منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۱
شناسه خبر: 265033
گروه :خبر
13940409000364_PhotoA

دستیار ارشد سابق رئیس‌ جمهوری آمریکا تنش‌های اخیر در منطقه به ویژه اعدام‌ها در عربستان و قطع روابط با ایران را پیامی از سوی سعودی‌ها به آمریکا دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دستیار ارشد سابق رئیس‌جمهور آمریکا در امور خاورمیانه، اقدامات اخیر عربستان سعودی در قطع رابطه با ایران را پیامی از سوی آل سعود به واشنگتن خواند.

در ادامه اظهارنظرها و تحلیلها درباره تحولات جاری منطقه خاورمیانه به دنبال تنش‌های اخیر در روابط ایران و عربستان سعودی، دستیار ارشد سابق رئیس‌جمهور آمریکا در امور خاورمیانه نظرات خودش را در این باره مطرح کرد.

«فیلیپ گوردون» در مصاحبه با برنامه «چارلی رز» درباره تنشهای اخیر منطقه گفت: «موضوع کلیدی برای فهم تنش‌های اخیر آن است که بدانیم اکنون نه تنها شاهل جدایی سنی و شیعه هستتیم بلکه فراتر از آن شاهد جدایی عربستان سعودی و ایران هستیم».

وی افزود: «تنش و رقابت منطقه‌ای عربستان سعودی و ایران درگیری‌ها در سوریه و در یمن را به پیش می‌برد و همچنین سیاست سعودی در قبال نفت را تعیین می‌کند و همچنین موضوع اعدام‌ها و دیگر مسائل در منطقه به همین مساله برمی‌گردد».

گوردون با بیان آنکه برای حل بحران‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای باید تنش‌ها بین عربستان سعودی و ایران را حل کرد، گفت: «برای حل مشکلات کنونی باید تلاش کرد که یک نوع رابطه مبتنی بر مدارا بین این دو کشور ایجاد کرد چون نمی‌توان انتظار داشت که یک رابطه عاشقانه بین این دو برقرار کرد».

او با اشاره به مذاکرات بین‌المللی درباره سوریه و تاثیر تنشهای ریاض و تهران بر این موضوع تصریح کرد: «ما برای اولین بار این آقایان(ایران و عربستان) را روی میز مذاکرات وین کشاندیم که حداقل باعث ایجاد کورسوی امیدی برای کاهش دادن اختلافات این دو و پایان دادن این جنگ وحشتناک شد اما اکنون با اعدام روحانی شیعه و آتش زدن سفارت و قطع روابط، تنش‌ها بین این دو تشدید شده است و این امید را که به ایجاد نوعی همکاری دیپلماتیک بین این دو به وجود آمده بود، از بین برد».

دستیار سابق اوباما با بیان آنکه البته شکاف‌ها بین ایران و عربستان سعودی زیاد بود و همه این را می‌دانستند اما نوعی امید به وجود آمده بود، تصریح کرد: «به نظر من قطع روابط دیپلماتیک و تنشها تصادفی نبود. اینطور نبود که سعودی‌ها این کار را کردند و بعد گفتند خدای من بیایید روابط را به عقب برگردانیم».

گوردون ادامه داد: آنها(سعودی‌ها) عامدانه این کار را انجام دادند و تا حدی این پیغامی برای آمریکا و دیگر بازیگران در این موضوع بود و پیام این بود که اگر شما فکر می‌کردید که ما در آستانه تفاهم با ایران و جستجو برای دادن امتیاز بودیم،‌باید دوباره فکر کنید چرا که ما این کار را نمی‌کنیم و شما باید بین ما و آنها یکی را انتخاب کنید».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است