منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۲
شناسه خبر: 188381
گروه :خبر
image267345

روز به روز که به ضرب العجل توافق جامع هسته ای با 5+1 نزدیک می شویم، پرده های مختلفی از دوئل رفتاری دولت در ارتباط ب خطوط قرمز معین شده نمایان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، روز به روز که به ضرب العجل توافق جامع هسته ای با 5+1 نزدیک می شویم، پرده های مختلفی از دوئل رفتاری دولت در ارتباط ب خطوط قرمز معین شده نمایان می شود. بخشی از جملات رئیس جمهور در شورای ادارای استان آذربایجان شرقی، که توسط رسانه ها توجه کافی بعمل نیامد، نمونه ای از این دوئل رفتاری را مشخص تر می کند.

 

روحانی در بخشی از این سخنان به پروتکل الحاقی پرداخت و با ذکر مثالی از مذاکرات سالهای 82 و 83 گفت: پروتکل الحاقی مانند قانونی مربوط به هواپیماهاست. اگر ما در داخل کشور این قانون را رعایت نکنیم، دنیا اجازه ی ورود و خروج هواپیما به کشور ما را نمی دهد.

 

روحانی گفت: دنیا بر پایه ی بده و بستان استوار است. اگر ما پروتکل را امضا نکنیم آنها هم بلافاصله مورد دیگری را برای شما تحریم می کنند.

 

وی بلافاصله به سخنانش جهت داد و افزود: البته مقصود ما پروتکل کنترل شده می باشد. و امر رهبری برای ما مطاع بوده و اجازه ی بازرسی سایت ها را نخواهیم داد و مذاکره کنندگان طبق اصول طراحی شده توسط ایشان، مذاکره می کنند. در مذاکرات پیشین هم موردی پیش آمد که طرف مقابل خواستار بازدید از یک سایت نظامی را داشتند. آنها آدرس محل مورد نظرشان را در اختیار ما گذاشتند و ما تمام اطراف نقطه مورد نظر را پوشاندیم و با چشم بسته، ناظر را به محل مورد نظر هدایت کردیم. وی پس از رسیدن،  با جی پی اس محل را کنترل کرد و پس از اطمینان، دستمالی را جهت نمونه برداری بر آن محل کشید.

 

رئیس جمهور گفت: پروتکل الحاقی در صورت امضا کنترل شده خواهد بود و یا اطراف مراکز نظامی مد نظر خواهد بود. ما براحتی می توانیم به صورت کنترل شده و بدون در دست داشتن بسترهای جاسوسی، اجازه بدهیم تا بازرس بیاید و دستمالش را بکشد و برود.

متاسفانه این سخنان هم توسط رسانه ملی و هم توسط رسانه های دیگر سانسور شد و فقط قسمتی از این سخنان تیتر اصلی رسانه ها قرار گرفت که اصطلاحا مصرف داخلی داشته و منتقدین مذاکرات را آرام نگه دارد.  اما دیری نپایید که عراقچی مسئول ارشد مذاکره کنندگان در جلسه غیر علنی مجلس با اشاره به بازرسی ها گفت:بازرسی از مراکز نظامی در پروتکل الحاقی پذیرفته شده، اما این بازرسی مدیریت شده است و مدیریت آن با جدیّت انجام می‌شود.

معاون وزیر خارجه ادامه داد که در یکی از جلسات لیست تعدادی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان از طرف مقابل به ما داده شده و از ما خواسته‌اند تا با این دانشمندان مذاکره و مصاحبه داشته باشند.

 

عراقچی افزود بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده، اما درخصوص دسترسی به دانشمندان هسته‌ای اگرچه لیست اسامی دانشمندان از سوی طرف مقابل به ما داده شده، اما ما نپذیرفته‌ایم که آنها بتوانند به دانشمندان ما دسترسی داشته باشند.

 

این سخنان همان بود که رئیس جمهور صراحاتا بر آن تاکید کرد. اما سوال اصلی از رئیس جمهور و آقای عراقچی این است که اگر طرف مقابل خواست تا به نقطه به نقطه مراکز نظامی ما دستمال بکشند و بروند،تکلیف چیست؟ در این صورت چه تضمینی بر حفظ و حراست از اسرار نظامی خود داریم؟

البته احتمالا، کار به راحتی دستمال کشیدنی باشد که مقصود رئیس جمهور می باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر