منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۴
شناسه خبر: 264393
گروه :خبر
13941013000101_PhotoA

وزارت خارجه لیبی، تونس و سودان در بیانیه‌های جداگانه‌، اقدام اخیر در حمله به سفارت و کنسولگری عربستان را محکوم کردند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ‌وزارات خارجه سه کشور آفریقایی لیبی، تونس و سودان در چارچوب هم‌سویی با سیاست‌های عربستان سعودی، حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را محکوم کردند.

پایگاه خبری «الیوم السابع» گزارش داد: وزارت خارجه لیبی در بیانیه‌ای مطبوعاتی این نوع اقدام‌ها را «وحشیانه» توصیف کرد و آن را مغایر با قوانین عرف بین‌المللی به ویژه کنوانسیون وین 1961 دانست.

وزارت خارجه لیبی در این بیانیه، مسئولان ایرانی را مسئول این اقدامات دانست و افزود: از مقامات ایران انتظار می‌رفت از مقام‌های دیپلماتیک حمایت کنند نه اینکه اقدام به تشویق و تحریک کنند.

وزارت خارجه تونس نیز در بیانیه‌ای با محکومیت این حمله، آن را نقض آشکار قوانین بین المللی مربوط به سفارت‌‌ها و کنسولگری‌ها دانست و از کشورهای منطقه خواست از اقدامات تنش‌زا در منطقه پرهیز کنند.

وزارت خارجه سودان نیز در بیانیه‌ای با اظهار تأسف عمیق این اقدام را محکوم کرد و از مسئولان ایرانی خواست به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته و از سفارت‌ها حمایت کنند.

در میان کشورهای شمال آفریقا مغرب موضع میانه‌ای اتخاذ کرد و یکشنبه‌شب وزارت خارجه مغرب با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تنش ایجاد شده بین ایران و عربستان، از آن‌ها خواسته بود خویشتن‌داری کنند (جزئیات بیشتر).

در بیانیه‌های سه کشور آفریقایی، هیچ اشاره‌ای به اعدام 47 نفر در عربستان از جمله اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعی عربستان نشده است.

عربستان در تلاش است با رایزنی‌های خود، کشورهایی منطقه را هم‌سو با سیاست‌های خود کنند تا انظار و افکار جوامع بین‌المللی و منطقه‌ای را از این جنایت منحرف کند (جزئیات بیشتر).

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است