منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸
شناسه خبر: 294827
گروه :خبر
13940916000683_PhotoA

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه تصویب برجام اقدام مهمی بود که دولت تلاش بسیاری برای آن کرد گفت: قرار بود بر اساس آنچه در برجام آمده تصویب آن کمک بسزایی به دولت برای حل مشکلات کشور بکند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت الله صادق آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تصویب برجام اشاره کرده و گفت: برجام و تصویب آن یکی از صحنه‌های مهم در سیاست‌ کشور بود که قرار بود آثار بسیار مهمی هم داشته باشد.

وی تصریح کرد: تلاش مهم مسئولان و دولت بر این عرصه و در نگاه بالاتر تلاش همه قوا و در رأس آنها مقام معظم رهبری که با تبیین خطوط قرمز نقشه راه را ترسیم کرده بودند، منجر به آن شد که برجام به نتیجه برسد. که رهبری هم آن را با قیودی پس از تصویب مجلس تأئید کردند.

رئیس قوه قضائیه خاطر نشان کرد: امیدواریم برجام بتواند کار دولت را تسهیل کند و نقش مؤثری در روند اجرایی کشور داشته باشد. هر چند که می‌دانیم آنقدر کشورهای سلطه‌گر فشار وارد می‌کنند تا این موضوع را از مسیر درشتیش خارج کنند اما باید بنشینیم و ببینیم در نهایت چه می‌شود.

وی همچنین به مسئولیت سنگین مسئولان پس انتخابات اشاره کرد و گفت:‌حالا که مردم اینگونه پرشور به عرصه انتخابات وارد شدند باید مسئولین هم به فکر حل مشکلات مردم نظیر رکود اقتصادی، عدم اشتغال، مشکل معیشت قشر تنگ‌دست جامعه باشند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: به طور قطع هم به لحاظ منطقی و عقلی و هم به لحاظ شرع نسبت به رأی مردم مسئولیم و باید رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها هر چه بیشتر در جهت خدمت‌رسانی به مردم قدم بردارند.

وی گفت: باید کمر همت ببندیم برای رفع مشکلات مردم و گرفتاری‌هایی که مردم در گوشه و کنار کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

آملی لاریجانی خاطر نشان کرد: در سال گذشته و البته به طور مشخص در طول سالیان گذشته دستگاه قضایی با دو چالش مهم روبه‌رو بوده ست که یکی بحث نیروی انسانی و دیگری بحث اعتبارات بوده است.

وی افزود: در طول این 6 سال به صورت مکرر اعلام کردیم که قوه قضائیه مبنای اعتباراتش کم اندیشیده شده است. این البته معنایش این نیست که در قوه قضائیه به دنبال زر و زیور هستیم بلکه اینگونه هم نباید باشد که برای اختصاص یک ساختمان به التماس بیفتیم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید معیشت قضات و کارمندان را در حداقل معقول داشته باشیم و اینگونه نباشد که قضات ما از سطح پایینی برخوردار باشند که البته به صورت مکرر هم به دولت و مجلس تأکید کرده‌ایم که با دستگاه قضایی در خصوص بودجه  علیرغم ما وضعیت کل کشور را می‌دانیم مهربانانه‌تر برخورد کنند.

وی گفت: متأسفانه آنجایی که هم برخی درآمدها را به دولت نشان می‌دهیم آنها اجازه نمی‌دهند که از آن استفاده کنیم و در برنامه ششم هم هنوز آن اقلی که باید باشد تأمین نشده است.

رئیس قوه قضائیه گفت:‌ با رهبری صحبتی در این خصوص داشتیم و قرار شد نامه‌ای به محضر ایشان بدهیم تا معظم‌له هم به دولت و مجلس تأکیدی کنند تا ما را ویژه‌تر ببینند.

وی گفت‌: ما در بحث جذب و آموزش قضات کوتاهی نکرده‌ایم و تا کنون هم بیش از 4 هزار قاضی به 7 هزار قاضی فعال دستگاه قضایی اضافه شده است البته هنوز به طور کلی نیاز دستگاه قضایی برطرف نشده است.

آملی لاریجانی گفت:‌اینکه صحیح نیست ما در جایی قاضی جذب می‌کنیم اما در آنجا نیروی انسانی نداریم به این قاضی بدهیم تا حداقل کار روزمره آغاز شود.

رئیس قوه قضائیه گفت:‌ دستگاه قضایی یک دستگاه حاکمیتی محض است و نمی‌توان نظیر برخی از ادارات مسئولیت‌ها و وظایف آن را به بخش خصوصی برون‌سپاری کرد.

وی گفت: متأسفانه در همین اثنا شاهد آن هستیم برخی دوربین به دست می‌گیرند و می‌روند داخل کوچه و بازار و از مردم می‌پرسند که آیا از فرایند دستگاه قضایی راضی هستید یا خیر و مردم هم گلایه می‌کنند و آنها هم همان گلایه را پخش می‌کنند حال آنکه در آن طرف ماجرا توجه نمی‌کنند که قوه قضائیه با چه کمبودهایی روبه‌رو است که نتیجه‌آش این شده که روند رسیدگی به پرونده‌ها طولانی شود.

آملی لاریجانی گفت: من از همه رسانه‌ها و از همه کسانی که در مقام ارزیابی روند فعالیت دستگاه قضایی هستند می‌خواهم تا همه ابعاد دستگاه قضایی را با هم بسنجند یعنی کمبودها را ببینند ضعف‌ها را ببینند آن زمان بیایند و نسبت به عملکرد دستگاه قضا اظهار نظر کنند.

ادامه دارد..

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است