منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۴
شناسه خبر: 176021
گروه :خبر
13920502000594_PhotoA

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ماهیت بیانیه لوزان یک چارچوب کلی است، گفت: دنیای غرب پذیرفت که ایران انرژی هسته‌ای برای استفاده در مقاصد صلح‌آمیز، صنعت و تکنولوژی داشته باشد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی خطیب موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز پایتخت با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و بیانیه مشترکی که شب گذشته منتشر شد، اظهار داشت: ماهیت بیانیه اخیر لوزان، یک چارچوب کلی است و جرئیات نیست، درباره جرئیات بعداً صحبت خواهد شد.

وی افزود: دنیای غرب پذیرفت که ایران انرژی هسته‌ای برای استفاده در مقاصد صلح‌آمیز، صنعت و تکنولوژی داشته باشد، چیزی که در ابتدا زیر آن زده بود و می‌گفت در قرارداد نبوده است اما جمهوری اسلامی ایران یعنی تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعلام کردند که استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق لازمی است که باید باشد و به طور کلی در همه قراردادهای انرژی آمده است تا همه کشورها بتوانند از این حق استفاده کنند و دنیای غرب استفاده از انرژی هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز را پذیرفت.

وی ادامه داد: این نکته بیان می‌کند که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در موارد صلح‌آمیز از حق استفاده از انرژی هسته‌ای برخوردار باشد البته جزئیات این توافق طی سه ماه آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لغو تحریم‌ها در توافق نهایی، تصریح کرد: لغو تحریم‌ها نیز به صورت کلی در بیانیه شب گذشته مطرح شده است که لغو تحریم‌هاست نه تعلیق تحریم‌ها. آنها لغو تحریم‌ها را در ابتدا قبول نداشتند اما پذیرفتند البته سیر لغو تحریم‌ها چگونه خواهد بود، بستگی به مذاکرات و توافق نهایی دارد.

وی با بیان اینکه ماهیت بیانیه مشترک شب گذشته ایران و 1+5 چارچوب کلی بوده است، از عوامل این موفقیت سخن به میان آورد و گفت: اولین عامل ارتقای سطح علمی کشور بود، ایران و نظام جمهوری اسلامی به لطف خدا از نظر رشد علمی و ارتقای سطح علمی کشور توانسته شرایط بسیار عالی در دنیا کسب کند،‌ در صنعت،‌ نظامی و مباحث سیاسی امروز ایران کشوری است که در دنیا برای سخن گفتن حرف دارد و دنیا برای جمهوری اسلامی ایران جا باز کرده است.

وی با بیان اینکه رشد علمی ایران موقعیتی است که توانسته جمهوری اسلامی را پیش ببرد، گفت: رهبر معظم انقلاب روی اقتصاد مقاومتی تأکید فرمودند؛ اقتصاد مقاومتی امر بسیار مهمی است که باید مسئولان به آن توجه کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر همین اساس یادآور شد: آقای اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته در برابر دنیا ایستاد و حرف زد و گفت که «ما نتوانستیم ایران را قانع کنیم که دست از انرژی هسته‌ای بردارد اما توانستیم ایران را پای میز مذاکره بکشانیم»، در صحبت‌های خود از رهبر معظم انقلاب نام برد و فتوای رهبر انقلاب درباره حرام بودن استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی یادآور شد.

وی ادامه داد: ایران اگر پای میز مذاکره نشست نه برای تحریم شما بود بلکه ایران خواست به دنیا نشان دهد که اهل منطق و مذاکره است، نظام جمهوری اسلامی از حق شرعی و علمی و قانونی خود دفاع می‌کند و اقدامات شما ظالمانه است.

آیت‌الله امامی کاشانی تصریح کرد: غربی‌ها باید بدانند با ایران پیمانی بسته‌اند و آن پیمان این است که در این چارچوب ایران به تمام تعهداتش عمل خواهد کرد و غربی‌ها نیز باید به تعهداتشان عمل کنند اما اگر غیر از این اقدام کنند ایران هم به ناچار این پیمان را خواهد شکست.

وی اضافه کرد: عهدشکنی و پیمان‌شکنی بسیار اقدام بدی است که بهتر است غربی‌ها این ننگ را در تاریخشان ثبت نکنند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به برخی اظهارنظر غربی‌ها مبنی بر حمایت ایران از تروریسم تأکید کرد: حمایت از مردم سوریه و عراق حمایت از تروریست است یا تربیت گروهک‌های تروریستی مانند داعش و اعزام آنها به این کشورها برای کشتار مردم مظلوم این مناطق حمایت از تروریست است؟!

وی خاطرنشان کرد:‌ بیان کردن سخنانی مانند عدم تحقق حقوق بشر در ایران، آزادی و جایگاه قوه قضائیه در ایران توسط غربی‌ها نیز اظهارات بی‌ربط و بی‌اساسی است. اگر غربی‌ها به تعهداتشان عمل کنند ایران هرگز این پیمان را نخواهد شکست و بر فضائل و مکارم اخلاق استوار است.

آیت‌الله امامی کاشانی با تأکید بر اینکه شکستن پیمان‌ها و تعهدات همواره توسط غربی‌ها صورت گرفته است، گفت: عامل دوم موفقیت در مذاکرات هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی و این ملت است، ملت ایران پایبند به دین و معنویت است و در عین حال متحد، منسجم و یک صدا و یکپارچه است،‌ این ملت با چنین تفکر دینی و اخلاق سیاسی و اجتماعی و با آن انسجام و وحدتی که دارد می‌تواند کار را پیش ببرد.

وی مهمترین عامل موفقیت در مذاکرات هسته‌ای را رهبری‌های داهیانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب دانست و تصریح کرد: اصل مسئله ولایت فقیه امری اساسی برای هر نوع پیشرفت در کشور است. وحدت ملت ایران بر محور ولایت فقیه و زیر همین چتر است.

امامی‌کاشانی در پایان خاطرنشان کرد: انصافاً تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تیمی متین، با حکمت و با متانت است، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند نرمش قهرمانانه و تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر داشتند. واقعاً‌ باید به همه آقایان مخصوصاً آقای رئیس‌جمهور و بالاخص وزیر امور خارجه هم تبریک و هم خسته نباشید گفت؛ طبق فرموده خداوند نصر و موفقیت دست خداست و نصیب افراد شایسته می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است