منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
شناسه خبر: 264108
گروه :خبر
13940505000695_PhotoA

روزنامه انگلیسی با اشاره به اقدام رژیم آل‌سعود به اعدام رهبر شیعیان این کشور نوشت، انگلیس اظهاراتی ضد این مساله بیان نخواهد کرد و سود اقتصادی ناشی از رابطه با عربستان را به اخلاقیات ترجیح می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بعد از آنکه رژیم آل‌‌سعود رهبر شیعیان عربستان را به بهانه تحریک افکار عمومی و فتنه‌انگیزی علیه دولت اعدام کرد، واکنش‌های متعددی از سراسر جهان صورت گرفت.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در یادداشتی در این‌باره چندین سوال و جواب اساسی را مطرح کرده است که به بررسی سیاست عربستان و سیاست بریتانیا در رابطه با ان پرداخته است.

  • منتقدان سعودی‌ها هشدار دادند که اعدام روحانی شیعه بازتاب‌هایی خواهد داشت اما آیا این هشداری جدی بود؟

این اقدام با واکنش‌های کوتاه‌مدت و درازمدت برای خاندان آل‌سعود، داخل و خارج از مرزهای عربستان مواجه خواهد شد. شیخ النمر شخصیتی کلیدی در تحرکات عربی سال 2011 بود. النمر متعلق به استان‌های شیعه نشین شرق این کشور که استان‌های نفت‌خیز هستند، بود. بعید است که کشته شدن وی بتواند اعتراضات در این مناطق را کاهش دهد و علاوه بر این، این امر به مسئله‌ای اساسی برای خشم ضدسعودی در ایران، یمن، لبنان و دیگر مناطق تبدیل خواهد شد.

  • آیا انگلیس هم با معترضان خشمگین علیه این اقدام عربستان هم‌صدا خواهد شد؟

اگر دولت انگلیس به شیوه گذشته عمل کند، مردد خواهد بود و احتمالا به موضع‌گیری‌هایی با ادبیات دیپلماتیک بسنده کند. از زمان افزایش ثروت نفتی عربستان در دهه 60 میلادی، هر دولتی در انگلیس روی کار آمده است، ارزش اقتصادی روابط انگلیس و عربستان را به دغدغه‌های اخلاقی ارجحیت داده است.

  • آیا رابطه انگلیس و عربستان تاریخی طولانی دارد؟

وقتی در سال 1932، خاندان آل سعود پادشاهی خود را اعلام کرد بریتانیا آن را تحریم کرد، اما وقتی درآمد نفت این کشور از 300 میلیون دلار در سال 1960 به 116 میلیارد دلار در سال 1981 رسید، بریتانیا در فروش آنچه «ملت عربی» می‌خواست، تردید نکرد.

  • بزرگترین چیزی که به عربستان فروخته شد، چه بود؟

در سال 1984، «مایکل هسلتین» وزیر دفاع وقت به سعودی «هر سلاحی را که بریتانیا دارد»، پیشنهاد کرد. تنها دومین بخش از معامله «الیمامه» 50 میلیارد دلار ارزش داشت.

  • خوب پس منافع این رابطه آشکار است و قطعا روابط ادامه می‌یابد؟

نه کاملا. بله، روابط ادامه دارد، این رابطه تا امسال صرفا به شکل مالی ادامه داشت تا اینکه دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا مساله منافع امنیتی را هم مطرح کرد و گفت که کمک اطلاعاتی سعودی‌ها به جلوگیری از بروز حملات تروریستی، منجر شده است. در ماه مارس مشخص شد که اطلاعات حاصل از شکنجه در عربستان، به جلوگیری از یک طرح تروریستی در انگلیس کمک کرده است.

  • ما شکنجه را غیرقانونی می‌دانیم اما همچنان به فروش سلاح و موشک به عربستان ادامه می‌دهیم و این تجهیزات مردم غیر نظامی در یمن را هدف قرار می‌دهند. انگلیس با این اقدام خود در واقع در معرض نقض قوانین بین‌المللی جرایم است آیا ما بر سر به اصطلاح ارزش‌های بریتانیایی معامله می‌کنیم؟

دولت به این شیوه ادامه می‌دهد و تجهیزات امنیتی را در لیست فروش عربستان قرار داده است اما کمیته صادرات تسلیحات پارلمان از دولت خواسته بود درباره ادامه فروش تسلیحات نظامی به عربستان توضیح دهد. این بدان معناست که همه از این رویه دولت خشنود نیستند.

  • یعنی اگر عربستان به درآمدزایی برای ما ادامه دهد، ما بی‌توجه به اعدام‌ها و موارد دیگر به روابطمان ادامه می‌دهیم؟

این طور به نظر می‌رسد که سعودی‌ها می‌توانند به پرداخت پول در سطحی که در طول نیم قرن گذشته انجام دادند،‌ ادامه دهند. اما پیش‌بینی آینده بازار نفت بدین معناست که عربستان با مشکل مواجه خواهد شد. سیاست پایین نگاه داشتن قیمت نفت برای ضربه به رقبا دیگر کارساز نیست و این پادشاهی سعودی را تهدید می‌کند.

  • بنابراین آیا عربستان سعودی باید تغییر کند؟

توضیح بهتر این است که مجبور به تغییر است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان