منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۵
شناسه خبر: 220354
گروه :خبر
13931227000278_PhotoA

ازدواج امیرالمؤمنین امام علی(ع) و حضرت فاطمه‏ زهرا(س)(2 ق) و اعلام حکومت جمهوری در روسیه و پایان امپراتوری روسیه تزاری از روی‌داد‌های امروز است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امروز 24 شهریور 1394 خورشیدی برابر با 1 ذی الحجه 1436 هجری و 15 سپتامبر 2015 میلادی است. و روی‌داد‌های زیر رخ داده است.

*درگذشت استاد «حبیب اللَّه نجومی» ستاره‏شناس معاصر و ناشر سالنمای ایران (1366 ش)

حبیب اللَّه نجومی در سال 1287، در شیراز و در خانواده‏ای به دنیا آمد که از طرف پدر، بیشتر از مشاهیر علم هیئت و نجوم بودند که تقریباً طی سه نسل به استخراج و چاپ تقویم همت گماشته‏‌اند.

حبیب اللَّه نجومی، خود، از نه سالگی رموز نجوم را از پدر آموخت و در هجده سالگی به استخراج و محاسبه تقویم پرداخت.

پس از درگذشت پدر، نجومی این کار را به تنهایی پی گرفت و در 1312 ش نخستین تقویم خود را انتشار داد. استاد حبیب اللَّه نجومی، ناشر سالنمای ایران، سرانجام در 24 شهریور 1366 در هفتاد و دو سالگی دار فانی را وداع گفت.

*درگذشت دکتر «عبدالحسین زرین کوب» استاد بنام ادبیات پارسی (1378 ش)

 عبدالحسین زرین کوب، پژوهشگر برجسته ادبیات و تاریخ، در سال 1301 ش در بروجرد به دنیا آمد. وی پس از پشت سرگذاشتن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، به خدمت معارف و فرهنگ درآمد و در سال 1327 ش، با کسب عنوان رتبه اول موفق به دریافت لیسانس و سپس فوق لیسانس و دکترا شد.

وی در این دوران از محضر استادانی نظیر محمدتقی بهار، عباس اقبال آشتیانی، احمد بهمنیار و بدیع الزّمان فروزان‏فر استفاده برد و در خارج از دانشگاه، مدتی چند در خدمت آیت اللَّه ابوالحسن شعرانی با مباحث حکمت و فلسفه آشنایی کامل یافت.

استاد زرین کوب در سال 1330 ش، در کنار عده‏‌ای از دانشمندان و استادان برای مشارکت در طرح ترجمه مقالات دایره المعارف بزرگ اسلامی دعوت شد و همکاری شایانی کرد.

وی سالیان متمادی در دانشگاه تهران تدریس کرد و مدتی مدیریت گروه ادبیات فارسی این دانشگاه را برعهده داشت. زمینه اصلی پژوهش استاد، مطالعه در تاریخ و فرهنگ اسلامی و نقد ادبی است. ایشان با تبحر در زبان فارسی و تسلط بر زبان و ادبیات عرب و آشنایی با چند زبان اروپایی و مشخصاً انگلیسی و فرانسوی، آثار پرارزشی از خود به یادگار گذاشت که تألیف فلسفه شعر، نقد ادبی در 2 جلد، شعر بی‏دروغ، از کوچه رندان و نیز ترجمه ادبیات فرانسه در قرون وسطی، متافیزیک و فن شعر و… از آن جمله‏‌اند.

مجموعه تألیفات و پژوهش‏های استاد زرین‏ کوب که بیش از پنجاه اثر می‏‌باشند نشان می‌‏دهد که او زندگانی علمی خود را در میان تاریخ و ادبیات و فلسفه تقسیم کرده و در واقع پیوندی بین این رشته‌‏ها برقرار ساخته است.

استاد زرین کوب که عضو شورای مشاوران عالی کتابخانه ملی و عضو شورای عالی علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی بود و ماه‏های آخر عمر خویش را در تدوین آثار درباره زندگی و اندیشه‏‌های عطار و سعدی سپری می‌‏کرد، سرانجام در 24 شهریور 1378 ش در 77 سالگی بدرود حیات گفت و در قطعه فرهیختگانِ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

*درگذشت علی ‏محمد حیدریان ،نقاش نامی معاصر (1369ش)

استاد علی‏ محمد حیدریان در سال 1275ش در شهر اصفهان به‏ دنیا آمد. او تحصیلات خود را در مدرسه‌هاى خرد و آلیانس (فرانسوی‏زبان) ادامه داد و در همان طفولیت پدر خود را از دست داد و تحت تکفل برادرش قرار گرفت.

از ابتداى تشکیل هنرستان نقاشى کمال ‏الملک، وی از نخستین هنرجویانى بود که نقاشى را از کمال ‏الملک آموخت.

حیدریان بعدها در کنار استاد کمال‏ الملک به تربیت شاگردان نقاشى پرداخت.

وى هم‏چنین از استادان مؤسس هنرکده‏ نقاشى بود که پس از آن تبدیل به دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران شد. در آن زمان به حیدریان بورسیه‌‏اى براى سفر به خارج و تکمیل مطالعات و هنر خود اعطاء شد. طی این سفر، سه ماه در بروکسل (بلژیک) و سه ماه در پاریس (فرانسه) به ‏سر برد و با آثار نقاشان بزرگ آشنا شد و به کپى ‏برداری از آن‏ها پرداخت.

وی بعد از شش ماه بورسیه را ناتمام گذاشت و از پاریس به ایران گشت و مجدداً به کار در دانشکده و تعلیم مشغول شد. حیدریان در سال 1343ش به سمت استاد تمام‏ وقت در دانشکده هنرهاى زیبا منصوب شد و در سال 1346ش با توجه به خدماتش به هنر ایران به ‏عنوان استاد ممتاز دانشکده هنرهاى زیبا انتخاب شد.

آثار باقی‏مانده از حیدریان را مى‏‌توان در پنج دسته طبقه ‏بندى کرد: تابلوهایى از صورت اشخاص (پرتره)، تابلوهایى از مناظر طبیعى یا فضاهاى سربسته مانند اتاق، تابلوهایى با عنوان طبیعت بى‏جان، تابلوهایى که از آثار نقاشان جهان کپى شده است مانند کارهاى رامبراند، ولاسکوئر، رنوار، شیشکین و تى‏سین و تابلوهاى تخیلى استاد مانند تابلوى حضرت موسى (ع) یا تابلوى غدیر خم یا تابلوى حضرت مسیح (ع).

از جمله آثار وى مى‏‌توان به دو مورد اشاره کرد: کپى تابلوى چوپان «میله»که در مجموعه‏ خانوادگى محفوظ است و چهره‏اى از پروفسور پاستور که در موزه‏ مؤسسه‏ پاستور پاریس نگهداری می‏‌شود. حیدریان در تمام زندگى خود هرگز در هیچ نمایشگاه خصوصى شرکت نکرد و اگر هم در نمایشگاه‏هاى دسته‏ جمعى شرکت مى‌‏کرد، با اصرار دوستانش بود.

حیدریان تا سال 1367ش در کارگاه نقاشى خود مشغول به کار بود و به تربیت نقاشان می پرداخت. کسانى هم‏چون جواد حمیدى، محمود جوادى ‏پور، مرتضى ممیز، کیخسرو خروش، پرویز کلانترى و منیر فرمانفرمائیان و بسیارى دیگر… از جمله معروف‏ترین شاگردان وى بوده‏‌اند که هریک نامی آشنا در عرصه هنر این مرز و بوم به ‏شمار می‏روند.

سبک کار استاد علی‏ محمد حیدریان؛ کلاسیک، ناتورالیسم و گاهى به‏ همراه رگه‌‏هایى از تأثیرات قلم امپرسیونیست‏ها می‏‌باشد. این استاد شهیر نقاشی در اسفند 1368ش در خانه خود زمین خورد و پس از آن از صندلى چرخ‏دار استفاده می‌‏‏کرد تا بالاخره در تاریخ بیست و چهارم شهریورماه سال 1369 هجری شمسی دار فانى را وداع گفت.

*رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 1 ذی الحجه 1436 )

*ازدواج امیرالمؤمنین امام علی(ع) و حضرت فاطمه‏ زهرا(س)(2 ق)

خواستگاران بسیاری از شخصیت‏‌های بزرگ صدر اسلام، حضرت زهرا(س) را برای همسری خود، از پیامبر اکرم(ص) خواستگاری کردند. اما پیامبر(ص) به هیچ یک از آن‏ها پاسخ مثبت نداد و از ایشان روی برمی‏‌گردانید.

تا این که امام علی(ع) به محضر پیامبر(ص) آمد و خواستگاری کرد. پیامبر فرمود: یا علی! پیش از تو کسانی از فاطمه خواستگاری کرده‌‏اند و او در همه، اظهار کراهت کرده است. اما تو منتظر باش تا برگردم.

رسول اللَّه به اطاق حضرت زهرا رفت و فرمود: فاطمه جان، علی بن ابی‌‏طالب کسی است که قرابت و فضل و اسلام او را شناخت‌ه‏ای. من از پروردگارم خواسته‌‏ام، تو را به بهترین و محبوب‏ترین خلقش تزویج کند. حال، علی از تو خواستگاری می‏‌کند. نظرت چیست.

فاطمه ساکت شد ولی روی برنگردانید و رسول اللَّه در قیافه‏ فاطمه، نارضایتی احساس نکرد. آنگاه حضرت به پاخاست و فرمود: اللَّه اکبر. سکوت فاطمه حاکی از رضایت اوست. در این هنگام جبرئیل نازل شد و گفت: یا رسول اللَّه! فاطمه را به علی تزویج کن. خدا، فاطمه را برای علی و علی را برای فاطمه پسندیده است، آنگاه آن حضرت، فاطمه را به علی تزویج کرد.

بعد از تهیه‏ مقدمات، آن دو بزرگوار با هم ازدواج کردند. مهریه حضرت زهرا (س) 500 درهم بود که علی (ع) با نیمی از آن برای خانه جهاز خرید. پیامبر در این باره فرموده است: من فاطمه را به ازدواج علی(ع) در نیاوردم مگر آن هنگام که خدا، آن را به من فرمان داد. بدین ترتیب، نور به نور رسید و صدیقه‏ طاهره به منزل حضرت علی(ع) قدم گذاشت تا از آن وصلت مبارک، دو سید جوانان اهل بهشت و زینَبین و پس از آنها ائمه‏ اطهار و راهنمایان توحید، قدم به دنیا گذارند و ظلمت جهان را منور فرمایند.

*رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( 15 سپتامبر 2015 )

*اعلام حکومت جمهوری در روسیه و پایان امپراتوری روسیه تزاری (1917م)

با اوج‏گیری مخالفت‏‌ها با رژیم تزار، که مشکلات ناشی ازجنگ جهانیِ اول به آن دامن می‏‌زد، اعتصابات و شورش‏‌ها، کشور روسیه را فراگرفت، به صورتی که تزار برای مقابله با این وضعیت، دسته‏‌هایى از نیروهای در جنگ را احضار نمود و مأموریت سرکوب مردم رابه آن‏ها واگذار کرد، گرچه دراین میان، بسیاری از سربازان نیز به مردم پیوستند.

اوج‏گیری مشکلات، باعث شد تا تزار برای فرونشاندن اعتراضات، به انحلال پارلمان روسیه موسوم به دوما بیاندیشد. در نیمه مارس 1917م تزار نیکلای دوم استعفا داد و دولت جدیدی شکل گرفت.

این دولت با اعلام حکومت جمهوری در نیمه سپتامبر 1917، برنامه‌‏های اصلاحی را در دستور کار قرار داد اما از حل مسائل بنیادین، سر باز زد. حکومت جمهوری، چند ماه بیشتر به حیات خود ادامه نداد چرا که با رسیدن لنین و یارانش و بر پا شدن انقلاب اکتبر، حکومت جمهوری شوروی سوسیالیستی روی کار آمد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است