منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۶
شناسه خبر: 254463
گروه :خبر
13930505000659_PhotoA

‌از روز ۲۵ آذرماه، نرخ بلیت قطارهای مسافری به طور متوسط ۸ درصد و تا سقف ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از درخواست شرکت‌‌های مسافری ریلی برای افزایش قیمت بلیت قطار در شرایط تورم و موافقت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان حاکمیت، مقرر شد قیمت بلیت قطار‌های مسافری از روز آینده افزایش یابد.

روز 18 آذرماه امسال و دقیقاً 9 روز پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، معاون مسافری راه‌آهن در گفت‌‌وگو با فارس از افزایش متوسط 8 درصدی قیمت بلیت قطار از روز 25 آذرماه خبر داد تا این روند افزایش قیمت‌‌ بلیت انواع ناوگان حمل و نقل عمومی بین‌شهری ادامه یابد.

بنا به گفته سید محمد راشدی‌ 15 ماه از افزایش قیمت قبلی بلیت قطارها گذشته است و در این مدت شرکت‌های ریلی به‌ دلیل مشکلات اقتصادی خود و افزایش هزینه‌ها و کمبود منابع اعتباری، متقاضی افزایش قیمت بلیت قطار از ابتدای امسال بودند.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه بالای قطارهای مسافری، هزینه سنگین تعمیر و نگهداری قطار‌ها،‌ احتساب ترددهای یک‌سر خالی و ضریب اشغال پایین صندلی‌ها در ایام غیرپیک، با این افزایش نرخ موافقت شد و قیمت بلیت قطارها به‌ طور متوسط 8 درصد از 25 آذرماه افزایش می‌یابد.

معاون مسافری راه‌آهن افزود: از 137 قطار مسافری 24 قطار حومه‌ای و محلی هیچ افزایش قیمتی نخواهند داشت، حدود 90 قطار زیر 10 درصد افزایش قیمت بلیت دارند و حدود 10 قطار نیز تا سقف 15 درصد افزایش قیمت بلیت قطار خواهند داشت و بیش از 15 درصد افزایش قیمت نداریم.

وی با بیان اینکه سال گذشته شناورسازی نرخ بلیت‌های قطار را تجربه کردیم، گفت: امسال در راستای مدیریت نرخ‌ها و اثرگذاری شناورسازی قیمت‌ها در ضریب اشغال صندلی و پوشش هزینه‌های بخش خصوص، با این افزایش قیمت موافقت شد.

معاون مسافری راه‌آهن توضیح داد: طبق قانون برنامه مقرر بود‌ متوسط سن ناوگان مسافری کشور از 27 سال به 15 سال کاهش یابد، اما با این وجود در حال حاضر متوسط سن ناوگان به‌ دلیل عدم توجیه مالی مناسب شرکت‌های ریلی، به بیش از 30 سال رسیده است.

راشدی اظهار داشت: در راستای مدیریت بهتر نرخ‌ها و ارتقای کیفیت خدمات و سن ناوگان، از 25 آذرماه نرخ‌های جدید اعمال می‌شود.

معاون مسافری راه‌آهن توضیح داد: البته شرکت‌هایی که در ایام غیرپیک و کم‌تقاضا نسبت به تخفیف در نرخ‌های بلیت اقدام کنند، می‌توانند در ایام پرتقاضا (نظیر ایام نوروز) حداکثر تا سقف 20 درصد افزایش قیمت دهند.

معاون مسافری راه‌آهن با اشاره به اینکه نظارت کامل در قیمت‌ها و نحوه فروش بلیت قطار وجود دارد، گفت: سامانه فروش بلیت راه‌آهن با تصدی‌گری شرکت‌های خصوصی و نظارت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان حاکمیت فعالیت می‌کند.

راشدی با بیان اینکه فعلاً برنامه‌ای برای آزادسازی کامل نرخ‌های در حمل‌ونقل ریلی مسافری نداریم، گفت: تلاش کردیم با اجرای این مورد طبق قانون برنامه عمل کنیم ضمن آنکه در کنار کاهش ضرر و زیان شرکت‌های ریلی، فشار کمتری به مسافر وارد شود.

از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت بلیت قطار، معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با اعلام مخالفت سازمان حمایت با افزایش قیمت بلیت قطار، گفته است: افزایش قیمت بلیت قطار مغایر با فرآیند اجرایی تصریح شده در مصوبات هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی بوده و لازم است قبل از هر اقدامی، فرآیند مربوط طی شود.

بنا به گفته وحید منایی، براساس مصوبات و بخشنامه‌های صادره، خدمات حمل و نقل ریلی مشمول نرخ‌گذاری بوده و بر همین مبنا افزایش قیمت بلیت حداکثر تا 6 درصد بعد از بررسی اسناد و مدارک و در صورت تائید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان میسر است؛‌ افزایش قیمت بلیت قطار بعد از طرح و تأیید در هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها نیازمند تصویب در کارگروه تنظیم بازار است.

منایی تأکید کرده است در صورت افزایش نرخ با متخلفین در چارچوب قانون تعزیرات حکومتی برخورد خواهد شد.

به گزارش فارس موضوع توسعه حمل‌ و نقل عمومی ‌و ارائه مشوق‌های جذاب در این بخش برای کاهش استفاده از حمل و نقل شخصی در کشور ما مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

با افزایش قیمت بلیت انواع ناوگان عمومی بین‌شهری، ظاهراً دولت در حال هموارسازی مسیر‌ استفاده از ناوگان شخصی برای جابه‌جایی بین شهری است و در این شرایط ‌هزینه جابه‌جایی با ناوگان عمومی حمل و نقل که در همه دنیا مشمول قیمت‌های مناسب و جذاب است، در کشور ما درگیر نرخ‌‌های نجومی و غیر جذاب شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور