، گفت :در این مسجد قبل از انقلاب توسط افراد مختلف از جمله شهید «نصیری لاری» نماینده سیرجان علیه شاه سخنرانی می شد.
شریفی افزود : اولین منبع آب شهرستان حاجی آباد در این روستا است و کودکستان روستا از یک سال ونیم پیش تعطیل شده است وکودکان دهستان از برنامه های آن بی بهره اند و برخی هم به شهر می روند که باعث تخلیه روستا می شود.

 

وی ضمن تشکر از شرکت غله که یکی از مراکز خرید گندم را در این منطقه قرار داده است ، بیان کرد : این اقدام باعث حذف کرایه حمل گندم است و این منطقه به قطب کشاورزی تبدیل شده است.

 

IMG_2472

 

رئیس شورای اسلامی روستای شمیل بالا ادامه داد: از دوسال پیش پیگیر مصوبه شهرشدن شمیل با توجه به جمعیت بالا و وجود پتانسیل لازم هستیم که تاکنون محقق نشده است به مسئولان مختلف مراجعه شده و پیگیری سیر مراحل قانونی هستیم.

 

جواد انصاری عضوشورای روستا آشکارا گفت : این روستا400نفردانش آموز دارد،اما فضای آموزشی،فرهنگی ،ورزشی و… مناسب ومورد نیاز ندارد و خیابان روستا چندان مناسب نیست و کوچه های روستا خاکی است و طرح هادی روستا با خودیاری مردم حدود18سال قبل بصورت نیمه تمام اجراشده است.

 

IMG_2497

 

انصاری به مشکل آب شرب در شهرک جدید روستا وسه محله «برق»، «کمربندی» و «شاه حسینی» روستا اشاره کرد و افزود :شهرک جدیدی در روستا به مساحت 25هکتار برای مهاجران و فرزندان ساکنان اختصاص یافته است اما به دلیل نبود آب فقط حدود 80خانوار در این شهرک ساکن هستند و با تانکر از چاه های کشاورزی آب می برند ولی این آب برای شرب مناسب وبهداشتی نیست.

 

وی با بیان اینکه جیره بندی آب برای نخستین بار در روستااجرا شده است ، اضافه کرد : آب در سه محله دیگر جیره بندی شده است و یک روز آب از منبع آب به محله برق روستا و یک روز به دو محله دیگر آب می رود.

 

IMG_2475

 

عضوشورای روستا شمیل بالا به مشکلات دریافت تسهیلات وبازپرداخت وام ها وجرایم بخشیده نشده روستائیان اشاره کرد و اظهار کرد :کشاورزان توانایی اخذ و بازپرداخت تسهیلات و جرایم را ندارند.

 

انصاری با اشاره به اینکه چاه های آب کشاورزی این روستا کم آب شده است و بخشی در حال خشک شدن هستند تصریح کرد : اگر این روند تداوم یابد،مهاجرت به حاشیه شهرها دور از انتظار نیست و  لایروبی چشمه ها و قنوات و لزوم لوله کشی در این روستان که مردم انتظار دارند مانند گذشته دولت این امورات را انجام دهد.

 

وی با اشاره به اینکه پنج حلقه چاهی که به چاه های دادگاه انقلاب مشهورند که دولت بعد از انقلاب این چاه ها رابه صورت مشاعی در اختیار اهالی قرارمی دهد تا کشاورزی کنند ،افزود : این چاه ها سندی به نام افراد ندارند وهمین موضوع باعث شده است که کشاورزان منتفع شده از این چاه ها که حدود 200خانوارمی باشند، نتوانند مزارع خود را با استفاده ازسیستم آبیاری تحت فشار تجهیزکنند.

 

IMG_2489

 

 

ملیحه دهقانی عضودیگرشورای اسلامی روستا گفت : مدارس فرسوده روستابخصوص مدرسه ابتدایی  که با اندک زلزله ای امکان ریزش دارد و
پروژه های نیمه تمام موضوع ساختمان نیمه تمام فرهنگسرا،سالن ورزشی،اورژانس بین جاده ای،نبود جاده بین مزارع نیز از دیگر مشکلات روستا است.

 

IMG_2477

 

 

دهقانی ادامه داد: سالن ورزشی روستا از5سال قبل شروع به ساخت شده است و فرهنگسرای روستا در حد فوندانسیون است وساخت ساختمان اولی اورژانس جاده ای که حدودهفت هشت سال قبل با مشارکت مردم آغاز شده است ،ولی مورد تایید مسولان قرار نمی گیرد واوایل امسال احداث ساختمان جدید اورژانس بین جاده ای آغاز می شود.

 

ایرج شریفی یکی از اهالی این روستا و رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان حاجی آباد بابیان اینکه شغل مردم روستا کشاورزی است که گندم، ذرت، سیب زمینی، هندوانه، کنجد، طالبی وگرمک از جمله محصولات کشاورزی منطقه است خاطر نشان کرد:در سال گذشته برای نخستین بار ذرت را بانرخ تضمینی کیلویی870تومان از کشاورزان خریداری شد که جای تشکر از جهادکشاورزی وتعاون روستایی دارد وکمک زیادی به کشاورزان بود وپیگیری کردیم که تاپایان سال مطالبات کشاورزان پرداخت شد.

 
رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان حاجی آباد اظهار کرد : صدور مجوز فعالیت در تمام بخش های زیرمجموعه کشاورزی شامل دامداری پرورش قارچ،باغداری وزراعت انجام می شود ودر واقع نظام صنفی پل ارتباطی بین کشاورزان و دستگاه های دولتی است.

 

IMG_2487

 

وی بابیان اینکه کشت ذرت مصرف آب زیادی دارد و5ماه از سال در گرما بایدآبیاری شوند و باعث هدررفتن منابع آب زیرزمینی می شود،گفت:دولت می تواند با خرید تضمینی گندم، سیب زمینی وکنجد با قیمت مناسب با هماهنگی جهادکشاورزی ونظام صنفی،وحمایت نقدی از کشاورزان، باعث شود که میزان کاشت ذرت کاهش یابد.

 

 

شریفی بااشاره اینکه دولت در اجرای سیستم آبیاری تحت فشار حمایت لازم را از کشاورزان دارد؛ تاکید کرد:به دلیل گران بودن نوارهای آبیاری این سیستم  که باید سالیانه عوض شوند و برای هر هکتار چندین میلیون هزینه دربردارد که کشاوزان توانایی پرداخت این هزینه را ندارند و باعث می شود باری دیگر شیوه غرقابی جایگزین قطره ای شود و هرهکتار زمین برای کشت گندم 13هزار و500 مترنوار آبیاری نیاز دارد که هرمتر165تومان هزینه دارد.

 

 

IMG_2487

 

وی یکی دیگر از مشکلات روستاییان را در بخش بیمه محصولات کشاورزی دانست و خاطر نشان کرد: محصولاتی مانند درخت نخل که بیمه می شوند ودر صورت بروز حوادثی که منجر به ازبین رفتن درخت نخل بطور صددرصدی شود و اگرمورد تایید کارشناس بیمه قرار گیرد،آن وقت فقط 20هزار تومان به ازای هر نخل پرداخت می شود و از طرفی تلاش می شود از پرداخت بیمه کشاورزان شانه خالی شود.

 

انتهای پیام/س

 

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است