منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۸
شناسه خبر: 293716
گروه :خبر
13940823000788_PhotoA

در حالی که از میان ۱۹ متهم اصلی حملات ۱۱ سپتامبر، ۱۵ نفر سعودی بودند و اسناد فراوانی از ارتباط هیات حاکمه عربستان با تروریست‌ها حکایت می‌کند، قاضی آمریکایی ایران را جمعاً به پرداخت ۱۰.۵ میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در شرایطی که از میان 19 نفری که متهم به ترتیب‌دادن حملات مشکوک یازده سپتامبر شدند، 15 نفر ملیت سعودی، 2 نفر ملیت اماراتی، یک نفر ملیت لبنانی و یک نفر ملیت مصری داشتند و حتی یک ایرانی در میان آنها نیست، دادگاهی در ایالت نیویورک آمریکا ایران را به پرداخت 10.5 میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه یازده سپتامبر و شرکت‌های بیمه متقبل هزینه‌های آن حادثه محکوم کرده است.

بر اساس حکم «قاضی جورج دانیلز»، ایران باید به خانواده هر یک از قربانیان یا وصی آنها مبلغ 2 میلیون دلار غرامت بپردازد. شرکت‌های بیمه هم باید 3 میلیارد دلار غرامت از ایران دریافت کنند. علت صدور این حکم مضحک هم آن است که ایران نتوانسته در برابر اتهاماتی که در خصوص حوادث یازده سپتامبر به این کشور از سوی دادگاه وارد شده، از خود دفاع کند.

در این که این حکم غیرمعقول و طنزگونه هرگز مورد قبول ایران قرار نخواهد گرفت تردیدی نیست، در این هم تردیدی نیست که حتی مقامات آمریکایی هم ادعای محکمی در خصوص دست داشتن ایران در حوادث یازده سپتامبر مطرح نکرده‌اند. سوال اینجاست که چطور هیچ دادگاهی عربستان سعودی را به پرداخت کمترین غرامتی به بازماندگان یازده سپتامبر محکوم نکرده که هیچ، این کشور متحد آمریکا در منطقه غرب آسیا باقی مانده است اما ایران باید به پرداخت غرامت به بازماندگان آن حوادث مشکوک محکوم شود؟

دانیلز، صادرکننده حکم طنزگونه مزبور، همان کسی است که پیش‌تر عربستان سعودی را از پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر معاف کرده بود. شبکه خبری راشاتودی گزارش داده که وی چند ماه پیش پس از رد ادعاها درباره حمایت مادی عربستان سعودی از هواپیماربایان 11 سپتامبر این کشور را از پرداخت میلیاردها دلار غرامت به قربانیان 11 سپتامبر معاف کرده بود. حالا همین قاضی ایران را محکوم می‌کند که به خانواده‌های قربانیان حادثه مزبور غرامت بدهد!

این حکم در شرایطی صادر می‌شود که همچنان 28 صفحه از گزارش سال 2002 سنای آمریکا در خصوص علل و مسئولین حادثه یازده سپتامبر از چشم افکار عمومی پنهان است. گفته می‌شود این 28 صفحه نشان می‌دهد که سعودی‌ها در تامین مالی هواپیماربایان نقش داشته‌اند.

پنجم ژوئن سال 2015 میلادی، روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف گزارشی را منتشر کرد که ادعا کرده بود باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای انتشار آن 28 صفحه تحت فشار است. «رند پاول»، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی کسی بود که معتقد بود این 28 صفحه باید منتشر شوند. 28 صفحه مزبور، به دستور جورج دابلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا طبقه‌بندی شده‌اند و هنوز از طبقه‌بندی خارج نگردیده‌اند.

«باب گراهام»، سناتور سابق ایالت فلوریدا که در زمان تهیه این گزارش ریاست کمیته اطلاعات سنای آمریکا را برعهده داشت، گفته است که 28 صفحه طبقه‌بندی شده نشان می‌دهند که عربستان سعودی «تامین‌کننده اصلی مالی» حملات بوده است. اتفاقا، همان خانواده‌های قربانیان حوادث یازده سپتامبر که بر اساس حکم قاضی دانیلز باید از ایران غرامت دریافت کنند، برای مدت‌ها از کمپینی حمایت کرده‌اند که خواستار خروج صفحات فوق‌الذکر از طبقه‌بندی است.

در ژوئن 2015، سناتور پاول در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: «اطلاعاتی که طی سال‌های گذشته منتشر شده، سوالاتی را در خصوص حمایت عربستان سعودی از تروریست‌های القاعده ایجاد کرده است.»

به نوشته روزنامه دیلی‌تلگراف، بسیاری از گروه‌های تشکیل شده توسط خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر معتقدند که دولت‌های بوش و اوباما بر نقش تمام‌عیار عربستان سعودی در وقایع یازده سپتامبر سرپوش گذاشته‌اند. یکی از این گروه‌ها، گروهی با نام «اتحاد برای عدالت علیه تروریسم» است که «تری استرادا» آن را رهبری می‌کند. به گفته آقای استرادا، «تقریبا تمام عناصر مهم منجر به حملات 11 سپتامبر، به عربستان سعودی اشاره دارند. بدون پول، این حملات نمی‌توانستند رخ دهند.»

تئوری دست داشتن عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر با اعترافات «زکریا موساوی» تقویت هم شد. وی که از عوامل سابق القاعده و در آمریکا زندانی است، اوایل سال گذشته میلادی به وکلای خود گفت اعضای خاندان سلطنتی عربستان سعودی از جمله ترکی الفیصل، بندربن سلطان و الولید بن طلال، در دهه 1990 میلیون‌ها دلار در اختیار این گروه تروریستی قرار داده‌اند.

موساوی که پس از حملات 11 سپتامبر و در پی تایید جرائم تروریستی علیه وی در سال 2006 به حبس ابد محکوم شد، تاکید کرد: «شیخ اسامه می‌خواست نام کسانی را که به گروه کمک مالی می‌کنند داشته باشد تا بداند باید به سخنان چه کسی توجه کند یا چه کسانی با جهاد همکاری و در آن مشارکت می‌کنند.» وی را هواپیماربای بیستم خوانده‌اند که پیش از حملات یازده سپتامبر دستگیر شد و در این حملات مشارکت نداشت.

به این ترتیب، تمام اتهامات در خصوص یازده سپتامبر، متوجه سعودی‌هاست. با این حال، این کشور نفت‌خیز همچنان متحد آمریکاست و کسی حاضر نیست آن را به پرداخت غرامت به بازماندگان حملات یازده سپتامبر محکوم کند. در همین شرایط و در شرایط «پسابرجام»، این ایران است که به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر محکوم می‌شود!

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است