منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۸
شناسه خبر: 328460
گروه :خبر
hormoz

یک دندانپزشک عمومی با اشاره به اینکه علت خراب شدن دندان کودک به واسطه استفاده از قطره آهن نیست بلکه خراب شدن دندان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان اتفاق می‌افتد، گفت: پس از دادن قطره آهن، به کودک آب داده شود تا قطره بر دندان باقی نماند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ مرضیه دهقان، دندانپزشک عمومی درباره سیاه شدن دندان خردسالان پس از استفاده از قطره آهن و راهکار جلوگیری از این موضوع گفت: آهن بلافاصله پس از تماس با بزاق و محیط دهان اکسید می‌شود و رنگ سیاه را بر دندان خردسال به جا می‌گذارد اما صرفا این اکسید آهن نمی‌تواند باعث خراب شدن دندان شود.

 

وی با بیان اینکه علت خراب شدن دندان کودک به دلیل استفاده از قطره آهن نیست بلکه خراب شدن دندان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: پس از دادن قطره آهن باید به کودک آب داده شود تا قطره بر دندان کودک باقی نماند.

 

والدین به دندان سیاه کودکان پس از مصرف قطره آهن بی‌توجه هستند

دهقان، ادامه داد: وقتی قطره آهن توسط کودک خورده و دندان سیاه شود انگار این ذهنیت را در خانواده‌ها ایجاد می‌کند که دندان سیاه شده خراب است و به این شکل به بهداشت دندان کودک کمتر توجه می‌کنند، حتی کمتر والدینی را می‌بینیم که برای کودک خردسال مسواک و نخ دندان استفاده کند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از دلایل خراب شدن دندان کودک تغذیه‌هایی مانند چیپس، پفک، شکلات زیاد و تمیز نکردن دندان پس از خوردن آن است، بیان کرد: نمی‌توان از کودک خواست که شکلات نخورد اما باید از کودک بخواهیم که پس از خوردن شکلات مقداری آب ولرم در دهان بگرداند و شب هنگام خواب حتما مسواک بزند.

 

والدین مراقب دندان‌های به هم چسبیده کودکان باشند

این دندانپزشک عمومی با تاکید بر اینکه والدین باید برای دندان‌های به هم چسبیده کودک نخ دندان بکشند، گفت: به این دلیل که شروع پوسیدگی دندان شیری می‌تواند باعث شود که فضای دندان دائم از دست برود و اگر دندان شیری عفونتی داشته باشد ممکن است که به ریشه دندان دائم منتقل شود و بر روی آن اثر بگذارد.

 

وی در ادامه افزود: در گذشته تغذیه به این میزان متنوع نبود اما امروزه با تنوع و دسترسی زیادی که در مواد خوراکی وجود دارد به ویژه شکلات، کاکائو و نوشیدنی‌های گازدار که در لا‌به‌لای دندان باقی می‌ماند باعث شده که نسبت به 20 سال گذشته دندان شیری خراب در جامعه بسیار زیاد وجود داشته باشد.

 

دهقان، اظهار کرد: در گذشته این میزان دندان شیری خراب در کشور وجود نداشت اما هم‌ اکنون اوضاع بدتر از گذشته است و نیاز به بهداشت بیشتر دندان وجود دارد.

 

وی درباره نقش فلوراید تراپی در پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان ابراز کرد: فلوراید تراپی درمان محسوب نمی‌شود به این شکل که پزشک فلوراید را بر روی دندان کودکان قرار می‌دهد و به دلیل اینکه دندان‌ها جوان و سلول‌ها باز هستند، فلوراید بر روی بافت جوان دندان قرار می‌گیرند.

 

این دندانپزشک عمومی در ادامه افزود: به این شکل فلوراید جزء ساختمان دندان فرد می‌شود و استحکام مینای دندان را به دنبال دارد یعنی برای دندان‌های یک و دو بالا همچنین شش پایین در خردسالان که تازه شکل گرفته یا کودکانی که به تازگی دندان دائمی آنان درآمده مفید است، پس این مسئله برای دندان‌های شیری ضرر که ندارد بلکه مفید است.

 

شیاربند هیچ گاه نمی‌تواند جای مسواک زدن را بگیرد

دهقان، با تاکید بر اینکه فیشورسیلنت یا شیاربند یک درمان نیست بلکه پیشگیری محسوب می‌شود، گفت: در مناطقی از دندان که بیشترین میزان پوسیدگی وجود دارد شیارهای دندان هستند که با این مواد آنها را می‌بندیم تا پوسیدگی از این شیارها شروع نشود اما با این وجود این فعالیت هیچ‌گاه نمی‌تواند جای بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن را بگیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است