منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۷
شناسه خبر: 216728
گروه :خبر

چندی پیش دادگاه محلی ایالت«راجستان» هند قوانینی وضع کرد تا از روزه‌داری مرگ در این کشور جلوگیری کند؛ اما با اعتراض پیروان آیین «جین» این ممنوعیت لغو شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، «روزه مرگ» یا «سانتارا» یکی از اعمال مذهبی آیین جین است که در آن فرد باید از خوردن و نوشیدن خودداری کند تا اینکه جانش را از دست بدهد! دادگاه عالی ایالت راجستان هم این پرهیز از خوردن و نوشیدن تا پای مرگ را به مثابه خودکشی خوانده و آن را غیر قانونی اعلام کرد.

به گزارش مهر این آیین عجیب‌وغریب یکی از شاخه‌هاى هندوئیسم و به معناى پیروز است و اعمال عجیبی دارد که روزه مرگ تنها یکی از آن‌هاست.به اعتقاد جین‌ها بنیانگذار این آیین، مهاویرا (vira – Maha) یعنى بزرگ قهرمان است که ۲۳ پیشوا طى هزاران سال قبل از او وجود داشته و او بیست‌وچهارمین پیشواست. بنابر سنت این قوم، پوشیدن لباس حرام است و پیروان آن معتقدند مهاویرا درحال ریاضت و ترک تعلقات نفسانى، پس از مشاهده تعلق خاطر خود به حیا، همه لباس‌هاى خود را بیرون آورد و تا آخر عمر برهنه به سر برد. در حدود سال ۷۹ ق.م میان پیروان این مذهب در مورد حدود برهنگى اختلاف پدید آمد: فرقه‌ای هیچ لباسى را نپذیرفتند، در حالى که فرقه دیگر گفتند استفاده از اندکى پارچه جایز است. معروف است که گاندى رهبر هندوستان تحت تاثیر این آیین، لباس‌هاى دوخته ایام جوانى را کنار گذاشت و تنها از مقدارى پارچه سفید استفاده مى کرد.

عقیده عجیب دیگر جین ها این است که معتقدند زنان راهی به کمال ندارند و براى این امر باید به انتظار مرد شدن در دوره هاى بعدى تناسخ باقى بمانند!

بنا بر باور جین‌ها رستگارى بر دو اصل استوار است یکى «ریاضت» و دیگرى «پرهیز از آزار جانداران» که گیاهان و جانوران را هم شامل می‌شود و حتی کندن زمین براى کشاورزى هم ممنوع شمرده مى‌شود.و بالاخره در این آیین، خودکشى از طریق ترک طعام و شراب فضیلتى بسیار بزرگ به شمار مى‌آید و خود مهاویرا نیز به این شیوه درگذشته است.

دادگاه عالی هند پس از مدت‌ها بحث و بررسی اعلام کرد که حکم دادگاه محلی مردود است و پیروان آیین جین می توانند همچنان از طریق روزه داری به زندگی خود خاتمه دهند. البته دادگاه عالی هند اعلام کرده که این حکم موقتی است و برای صدور حکم نهایی به مدت بیشتری وقت نیاز دارد.

هم اکنون حدود دو میلیون پیرو آیین جین در هندوستان زندگی می‌کنند که به دلیل زندگی در جامعه جدید، دیگر لخت مادرزاد نمی‌شوند و  لباس می‌پوشند و به جاى گدایى سرگرم تجارت هستند و وضع اقتصادى خوبى دارند؛ اما همچنان به بعضی اصول خود مثل روزه مرگ پایبند هستند!

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است