منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۲
شناسه خبر: 250569
گروه :خبر
image524928

از لای فای (Li-Fi) در ماههای آینده بیشتر خواهید شنید؛ این تکنولوژی برای انتقال داده ها با سرعتی فوق العاده از طریق اتصالات نوری دیداری (VLC) به میدان آمده است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ از لای فای (Li-Fi) در ماههای آینده بیشتر خواهید شنید؛ این تکنولوژی  برای انتقال داده ها با سرعتی فوق العاده از طریق اتصالات نوری دیداری (VLC) به میدان آمده است.

دانشمندان این عرصه با دستیابی به سرعت 224 گیگابِت(28  گیگابایت) در ثانیه  توانسته اند با بکارگیری “لای فای” روش فعلی کاربران در اینترنت را تحت شعاع اقدامات خود قرار دهند .

خبر جدید از این دستاورد اینست که  دانشمندان دست اندر کار «لای فای» برای اولین بار توانسته اند این تکنولوژی را خارج از آزمایشگاه در دفاتر کار و کارخانه هایی در کشور استونی آزمایش کنند و سرعت1 گیگابایت درثانیه؛ یعنی 100 برابر سرعت متوسط  سرعت “وای فای” فعلی را تجربه نمایند.

“دیپاک سولانکی” مدیر اجرایی شرکت فنی ویلیمینی (Velmenni)در استونی می گوید: ما الآن تعدادی آزمایش در جهت امکان استفاده از تکنولوژی ارتباط نوری دیداری در صنایع مختلف را انجام داده ایم و همچنین درحال راه اندازی پروژه شبکه “لای فای” در ورود به اینترنت در دفاتر کار هستیم.

هارالد هاس” دانشمندی از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند مخترع تکنولوژی لای فای در 2011 بود .او برای اولین بار ثابت کرد که چشمک زدن نور از لامپ های LED دیود ساطع نور می تواند خیلی بیشتر از یک منتقل کننده داده ها یعنی برج های سلولی مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین شما می توانید آن را تصور کنید و به یاد داشته باشید حداکثر سرعت ثبت شده با استفاده از این تکنولوژی در آزمایشگاه 0.224  گیگابیت در ثانیه؛ معادل دانلود 18فیلم می باشد که هر یک به اندازه یک و نیم گیگابایت در هر ثانیه است .

تکنولوژی ارتباط نوری تصویری (VLC)، واسطه ی نور تصویری چیزی بین 400 تا 800 تراهرتز را بکار انداخته است ومانند کد مورس بسیار پیچیده است؛ انعکاس و چشمک نور از لامپ LED  با سرعت های بسیار بالا می تواند داده های ارسال و انتقال رمزنگاری دو جانبه )باینری( در همان مسیر را جهت دهد و تحرک کد مورس پیام های مخفی را صادر  کند که در کنار آن بازتاب چشمک های نوری از لامپ LED با سرعت بسیار بالا زمینه نوشتن داده ها و انتقال آن را رمز دو قلویی (binary) مانند«کد مورس» پیام های مخفی منتقل می کند.

1

“آنتونی  کاتبراستون” به سایتIBTimes UK  می گوید: ویژگیهای«لای فای»  تنها در برتری سرعت سرسام آور بر«وای فای» خلاصه نمی شود؛ بلکه نسبت به آن از قابلیت امنیتی بالاتری نیز برخوردار است و دیواره امنیتی آن قابل نفوذ نیست و سیستم های مرتبط همدیگر را پارازیتی نمی کنند.

همچنین “لای فای” جایگزین فوری “وای فای” درکوتاه مدت نخواهد شد، ولی ممکن است ترکیبی از دو فن آوری مذکور برای ایجاد شبکه امن تر و با بازدهی برتر مورد استفاده  قرار گیرد.

کارشناسان می گویند: «لای فای» و «هاس» شرکتی را تحت عنوان «Pure LiFi» برای اتصال به اینترنت بی سیمی با سرعت 11 میگابایت ونیم در ثانیه ایجاد کرده اند که در همین راستا شرکتی فرانسوی  بنام «Oledcomm» مدعی ترکیب تکنولوژی «لای فای» جهت استفاده در بیمارستان های فرانسه شده است.

“هاس” در پایان  نتیجه می گیرد: همه ی انچه که ما به انجام آن نیاز داریم همان ترکیب تراشه های الکترونیکی (microchip)   در دستگاه نوری  (روشنائی) هستیم که دو هدف را تامین کند، نور و تصویر دهی وانتقال داده های بی سیمی که در آینده 14 ملیارد لامپ LED تنها نداشته باشیم بلکه 14 ملیارد  دستگاه«لای فای»  که آینده ی پاکتر و روشنتر داشته و دوستدار طبیعت ومحیط زیست باشیم .

 ترجمه ی از مقاله : Li-Fi has just been tested in the real world, and it’s 100 times faster

than Wi-F

تهیه و ترجمه: عبدالمجید اورا

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است