منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۷
شناسه خبر: 185540
گروه :خبر
بقیه الله

معرفت امام زمان اولین وظیفه شیعیان امام زمان علیه السلام است ،

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از سوره یاس، جامعه شیعه ، جامعه ای پویا است که در هر زمان خط و مشی امور فردی و اجتماعی زندگی خود را از قرآن کریم و اهل بیت علیه السلام که سخنگوی بر حق آن می گیرند . در حقیقت پس از پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) والاترین مقام ها ، دانا ترین افراد و شایسته ترین شخصیت ها در هر عصری هستند برای این که انسان ها با نسخه برداری از دستورات آنها و عمل کردن به آنها زندگی سعادت مندانه ای را در دنیا و آخرت برای خود و دیگران رقم بزنند . امروز که امام زمان ، حجت بن الحسن العسکری علیه السلام است ، ولایت ایشان است که نجات بخش بشریت است . هر چند ایشان در پشت پرده ی غیبت به سر می برند اما راه ایشان ، کلام ایشان و خواسته های ایشان ،  همیشه مشخص و آشکار است. در این زمینه گفتگویی داشته ایم با سرکار خانم کرمی از اساتید حوزه علمیه و استاد دانشگاه واز پژوهشگران موفق ومعاون پژوهش موسسه عالی آموزشی فاطمه معصومه (س) با موضوع ولایت امام دوازدهم (عج)

– به عنوان اولین سؤال لطفا بفرمائید امام زمان علیه السلام در حال حاضر چگونه ولایت خو را اعمال می کنند ؟

جواب : ولایت تشریعی الهی در حال غیبت وحضور ، توسط امام معصوم علیه السلام اعمال می شود ، چه با واسطه ( ولی فقیه یا هرکسی که به دست امام نصب شود ) چه بی واسطه و به حکم عقل برای ما الزام آور است ، چرا که اطاعت خداوند برای ما لازم است واطاعت خدا در اطاعت از ولی خدا است ولطف وعنایت تکوینی وتشریعی امام معصوم علیه السلام درحال غیبت وحضورفرقی ندارد و در ابعاد مختلف مانند : دعا ، امدادغیبی وتربیت خواص و… جاری است .

آیا ولایت امام زمان ولطف وعنایت ایشان شامل حال غیر شیعیان هم میشود ؟

 جواب : ایشان ولایت تام نسبت به تمام موجودات دارند تمام موجودات در دوام هستی خود به حضرت نیازمند ند چون ایشان واسطه فیض الهی هستند … ولایت امام زمان شامل تمام کائنات وهستی می شود و ولایت بر همه موجودات دارند همان که رسول خدا ولایت بر همه ی انسان ها داشته اند ، ایشان نیز بر همه ولایت دارند نکته اساسی اینجاست کسی که خودش را در معرض لطف و ولایت ایشان قرار دهد بهره مند خواهد شد چون انسان دارای اختیار است و با اختیار خود می تواند لطف وعنایت آن بزرگوار را برای خود به ارمغان بیاورد .

 

لطفا بفرمایید من نوعی به عنوان یک طلبه ، دانشجو  و دانش آموز در قبال ولایت ایشان چه وظیفه ای دارم ؟

جواب : مهم ترین این وظایف در درجه اول شناخت نسبت به آن حضرت است هر چه شناخت کامل تر گردد شور واشتیاق و اردات و محبت شیعه آگاه نسبت به آن حضرت زیادتر می شود آنگاه سفارش شده است به انتظار فرج آن حضرت و آمادگی کامل داشتن که باید به تهذیب نفس پرداخت و پویند خود را با ولایت بیشتر کرد و رفتار و کردار آن امام همام را سر مشق قرار داده دائم به یاد ایشان بود که این به یاد بودن شوق و اشتیاق را زیادتر و آتش عشق و محبت به دیدار را شعله ورتر می سازد در نتیجه صبر خدمت کردن را پیشه می سازد وحقوق ایشان را ادا می کند و از شک وتردید رها می گردد.

 

به نظر شما من جوان ونوجوان چگونه می توانم امام زمانم را بیشتر بشناسم ؟

جواب :به نظر می رسد که از دو روش می توان امام زمان علیه السلام را شناخت ؛ 1 : از بعد معرفتی و شناختی که از طریق مطالعه و پژوهش به دست می آید . 2 : از طریق شهودی که از راه دل می توان وجود مقدس ایشان را به قدر ظرفیت وجودی خود بشناسیم لذا باید تا می توانیم دلمان را از بدی ها پاک کنیم و همه یک دل و بی ریا دل در گروی عشق او بسپاریم و یک رنگی وصف داشته باشیم کینه وحسادت را از خود دور کنیم تاپنجره وجودمان را به روی این خورشید عالم تاب باز کنیم و انعکاس نور جلال ایشان به ما برسد .

 

از دیدگاه شما آیا تاخیر ظهور امام زمان (عج) می تواند به خاطر قصور ما شیعیان باشد ؟

جواب : یکی از علت ها می تواند قصور ما باشد اما علت های دیگری هم چون حکمت ومصلحت الهی و آماده نبودن جهان هستی نیز می تواند باشد .

 

آیا حاکمیت ونظام اسلامی وبه طور کلی انقلاب اسلامی تاکنون در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) موفق عمل کرده است ؟ کارهای مسئولین را در این زمینه چگونه ارزیابی می کنید ؟

جواب :خیر چون همه تابع مطلقه ولایت فقیه نبودند . یکی از بزرگان می فرمایند : اگر حتی در دل خطور کند که چرا رهبر فلان حکم را دادند و کاش طور دیگری می بود این نفاق نشانه ی نفاق است .

به نظر شما برای تعجیل در ظهر مبارک ایشان چه وظایفی بر گردن ما است ؟

جواب : 1 : معرفت امام زمان علیه السلام اولین وظیفه شیعیان آن حضرت است . در روایت آمده که هر کس امام زمان خود را نشناسد وبمیرد به مرگ جاهلیت مرده است . پس باید با تمام وجود بگوید … اللهم عرفنی حجتک وبرای شناخت امام زمان علیه السلام تلاش کند .

2 : بعد از این که معرفت پیدا شد سعی کند هم محبت وعشق آن حضرت را در دل خود ایجاد کند وهم محبت وتوجه خاص آن حضرت را برای خود جلب کند وقتی چنین شد تمام کارهای عاشق مطابق نظر معشوق است وسعی می کند در تمام لحظه های زندگی رضایت آن حضرت را مد نظر داشته باشد .

3: شناساندن آن حضرت به دیگران . اگر در جامعه افرادی هستند که رابطه ی خوبی با امام زمان علیه السلام ندارد ، چون ایشان را نمی شناسند پس تبلیغ ومعرفی امام زمان برای نسل جوان و فرزندان ، مسئولیتی است که بر عهده ی تمام شیعیان آن حضرت است . وقتی این سه  مرحله انجام شد جامعه آماده وپذیرای ایشان خواهد بود .

 

 

انتهای پیام /

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است