منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
شناسه خبر: 250015
گروه :خبر
13931208000207_PhotoA

یک نماینده مجلس با انتقاد از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در شرایط ارائه سوخت یارانه‌ای و خدمات فرودگاهی ارزان به ایرلاین‌ها، گفت: مجلس در این‌باره فردا جلسه برگزار می‌کند و احتمالاً درباره اصلاح قانون برنامه و ارائه طرحی در این‌ مورد مشورت می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جعفر قادری با انتقاد از افزایش نرخ بلیت هواپیما در قالب آزادسازی نرخ‌ها، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل پایین بودن تعداد شرکت‌های هواپیمایی و هواپیماهای ناوگان، بازار فعلی کشور، رقابتی محسوب نمی‌شود و به نوعی بازار انحصاری است ضمن آنکه جایگزین مناسبی هم در دیگر مدل‌های حمل و نقلی نداریم.

وی با اشاره به مشکلات ساختار اقتصادی ایرلاین‌‌های کشور بیان کرد: باید از سایر روش‌های برای حل مشکلات اقتصادی و ساختاری شرکت‌های هواپیمایی استفاده شود، مثلاً پیش فروش بلیت پروازها در شرکت‌های هواپیمایی دنیا با کسر قیمت انجام می‌شود که در کشور ما چندان معمول نست، ‌بهتر است از چنین روش‌‌های مناسبی استفاده شود نه اینکه بخواهیم اصلاح ساختار اقتصادی شرکت‌‌ها را از جیب مردم انجام دهیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بستر لازم برای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در شرایط کنونی فراهم نیست، اضافه کرد: دولت آسان‌ترین راه را که همان فشار آوردن به مردم و افزایش هزینه حمل و نقل است،برای رفع این مشکل خود در صنعت حمل و نقل هوایی بکار گرفت و این بدترین شکل برخورد با مشکلات و موانع است و توجیه منطقی در آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ندارد.

قادری اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی برای رفع این مشکل روز آینده با همفکری کمیسیون‌های ذی‌ربط ‌ موضو‌ع را بررسی خواهد کرد.

وی ادامه داد: در گام اول‌ با فراخوان مسئولان، از آنها توضیح می‌خواهیم تا در صورت امکان با توضیح مشکلات رفع شود در غیر این صورت با برگزاری جلساتی درباره رفع این مشکل عمل خواهیم کرد، مثلاً ممکن است طرحی در این‌باره تهیه کنیم یا قانون برنامه پنجم در این‌باره را اصلاح کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: به هر حال مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود می‌کند و قطعاً رفع این مشکل نیازمند تصمیم جمعی مجلس است و باید با همفکری مشکل را رفع کرد.

‌وی به تأخیرات پروازی مکرر شرکت‌های هواپیمایی، فرسودگی ناوگان هوایی کشور و کیفیت نازل خدمات ایرلاین‌ها اشاره کرد و گفت:‌ شرکت‌های هواپیمایی در شرایطی مثل تأخیرات پروازی چندان پاسخگو نیستند در حالی که وقتی امروز به مردم برای نرخ بلیت فشار می‌آوریم‌، باید به تعهدات شرکت‌های هواپیمایی و عملیاتی شدن آنها هم توجه شود.

قادری با اشاره به اینکه شرکت‌های هواپیمایی‌ خدمات‌ یارانه‌ای زیادی دریافت می کنند، ‌ادامه داد: زمانی می‌توان به مردم در راستای منافع اقتصادی ایرلاین‌‌ها فشار آورد، که شرکت‌های هواپیمایی خدمات یارانه‌ای دریافت نکنند، وقتی نرخ سوخت و یا نرخ تعرفه‌‌های فرودگاهی برای آنها یارانه‌ای است، بنابراین آزادسازی نرخ‌ها بی‌معنی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از اینکه حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی‌ به تأخیرات پروازی بی‌توجهی می‌‌کند، اظهار داشت: ‌باید همه موارد با هم دیده شود‌ یعنی وقتی نرخ بلیت را آزاد می‌کنیم باید تخفیفات تعرفه‌ای فرودگاهی در خدمات به ایرلاین‌‌ها‌ و ارائه سوخت یارانه‌ای هم حذف شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است