منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۰
شناسه خبر: 223831
گروه :خبر
13940703000337_PhotoA

شناسایی جزئیات و عوامل پشت پرده هر حادثه ای که جان، امنیت و سلامت حجاج را تهدید کرده باشد، مسئولیتی است که مقامات عربستان قبل از اینکه در برابر 1/6 میلیارد مسلمان داشته باشند، در برابر خداوند باریتعالی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دکتر عبدالله المقرن، مدیر مرکز ملی آموزش الکترونیک و مشاور وزیر آموزش عالی رژیم سعودی در یادداشتی درباره فاجعه خونین منا در پایگاه اینترنتی «شوون خلیجیه» از عملکرد حکام سعودی انتقاد کرد و با استناد به آنچه در جامعه عربستان در خصوص اتفاقات هفته های اخیر شایعه شده دو فاجعه خونین سقوط بالابر و همچنین حادثه روز گذشته منا را بی ارتباط با درگیرهای قدرت در درون خاندان سعودی ندانست.

بخش های عمده ای از متن این یادداشت به شرح زیر است:

کعبه بیت الله الحرام است و ملک تمامی مسلمانان. مشاعر مقدس آن نیز دارای قداست هستند و تامین امنیت حجاج بیت الله الحرام که از اقصی نقاط جهان به این سرزمین آمده اند تا مناسک حج را ادا کنند نیز برعهده پادشاهی عربستان سعودی و رهبرانش است. از این منظر رهبران عربستان باید نسبت به مسئولیت خود در قبال امنیت و سلامت حجاج پایبند باشند. شناسایی جزئیات هر حادثه ای که امنیت و سلامت حجاج را تهدید کرده باشد نیز مسئولیتی است که مقامات عربستان قبل از اینکه در برابر 1/6 میلیارد مسلمان داشته باشند در برابر خداوند باریتعالی دارند.

تحقیقات شفاف  وعادلانه  و کامل

این مقدمه  ای است که گزیری از ان نخواهد بود زمانی که می خواهیم خطاکار و مقصر را بشناسیم. به این معنی که هرگونه تحقیقاتی می بایست شفاف، عادلانه و در عین حال کامل و بی نقص باشد. و مسئولیت هرمسئولی باید به اندازه اختیاراتی که به او داده شده و به اندازه وظیفه ای که برگردن او گذاشته شده، سنجیده و ارزیابی شود. ضمن اینکه نباید هر خطا و اشتباهی را به حساب قضا و قدر گذاشت که البته ما به قضا و قدر اعتقاد و ایمان داریم و معتقدیم ایمان یک مسلمان کامل نمی شود مگر با اعتقاد به آن. چه خطاها و اشتباهاتی که به هنگام مشعر المنی رخ داد ولی ما آن را به پای قضا و قدر نوشتیم در حالی که مشخص بود مسئولان در وقوع آن نسبت به مسئولیتشان اهمال کاری کرده اند و در امانتی که به ما سپرده شده بود کوتاهی کرده بودیم.

خطاها ، اشتباهات و کوتاهی ها

 در حادثه ای که صبح روز عید قربان – پنجشنبه- 10 ذی حجه 1436 در خیابان العرب نزدیک پل جمرات رخ داد که به کشته و زخمی شدن بیش از 3 هزار حاجی انجامید بدون شک خطا، اشتباه و کوتاهی مسئولان برگزاری حج مشهود بود. و در واقع این حادثه ناشی از اشتباه و کوتاهی مسئولانی بود که در امر سلامت و امنیت و عبور و مرور حاجیان مسئولیت داشتند. اینکه ما حجاج بیت الله الحرام را مسئول مرگشان بنامیم و بگوئیم مرده ها دلیل اصلی مرگشان بوده اند منطقی است  کج و نادرست که هیچ عقل و فکر سلیمی ان را نخواهد پذیرفت. بدون شک این موضوع چیزی از مسئولیت انان نخواهد کاست.

حادثه سقوط بالابر و مجموعه شرکت های بن لادن 

13 روز پیش و مشخصا غروب روز جمعه 11 سپتامبر جاری حادثه ای رخ داد و طی آن یک بالابر آهنین و غول پیکر متعلق به مجموعه شرکت های بن لادن بر روی حجاج ، عمره گذاران، زائران و نمازگزاران سقوط کرد. نظام سعودی از دولت گرفته تا رهبری و مسئولانش به یکباره قیام کردند و بلافاصله کمیته تحقیق در خصوص عوامل این حادثه که منجر به مرگ 109 حاجی و زخمی شدن دهها زائر دیگر شد  را تشکیل دادند. در کمتر از 24 ساعت نتیجه تحقیقات اعلام شد و مسئولیت این فاجعه برگردن مجموعه شرکت های بن لادن سعودی گذاشته شد. کمیته یاد شده کار تحقیق خود را با عدم وجود سوء ظن جنایی به پایان رساند و دلیل اصلی این حادثه را  وجود بادی قوی در مسیر بالابر اعلام کرد و البته گفت که بالابر در مسیری اشتباه و غیر از مسیری که سازنده بالابر آموزش داده بود قرار گرفته است. همچنین در این گزارش آمده بود که ایمنی کار از سوی مسئولان بالابر به هنگام فعالیت رعایت نشده بود. و اینکه به هشدارهای سازمان هواشناسی هم به هنگام فعالیت توجه نشده است.

نتایج فوری… تحقیقات سریع

 کمیته تحقیقات یاد شده  پیمانکار – مجموعه شرکت های بن لادن – را مسئول بخشی از مسئولیت سقوط بالابر دانست و خواستار لغو قرار داد با شرکت مشاوره ای کانزاس و همچنین بازنگری در فعالیت تمامی بالابرهای موجود در پروژه های این شرکت و فراهم کردن زمینه های امنیت و سلامت کار شد. ملک سلمان پادشاه سعودی نیز بلافاصله دستور داد تا نتایج تحقیقات را به هیات تحقیق و دادستانی کل برای تکمیل اقدامات تحقیقاتی با مجموعه شرکت های بن لادن سعودی و همچنین تهیه لایحه اتهام و تقدیم آن به دستگاه قضایی احاله کنند. علاوه براین دستور داد تا تمامی هیات مدیره این شرکت ها تا پایان تحقیقات ممنوع السفر شوند.

 حادثه خونین در جمرات

هنوز زمان زیادی از حادثه سقوط بالابرها نگذشته بود که شاهد حادثه خونین منا بودیم. بیانیه سازمان دفاع شهری در خصوص این حادثه آشکار کرد که 453 حاجی کشته شدند و 719 نفر زخمی. این بیانیه افزود: این حادثه به هنگام حرکت حجاج بیت الله الحرام به سوی جمرات برای رمی شیطان اتفاق افتاده و ازدیاد حاجیان و تلاقی حجاجی که از خیابان شماره 204 و خیابان شماره 223 می امدند باعث این حادثه شده و به مرگ تعدادی حاجی منجر شده است. سخنگوی  اداره کل دفاع شهری می گوید که بلافاصله مقامات مسئول در محل حادثه حاضر شدند و مانع از هجوم حجاج دیگر به سمت محل حادثه شده اند.

چه کسی مسئول است و کمیته تحقیق کجاست؟

 پرسش اینجاست مسئولیت این حادثه خونین با کیست؟ آیا کمیته فوری برای تحقیق این موضوع که اجازه به حجاج برای حرکت اینچنین در جهت جمرات و سپس زیر پا له شدن تشکیل خواهد شد؟ دوربین هایی که ماموریت نظارت بر کل حرکت در مشاعر را برعهده داشتند کجا بودند؟ نیروهای امنیتی، ویژه و واکنش سریع کجا بودند؟ هیاتهای کارگزار در حج کجا بودند؟ مسئولیت کمیته عالی حج در این حادثه چیست؟ و همچنین مسئولیت وزارت کشور؟ امیر منطقه مکه مکرمه چه مسئولیتی در این خصوص دارد؟

صراحتا باید گفت همه مسئول این جان هایی هستند که از بین ما رفتند و مسئول حرکت حاجیان و تامین سلامتشان بودند. آیا نباید شاهد کناره گیری ها و برکناری های برخی مسئولان که عامل اصلی حادثه منا بودند باشیم نظیر سرنگون کردن امپراطوری مجموعه شرکت های بن لادن بخاطر حادثه سقوط بالابر و لغو تمامی پروژه های جدید این شرکت های غول پیکر و ممنوع السفر خواندن اعضای هیات مدیره آن.

نظریه توطئه … و مجتهد؟ 

ما جزو طرفداران نظریه توطئه نیستیم… اما آیا آنگونه که افشاگر معروف سعودی مجتهد اعلام کرده است توطئه ای در ورای سقوط بالابر وجود داشته تا به عمر امپراطوری بن لادن برای پروژه های توسعه حرم که در احتکار این شرکت بود به نفع شرکت «نمسا» متعلق به محمد بن سلمان جانشین ولی عهد، وزیر دفاع  و  فرزند ملک سلمان پایان داده شود؟؟  آیا این گفته را نباید بپذیریم که در پشت حادثه منا دست ها و رازهایی وجود دارد تا از آن برای سرنگونی امیر محمد بن نایف  ولی عهد، نائب رئیس شورای وزیران، وزیر کشور و رئیس کمیته عالی حج استفاده شود؟ ایا باید در این گفته مجتهد که محمد بن سلمان برای سرنگونی بن نایف تلاش می کند تا زمینه های پادشاهی خود را پس از پدرش فراهم کند، تردید کرد؟  یا اینکه این حادثه قرار است سر خالد الفیصل امیر منطقه مکه مکرمه و رئیس کمیته مرکزی حج را ببرد؟ و شاید هم سر بسیاری دیگر را؟

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است