منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۸
شناسه خبر: 200648
گروه :خبر
13940412000231_PhotoA

طرف های غربی لازمه رسیدن به توافق را «اراده سیاسی» طرف مقابل خود یعنی ایران می‌دانند که این درخواست معنایی جز کوتاه آمدن ایران از خطوط قرمزش ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از  فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ظهر شنبه 6 تیر ماه به منظور شرکت در مذاکرات جاری هسته‌ای وارد وین محل برگزاری این مذاکرات شد. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز جمعه شب وارد وین شده بود.

هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از روز چهارشنبه 27 خرداد ماه در سطح معاونان در شهر وین در جریان است.

هفت روز از مذاکرات هسته‌ای در حالی گذشت که شاهد 8 دور مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز مذاکرات دو جانبه ایران با طرف‌های روسی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودیم.

هشتمین روز مذاکرات با خود دهمین دور مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا، صالحی و مونیز و نیز مذاکرات ظریف و آمانو را به همراه داشت. آخرین دقایق این روز از مذاکرات با سخنان عراقچی همراه بود که در خصوص همزمانی برداشته شدن تحریم‌ها و اقدامات ایران صحبت‌هایی انجام داد و اینکه این توافقنامه با تصویب شورای امنیت رنگ جدی‌تری به خود خواهد گرفت.

سفر آمانو به تهران از دیگر رویدادهای مهم این روزها بود. ظریف در پایان روز هفتم نیز در پیامی تصویری خطاب به 1+5 به آنها توصیه کرد دست از دشمنی بردارند و رویکردی معقول در پیش گیرند.

نهمین روز مذاکرات با دو دور مذاکرات ایران و آمریکا و نیز کنفرانس خبری کری به پایان رسید.

روز دهم مذاکرات شاهد دیدارهای ظریف با همتایان آمریکایی و روس همراه بود و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا. همچنین اولین نشست عمومی ایران و 1+5 نیز در ساعات پایانی روز دوشنبه برگزار شد.

در روز یازدهم که گویا سختترین روزهای مذاکرات بود طرفین سخن از تصمیم سیاسی راندند و یکدیگر را به گرفتن یک تصمیم سخت ترغیب می‌کردند. وزرای خارجه چین، فرانسه و روسیه وین را ترک کردند تا به پایتختهایشان برگردند اما طی روزهای آینده باز خواهند گشت زیرا مذاکرات تا روز جمعه تمدید شده است.

اخبار روز اول، دوم ، سوم ، چهارم، پنجم، ششم ، هفتم، هشتم، نهم و دهم مذاکرات وین را مشاهده کنید.

همچنین برای عضویت در خبرنامه ایران در جهان می‌توانید در اینجا کلیک کنید.

***

19:39 مشاور رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید که الحاق ایران به سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای بر روی میز است ولی این الحاق مطمئناً بعد از برداشته شدن تحریم‌های شورای امنیت انجام خواهد شد.

19:26 وزیر خارجه ایران در یادداشتی نوشته غرب باید اعمال زور بر ایران را فراموش کند.

19:01 یک سناتور آمریکایی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور تأکید کرده تحریم‌های ضد ایرانی بدون موافقت ایران با ساز و کاری برای بازگشت خودکار تحریم‌ها نباید رفع شوند.

19:00 نشست معاونین با شرمن و اشمیت از دقایقی پیش آغاز شد

18:52 یک مقام ایرانی به خبرنگار پایگاه خبری المانیتور گفته که «تحریم‌های تسلیحاتی نمی‌تواند جلوی توافق را بگیرد.»

18:46 یک عضو هیات مذاکره کننده ایرانی به نقل از ظریف: خانم موگرینی همواره نقش بسیار مثبت و سازنده‌ای در مذاکرات داشته و همواره احترام متقابل بر روابط ما حاکم بوده و امروز هم ملاقات بسیار مثبت و سازنده‌ای داشتیم. همین امر در مورد سایر وزرای حاضر در مذاکرات نیز صادق بوده و علیرغم اختلافات سیاسی، روابط کاری همواره بر اساس احترام متقابل بوده است.

18:30 آغاز نشست مونیز و صالحی

17:31 یک منبع آگاه اروپایی به خبرگزاری تاس روسیه گفته است که وزرای خارجه ایران و 1+5 احتمالاً روز جمعه در وین دیدار خواهند کرد.

17:30 وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونانشان در دو نشست جداگانه و در هفتمین روز تمدید یک هفته ای توافق ژنو به گفت و گو نشستند.

16:42 یک دیپلمات غربی با بیان اینکه مهمترین مشکل مذاکرات غنی سازی و موضوع تحقیق و توسعه است گفت که به زمان انتخاباهای محوری و سیاسی رسیده‌ایم.

15:41 برخی منابع روسی خبر داده‌اند که سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور تا روز جمعه به وین سفر نخواهد کرد.

15:39 شیکاگو تریبیون در سرمقاله خود خطاب به دولت آمریکا نوشت که آمریکا باید به مذاکرات پایان داده و به دوباره به تحریمها چرخش کند.

15:37 برخی منابع خبری گزارش دادند که وزیر خارجه ایران در جلسه‌ای که با وزرای خارجه 1+5 در وین داشته در پاسخ به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنید.

15:26 با نزدیک شدن ساعات پایانی مذاکرات هسته‌ای و توافق احتمالی ایران و کشورهای۱+۵، یک روزنامه عربستانی چند ادعا مطرح کرد که در نوع خود جدید است.

15:12 طرف های غربی لازمه رسیدن به توافق را «اراده سیاسی» طرف مقابل خود یعنی ایران می‌دانند که این درخواست معنایی جز کوتاه آمدن ایران از خطوط قرمزش ندارد.

14:30 آغاز نشست عراقچی و روانچی با اشمیت

14:30 نشست صالحی و مونیز پس از یک ساعت خاتمه یافت.

13:30 آغاز رایزنی صالحی و مونیز

13:04 یک دیپلمات غربی موضوعات حل‌نشده در مذاکرات هسته‌ای را «بسیار بسیار بسیار دشوار» توصیف کرده است.
12:43 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه گاردین با بیان اینکه تابوی مذاکره مستقیم با آمریکا شکسته شده است، بازگشایی سفارت این کشور در تهران را «غیرممکن» ندانسته است.

13:10 پایان نشست معاونین پس از یک ساعت و نیم رایزنی

12:20 یک مقام اسرائیلی در گفت‌وگو با هاآرتص مدعی شده است که در 12 روز گذشته هیچ مقام آمریکایی‌ای تلاش نکرده تل‌آویو را در جریان روند مذاکرات با ایران قرار دهد.

11:57 از دقایقی پیش نشست عراقچی و روانچی معاونان وزیر خارجه کشورمان با وندی شرمن همتای آمریکایی و دستیار اوباما در جریان است.

11:41 پایگاه هیل با بیان اینکه هنوز مشخص نیست مذاکرات هسته‌ای به کجا می‌رسد، نوشته است که توافق با ایران، آزمونی بزرگ برای دکترین رئیس‌جمهور مبنی بر تعامل با رقبای سنتی برای رسیدن به منافع مشترک است.

3:36 یک روزنامه صهیونیستی گزارش داد که مقامات آمریکایی سه بار در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند تا با مقامات اسرائیلی ارتباط برقرار کنند.

1:25 وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای در مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در مرکز اسلامی امام علی شهر وین شرکت کردند.

00:49 دیپلمات ایرانی با بیان اینکه هیچ انعطافی برای تغییر خطوط قرمز ما نبوده و این خطوط قابل شکستن نیست، یادآور شد: ما از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم و فکر می‌کنیم خطوط قرمز مانع توافق نمی‌باشد.

00:46 مشاوران سابق وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا تاکید کردند که اولین شرط یک توافق خوب میان ایران و 5+1 قابلیت بازگشت پذیری تحریم‌ها است.

00:08 رئیس جمهور آمریکا قرار است تا ساعاتی دیگر نشستی را با قانونگذاران دموکرات پیرامون مذاکرات حساس هسته‌ای با ایران و بحث درباره برخی امور داخلی آمریکا برگزار کند.

00:02 طبق شنیده‌ها آمریکا تلاش دارد از طریق تاکید تلویحی بر محدوده زمانی، ایران را برای توافق هر چه زودتر و دادن امتیازات بیشتر تحت فشار قرار دهد؛ ترفندی که تیم ایرانی با پاتک خود آن را خنثی ساخت.

23:09 یک منبع نزدیک به مذاکرات با بیان اینکه زمان رایزنی‌های هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 نامحدود نیست گفت که سرنوشت این گفت‌وگوها تا 48 ساعت آینده مشخص می‌شود.

22:49 وزیر خارجه چین در جمع خبرنگاران گفت که هنوز 6 یا 7 موضوع برای حل و فصل در مذاکرات هسته‌ای باقی مانده است.

21:25 حضور عراقچی در گفت‌وگوی ویژه خبری

21:20 فابیوس وین را ترک کرد
20:35 نشست داخلی وزرای خارجه 1+5 بجز وزرای چین و روسیه آغاز شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان