منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۸
شناسه خبر: 336207
گروه :خبر
hormoz

آیت‌الله امامی‌کاشانی میزان زکات فطریه امسال را برای هر نفر سه کیلوگرم گندم به‌میزان ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان و برای آنانی که قوت غالبشان برنج است معادل سه کیلوگرم برنج اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ با نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر روز گذشته آیت‌الله امامی کاشانی میزان مبلغ زکات فطریه را اعلام کرد.

وی مبلغ فطریه امسال را برای هر نفر سه کیلوگرم گندم، به‌ازای هر کیلوگرم 2500 تومان تا 2700 تومان اعلام کرد و گفت: مبلغ فطریه امسال 7هزار و 500 تا 8هزار تومان است و این مبلغ برای تهران و یا شهرهای بزرگ است و با توجه به قیمت پایین‌تر گندم آزاد در برخی شهرستان‌ها و روستاها قیمت فطریه نیز به‌تناسب در این مناطق کمتر از این حد است.

آیت الله امامی کاشانی افزود: برای کسانی که قوت غالب آنها برنج است نیز این مبلغ براساس هر نفر سه کیلوگرم برنج محاسبه می‌شود. زکات فطریه باید قبل از نماز عید فطر پرداخت شود و در غیر این صورت قبل از ظهر باید پرداخت شود و اگر کسی نتواند تا زوال روز پرداخت کند باید مبلغ آن را کنار بگذارد و بعداً به مستحق بدهد.

امام جمعه تهران با اشاره به اینکه زکات فطریه هر شهر باید در همان شهر و به مصرف فقرای همان شهر برسد اظهار داشت: دانشجویان و کسانی که در منزل پدر ساکن هستند نیز باید توجه کنند که اگر کسی در خارج از کشور درس می‌خواند یا زندگی می‌کند چنانچه هزینه خود را از رئیس خانواده می‌گیرد باید پدر او فطریه را پرداخت کند.

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه فطریه افراد عام ویژه افراد عام است و به سادات تعلق نمی‌گیرد، افزود: میزان کفاره برای هر روزه یک چارک [یک‌چهارم من معادل 750 گرم] نان است که باید حتماً به مستحق برسد و نمی‌توان پول آن را پرداخت کرد و باید حتماً نان باشد.

احکام مصرف زکات فطره توسط آیت‌الله العظمی امام سیدعلی خامنه‌ای (مدظله)، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز چنین بیان شده است:

س: آیا زکات فطره را مى‌‏توان به خانواده فقیر غیرمتدین داد؟
ج) در زکات فطره، عدالتِ گیرنده لازم نیست؛ ولى به کسى که آشکارا گناه کبیره انجام مى‌‏دهد، بنابر احتیاط نباید زکات فطره داد.

س: آیا پدر مى‏‌تواند زکات فطره را به فرزند دانشجوى خود که محتاج است، بدهد؟
ج) اگر فرزندان فقیر باشند، پدر و مادر باید مخارج واجب آنان را بپردازند و نمى‌توان چیزى از زکات فطره را بابت مخارج زندگى به آنها داد ولى براى اداى دین و یا مایحتاجى که تأمین آن بر پدر واجب نیست اشکال ندارد.

س: آیا جایز است زکات فطره را به‌عنوان هدیه، به خویشاوندان آبرومند و مستحق داد؟
ج) می‌تواند به‌عنوان هدیه بدهد و لازم نیست به او بگوید زکات فطره است؛ ولى باید در نیت قصد زکات کند.

س: کسى که سید نیست، می‌تواند فطره را به سید بدهد؟
ج) خیر، جایز نیست.

س: آیا جایز است زکات فطره را در امور فرهنگى و مذهبى که باعث نشر معارف دین می‌شود صرف کرد؟
ج) صرف زکات فطره در راه نشر معارف دین اشکال ندارد؛ ولى بهتر است آن را به فقیر بدهند.

س: همسرم از سادات مى‌باشند، با توجه به اینکه فطریه ایشان به‌عهده اینجانب مى‌‌باشد و من نیز سیّد نیستم و با عنایت به اینکه فطریه سادات جداگانه دریافت مى‌شود آیا فطریه مربوط به همسرم را در محل فطریه سادات باید قرار داد؟
ج) ملاک در پرداخت فطریه معیل (پرداخت کننده فطریه) است نه عیال، بنابراین شما نمى‌توانید فطریه خود را به سیّد بپردازید هرچند همسر شما از سادات باشد.

س: آیا فطریه را به سادات فقیر مى‌توان داد؟
ج) غیرسادات نمى‌توانند به سادات فطریه پرداخت نمایند.

س: اگر شخصى وضع مالى خوبى ندارد و براى مداواى بیمارى دختربچه‌اش که هزینه زیادى دارد نیازمند پول است، آیا زکات فطره به او تعلق مى‌گیرد؟ و اگر بعداً معلوم شود که اصلاً او مستحق نبوده حکم چیست؟
ج) اگر فقیر است، زکات فطره بر او واجب نیست و مى‌توانید زکات خود را به او بدهید و اگر بفهمید فقیر نبوده چنانچه مالى را که به او داده‌اید از بین نرفته باشد، مى‌توانید پس بگیرید و به مستحق بدهید و اگر نتوانید پس بگیرید، باید از مال خودتان فطره را بدهید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر