منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
شناسه خبر: 214972
گروه :خبر
13940605000049_PhotoA
 

قیام علیه زباله‌های لبنان به کدام سمت می‌رود؟

ماهیت جنبش اعتراضی جدید لبنان و مواضع دو طیف ۱۴ و ۸ مارس در قبال آن

از همان زمانی که جرقه تظاهرات زده شد خیلی از ناظران کنجکاو بودند بدانند که این تظاهرات به نفع کدام یکی از جریان های اصلی لبنان تمام خواهد شد. خیلی زود مشخص شد که تظاهرات به نفع جریان ١۴ مارس پیش نمی‌رود چرا که معترضان سطح خواسته های خود را از حل بحران زباله فراتر برده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جنبشی که به بهانه تلمبار شدن زباله های منطقه‌ای از شهر بیروت پایتخت لبنان به راه افتاد این روزها به محلی برای مناقشه جدی دو طیف سیاسی این کشور یعنی جریان 14 و 8 مارس تبدیل شده است. جریان 14 مارس لبنان را احزابی چون المستقبل و کتائب تشکیل می دهند و نمایندگی جریان 8 مارس را نیز حزب الله لبنان و جریان ازاد ملی این کشور برعهده دارند. هرچند این جنبش اعتراضی یک اعتراض اجتماعی بود لیکن بواسطه خلای سیاسی ناشی از عدم توافق گروههای سیاسی این کشور برای انتخاب رییس جمهور و برگزاری انتخابات پارلمانی بلافاصله رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت. زیرا ریشه اصلی این اعتراضات ناکارامدی دولتی است که منتسب به جریان 14 مارس است. پایگاه خبری تحلیلی الوقت در مقاله ای تحت عنوان «قیام زباله های لبنان به کدام سو می رود» ماهیت این جنبش و مواضع گروههای سیاسی لبنان در قبال ان را تشریح کرده است:

ساکنان بیروت سرانجام سکوت خود در مقابل تلمبار شدن زباله ها در گوشه و کنار شهر را شکستند و نسبت به ناکارآمدی دولت در حل این بحران، اعتراضات خیابانی تحت عنوان «بو می دهید» به راه انداخته اند اما این جریان با مروی زمان ابعاد بزرگتری به خود گرفت و مبارزه با فساد سیاسی را هدف خود قرار داده است.

نزدیک به ۵٠ روز است که زباله های پایتخت لبنان توسط کارگران شهردای بیروت جمع نمی شود دلیل این مسئله بسته شدن یک مرکز دفن زباله است که دولت تاکنون نتوانسته راه حلی برای آن پیدا کند. همین مسئله باعث ایجاد کوه های کثیف در خیابان های بیروت شده است. از روز شنبه ساکنین این شهر که به «عروس خاورمیانه» معروف است به خیابان ها آمده اند تا خشم خود را از بی تفاوتی کابینه تمام سلام نسبت به این مسئله نشان دهند.

این اعتراض که سازماندهی آن از طریق شبکه های مجازی صورت می گیرد و به «بو می دهید» (طلعت_ریحتکم) معروف شده در شب اول و دوم به خشونت کشیده شد و نیروهای دولتی برای متفرق کردن متعرضان از سلاح گرم استفاده کردند. به همین دلیل رهبران این اعتراضات برای جلوگیری از انحراف تظاهرات و سازماندهی بهتر اعلام کردند روز دوشنبه به خیابان ها نخواهند آمد و از روز سه شنبه اعتراض خود را مجددا شروع خواهند کرد.

از همان زمانی که جرقه تظاهرات زده شد خیلی از ناظران کجنکاو بودند که بدانند که این تظاهرات به نفع کدام یکی از جریان های اصلی لبنان تمام خواهد شد. خیلی زود مشخص شد که تظاهرات به نفع جریان ١۴ مارس پیش نمی رود چرا که معترضان سطح خواسته های خود را از حل بحران زباله فراتر برده و خواسته های جدیدی برای خود از جمله استفعای دولت تمام سلام و برگزاری انتخابات زودهنگام مطرح کردند. مروان معروف یکی از رهبران جریان اعتراضی «بو می دهید» روز سه شنبه در کنفرانسی خبری خواستار برگزاری راهپیمایی گسترده‌ای در روز شنبه شد و گفت هدف همچنان سرنگونی کل طبقه سیاسی فاسد است.

در همین حال، واکنشی که تحلیلگران و رسانه های وابسته به عربستان سعودی، مهمترین حامی سعد حریری رهبر جریان ١۴ مارس نسبت به تظاهرات اخیر اتخاذ کرده اند نشان می دهد که این جریان حضور مدنی مردم لبنان در خیابان های بیروت را به نفع خود نمی داند. ١۴ مارس یکی از دو جریان اصلی این کشور است که اکثریت کابینه را در اختیار دارد و در مقابل جریان ٨ مارس به رهبری حزب الله قرار دارد. رسانه های وابسته به این جریان می گویند حزب الله در پشت تظاهرات است و می خواهد کابنیه تمام سلام را سرنگون کند.  روزنامه العرب چاپ لندن هم نوشت: «حزب الله می‌خواهد با استفاده از بحران زباله، دولت تمام سلام، نخست وزیر لبنان را سرنگون و در میان شکست پارلمان برای انتخاب رئیس‌جمهور جدیدی که برای همه قابل قبول باشد، یک خلأ قدرت ایجاد کند».

باوجود ادعای رسانه های وابسته به جریان ١۴ مارس هیچ ‍ نشانه ای از حضور طرفداران حزب الله با ‍پرچم های زرد و سبز رنگ در خیابان های بیروت دیده نشده است و به نظر نمی رسد این جنبش نقش مستقیمی در برگزاری تظاهرات داشته باشد اما این جنبش از اقدامات مدنی صلح آمیز مردم لبنان حمایت کرده است. حزب الله در بیانیه ای که عصر روز سه شنبه منتشر شد با اشاره به اینکه «بحران زباله‌ها بخشی از فساد متراکم در طول دو دهه گذشته است» تاکید کرد که این بحران « به روشنی به مسئولان مرتبط با آن اشاره دارد و شرح آن برای کسی پوشیده نیست».

هنوز معلوم نیست که جریان اعتراضی «بو می دهید» که از حمایت ٨ مارس برخودار شده تا کجا پیش خواهد رفت و تا چه حدی به خواسته های خود دست خواهد یافت اما این امید را ایجاد کرده است که به ١۴ مارس فشار بیاورد تا از سنگ اندازی در مقابل انتخاب رئیس جمهوری لبنان دست بردارد تا شاید مهمترین بحران سیاسی لبنان تبدیل برطرف شود بحرانی که تحلیلگران یکی از بازتاب های آن را تلمبار شدن زباله ها در سطح خیابان های پایتخت عنوان کرده اند .

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند