منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
شناسه خبر: 321474
گروه :خبر
hhe2124-productivity

موضوع بهره وری و بهینه سازی مصرف از چنان اهمیتی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایام مختلف بر آن تاکید نموده اند و خواستار برپا شدن جامعه بر پایه این مهم گشته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در ابتدای این یادداشت برای روشن شدن اهمیت موضوع به فرامین مقام معظم رهبری که تاکید بر موضوع مورد بحث ما دارد خواهیم پرداخت:

1ـ اصلاح فرهنگ مصرف فردی، اجتماعی و سازمانی

2ـ آموزش همگانی الگوی مصرف مطلوب

3ـ توسعه و ترویج فرهنگ بهره وری

4ـ آموزش اصول و روشهای بهینه سازی مصرف در کلیه پایه های آموزش عمومی و آموزش های تخصصی دانشگاهی

5- پیشگامی دولت، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی در رعایت الگوی مصرف

6- مقابله با ترویج فرهنگ مصرف گرایی

7- صرفه جویی در مصرف انرژی

8- ارتقاء بهره وری و نهادینه شدن مصرف بهینه آب در تمام بخش ها بویژه بخش کشاورزی

9- اصلاح الگوی مصرف نان کشور از طریق ارتقاء و بهبود شرایط و کیفیت فرآیندهای «تولید و تبدیل گندم به نان» و «مصرف نان» در چارچوب سیاستهای زیر:
– تمرکز در سیاست گذاری، هدایت و نظارت و تعیین دستگاه متولی تنظیم بازار نان.

– اعمال سیاست های حمایتی و تشویقی برای ارتقاء سطح بهداشتی مراکز تولید نان و استفاده از نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در فرآیند تولید نان.

– حفظ ذخیره استراتژیک گندم.

– تنظیم مبادلات تجاری بازار گندم و آرد با هدف تنظیم بازار داخلی.

– اصلاح ساختار تولید و بهبود فرآیند و توسعه تولید انواع نان های با کیفیت، بهداشتی و متناسب با ذائقه و فرهنگ مردم از طریق تدوین و اعمال استانداردها و روشهای تجربه شده و اصول صحیح تولید گندم، آرد و خمیر و پخت نان.

10- ارتقاء بهره وری

علاوه بر تاکید 10 گانه فوق، مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی تاکید فرمودند امکان صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد دلاری با بهینه‌سازی انرژی وجود دارد.

حال که با تکیه بر فرمایشات مقام معظم رهبری لزوم بهره وری و بهینه سازی را مشخص نمودیم در ادامه به کلیت این بحث خواهیم پرداخت.

امروزه بهینه سازی یکی از شاخصه های اصلی در پیشرفت و توسعه زیر ساختی هر کشوری می باشد، در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، بهینه سازی و بهره وری جز اصل های اولیه برای موفقیت در ذخیره انرژی های مختلف و پیشرفت آن کشور است  و یکی از رکن های اساسی و پایه برای اقتدار سیاسی کشور ها محسوب می شود.

 

بهره‌ وری باعث می شود  رشد اقتصادی و کنترل تورم فراهم و امکان دستیابی به سطح بالای استاندارد زندگی و استفاده از انواع انرژی ها را بدون نیاز وابستگی به کشورهای دیگر  میسر می‌کند. از لحاظ به حداکثر رساندن منافع افزایش بهره وری، اهداف بهره وری باید در طرح های ملی توسعه گنجانده شوند.

 

معنای کلی بهره وری یعنی بیشترین استفاده مطلوب از کمترین و بهترین امکانات که با بهینه سازی مصرف باعث رشد در اقتصاد کشور شده است. معنای لغوی بهره وری به سود بردن و و راندمان و بازده اشاره دارد. مفهوم بهره وری؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امکانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است که به انسان برای رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه کمک می کند. استفاده ازکمترین امکانات و نیروی انسانی برای به دست آوردن بهترین و بیشترین نتیجه را بهره وری گویند.

 

یکی از ملزومات برای رسیدن به بهره وری بالا در رونق اقتصادی و اجتماعی و حتی زندگی در دنیای پر رقابت امروزی، بهینه سازی مصرف می باشد. ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، سرعت و دقت افزون تری می طلبد.

در تکمیل مطالب فوق باید این نکته را نیز یادآور شویم که برای رسیدن به جامعه ای ایده آل و تحقق امر مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاوتی که شعار امسال نیز می باشد، باید جامعه را با بهره وری و بهینه سازی آشنا نماییم و در این راه نقش رسانه ها و آموزش و پرورش بسیار پر رنگ می باشد. با امید به اینکه همه ما با گوش فرا دادن به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب برای رسیدن به جامعه ی ایده آل بتوانیم گامی هر چند کوچک اما تاثیر گذار برداریم.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند