منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۶
شناسه خبر: 301458
گروه :خبر
13941126000867_PhotoA

وزیر خارجه روسیه امروز بار دیگر خواستار توقف فوری درگیری‌ها در منطقه ناگورنو قره‌باغ شد و گفت اوضاع نباید به سمتی برود که حل و فصل مسالمت‌آمیز آن دشوار شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «آندری گالبور» وزیر خارجه مولداوی در مسکو حضور یافت.

وی در مورد درگیری‌های اخیر در منطقه ناگورنو قره‌باغ، گفت: «ما قبلا هم موضع خود را اعلام کرده‌ایم، رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع موضع خود را اعلام کرده‌اند. وزیر دفاع (سرگئی) شایگو و من با همتایان خود در باکو و ایروان صحبت و نگرانی خود را ابراز کرده‌ایم… پیام رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین هم این بود که باید هرچه زودتر آتش‌بس برقرار شود و طرفین اوضاع را به سمتی پیش نبرد که حل و فصل مسالمت‌آمیز آن دشوار شود.»

لاوروف با بیان اینکه همچنان برخی درگیری‌ها در قره باغ ادامه دارد، به بیانیه گروه همکاری مینسک که هدف آن حل و فصل بحران قره باغ است اشاره کرد و گفت راه‌حل نهایی مناقشه باید راه‌حلی عملی و جامع باشد.

وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مناقشه قره‌باغ راه‌حل نظامی ندارد و حتما باید از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز حل شود.

او در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات مقامات دولت ترکیه که از آذربایجان اعلام حمایت کرده‌اند، گفت: «ما هیچ کشور خارجی‌ای را متهم به تشدید تنش در ناگورنو قره‌باغ نمی‌کنیم، از جمله آنکارا را. قطعا اظهارات سران ترکیه را شنیده‌ایم که به نظر یکجانبه می‌آیند. قطعا مهم است که مقامات ترک از دخالت در امور کشورهای همسایه خود از جمله عراق و سوریه دست بردارند، چراکه مدارک زیادی وجود دارد که از حمایت آنکارا از تروریسم حکایت دارد. در مورد مناقشه ناگورنو قره باغ هم تنها می‌توانم بگویم که برای همه از جمله ترکیه و مردم ترکیه بهتر است که آنکارا از حمایت از تروریسم دست بردارد، این چیزی است که من می‌توانم با اطمینان بگویم.»

منطقه ناگورنو قره‌باغ در مرز دو کشور ارمنستان و آذربایجان واقع شده است. کنترل این منطقه در اختیار یک جمهوری‌ خودخوانده تحت حمایت ارمنستان است و با وجود آتش‌بسی که در سال 1994 بین طرفین منعقد شد، همچنان آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه مناقشه دارند و هر ازچند گاهی درگیری‌هایی در قره باغ رخ می‌دهد.

دور جدید درگیری‌ها که از جمعه شب آغاز شده و از آن با عنوان شدیدترین تبادل آتش در دو دهه گذشته یاد می‌شود، تاکنون به مرگ بیش از 30 نفر از نیروهای طرفین و خسارات سنگین به مناطق مرزی منجر شده است. دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی