منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸
شناسه خبر: 296364
گروه :خبر
hormoz

مشاور رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: به دلیل اینکه این افراد فاقد اوراق هویتی هستند بحث اسکان آنها به عنوان مشکلی جدی مطرح است و مرکزی که در تهران برای حمایت از زنان آسیب دیده از سوی این سازمان و مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین اجاره شده است به هیچ عنوان جوابگوی تعداد مادران و کودکان کارتن خواب پایتخت نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  تایماز مصطفایی از تحت پوشش قرار گرفتن و اسکان 70 مادر و کودک کارتن خواب درگیر اعتیاد از سوی خیرین و داوطلبان جمعیت هلال احمر خبر داد و اظهار داشت: با اجرای برنامه باران مهربانی همزمان با مراسم  روز جهانی داوطلبان امسال، کمک‌های خیرین برای توزیع بسته‌های مراقبتی و فراهم آوری مکانی برای اسکان افراد مذکور اختصاص یافت.

وی با اشاره به اجرای طرح ستاره‌های نجات با همکاری مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین اظهار کرد: طی روزهای اخیر مسافرخانه‌ای در منطقه پامنار تهران از سوی مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین برای این امر اجاره شده است و زنان باردار و نوزادان کارتن خواب درگیر اعتیاد خدماتی از قبیل پایش سلامت، سم زدایی از مادر و نوزاد، حمایت‌های مددکاری، تامین شیرخشک و لوازم بهداشتی مورد نیاز را دریافت کرده‌اند و نیز با پیگیری‌های مستمر مددکاران، نگهداری 6 نوزاد حاصل از مادران معتاد بی‌خانمان نیز به سازمان بهزیستی سپرده شد.
مصطفایی با اشاره به اینکه زنان کارتن خواب بخشی از واقعیت‌های غیرقابل انکار جامعه هستند و حضور این افراد در پارک‌ها و اماکن عمومی بسیار آسیب‌زاست، گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته 3 هزار زن کارتن خواب در شهر تهران وجود دارند که بخشی از آنان را زنان باردار و یا بیشتر زنان، در سن باروری تشکیل می‌دهند، بنابراین روند رو به افزایش زنان کارتن خواب این واقعیت تلخ را نمایان می‌کند که برای این گونه زنان و کودکان به شکل اختصاصی کاری انجام نگرفته است این در حالی است که باید این پدیده‌های نامطلوب و تبعات ناشی از آن مانند فروش نوزادان در ازای مبالغ ناچیز را پذیرفته و آنها را باید حل کنیم. برای این موضوع باید تدابیری اتخاذ شود که شیوع و گسترش زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی و به ویژه کارتن خوابی روند معکوس پیدا کند.
مشاور رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: به دلیل اینکه این افراد فاقد اوراق هویتی هستند بحث اسکان آنها به عنوان مشکلی جدی مطرح است و مرکزی که در تهران برای حمایت از زنان آسیب دیده از سوی این سازمان و مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین اجاره شده است به هیچ عنوان جوابگوی تعداد مادران و کودکان کارتن خواب پایتخت نیست.
وی اضافه کرد: باید بپذیریم یکی از مشکلات ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه زنان، بی‌خبری افراد جامعه به صورت عمومی و بی‌خبری مسئولان به شکل خاص است و باید برای رفع آن گام برداریم، از این رو امیدواریم با کمک خیرین و نیکوکاران، ارگان‌های متولی و همچنین بنگاه‌های اقتصادی حمایت‌های لازم از طرح ستاره‌های نجات انجام پذیرد تا در آینده شاهد پذیرش بیشتر زنان کارتن خواب، بازپروری آنها باشیم چرا که کودکان بی‌هویتی که در کنار این زنان هستند نیاز به هویت دارند و اگر امروز به آنها هویت ندهیم چند سال بعد این کودکان در خیابان هویتشان را از ما پس می‌گیرند.
مصطفایی ادامه داد: منطقه خط 4 حصار استان البرز نیز از مناطق سکونت‌گاه غیر رسمی است که به علت مهاجر پذیری بی رویه با مشکلاتی چون رفاهی، بهداشتی، اجتماعی و انضباطی مواجهند. به همین خاطر با ایجاد و دایر کردن دفتری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و با استقرار مددکاران متخصص و آموزش دیده داوطلب به گروه‌های در معرض آسیب را شناسایی، تشکیل پرونده و آموزش و مشاوره را ارائه و در نهایت توانمند سازی آنان را در دستور کار خود قرار می‌دهند.
وی در بخش دیگری خواستار ورود خیرین و افراد نیکوکار به حوزه مددکاری شد و عنوان کرد: کمک مددکاران در اجرای طرح ستاره‌های نجات می‌توانند بسیار موثر باشند چرا که تیمار و سرکشی مرتب به چنین خانواده‌هایی برای ارایه خدمات روان‌شناسی، حمایتی روحی ــ روانی و نظارت بر خدمات و ایجاد اطمینان خاطر برای اینکه پوشاک، موادغذایی و سایر اقلام اهدایی در مسیر صحیح قرار گرفته و به طور مستقیم به مصرف جامعه هدف می‌رسد بسیار در تداوم اجرای طرح حائز اهمیت است.
مشاور رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در پایان با بیان اینکه زمان مشخصی برای اتمام طرح در نظر گرفته نشده است و طرح تا رسیدن به شرایط مطلوب ادامه دارد، خاطرنشان کرد: قرار است نقاط آسیب خیز شهر تهران و سایر استان‌ها تحت پوشش قرار گیرد. البته در حال حاضر با توجه به تاکید بر فرمایش رهبر معظم انقلاب در حل مشکلات اجتماعی، طرح به‌صورت نمونه موفق در محله‌های پر آسیب منطقه 12 در حال اجراست البته این محله پیچیدگی‌های خاص خود را دارد به گونه ای که حل این مشکلات تنها با مداخله اجتماعی همراه با همکاری سازمان‌های ذیربط و حمایت خیرین و داوطلبان امکانپذیر خواهد بود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود