منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
شناسه خبر: 304620
گروه :خبر
4373816_127

قلعه پرتغالی های جزیره لارک که سند تاریخ جزیره محسوب می شود این روزها در سایه بی توجهی مسئولان حال خوشی ندارد و بی مهری متولیان این میراث کهن را مکانی برای چرای گوسفندان تبدیل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛قلعه پرتغالی ها یا قلعه لارکی یکی از آثار تاریخی جزیره لارک است که قدمت آن به دوران صفویه بر می گردد؛ این اثر که مربوط به زمان تسلط پرتغالی ها است هم دوره با قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم و هرمز می باشد.

 

این قلعه تاریخی از ملات ساروج و سنگ های مرجانی و دریایی جزیره ساخته شده که با وجود رطوبت بالای جزیره و شرایط نامناسب همچنان پابرجاست.

 

قلعه لارک در شمال جزیره و مشرف به اسکله واقع شده  که رو به سمت قلعه های قشم و هرمز دارد،بعد از خروج پرتغالی ها از جزیره به عنوان زندان مورد استفاده کدخداهای جزیره قرار می گرفته است همچنین موقع بارش باران های سیل آسا و تخریب منازل مسکونی جزیره، پناهگاه امنی برای ساکنان لارک به شمار می رفته است.

 

قلعه لارکی پلان چهار ضلعی با چهار برج مدور در چهار گوشه و دو طبقه دارد که اتاقهای آن در دو طبقه و گرداگرد محوطه داخلی قلعه قرار دارد و در این قلعه روزنه هایی برای دیدبانی و قرار گرفتن لوله توپ های جنگی تعبیه شده که هم اکنون تنها یک لوله توپ در جلو درگاه ورودی قلعه بر روی زمین رها شده است.

 

قلعه لارکی بزرگتر از قلعه قشم و کوچکتر از قلعه هرمز می باشدبا وجود بی مهری های متولیان میراث فرهنگی نسبت به قلعه های جزیره های هرمز و قشم بدون هیچ اقدامی برای بازسازی همچنان پابرجاست.

 

تنها اقدام مشهود سازمان میراث فرهنگی برای این بنای تاریخی ایجاد ستون های چوبی در قسمت هایی از قلعه قرار گرفته شده است و مردم جزیره را چشم انتظار تلاش بیشتر متولیان امر برای حفظ این سند تاریخی دارد.

 

قلعه پرتغالی های جزیره لارک که سند تاریخ جزیره محسوب می شود این روزها در سایه بی توجهی مسئولان حال خوشی ندارد و بی مهری متولیان این میراث کهن را مکانی برای چرای گوسفندان تبدیل کرده است.

 

 

 

انتهای پیام/ی

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر