منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
شناسه خبر: 281919
گروه :خبر
13941119000211_PhotoA

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قراردادهای اخیر پژو و ایرباس با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تطبیق ندارد، گفت: قرار نبود سرمایه‌گذاری خارجی در جذب فاینانس خلاصه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمدعلی خطیب با اشاره به اوضاع اقتصادی و برنامه دولت برای خروج از رکود اظهار داشت: با این واقعیت مواجه هستیم که رکود تورمی عمیقی بر اقتصاد حاکم است و البته دولت تا حدودی تورم را مهار کرده، اما در آنچه موفق نبوده مقابله با رکود است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه معضل بیکاری بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان افزایش یافته است، تصریح کرد: معضل اصلی اقتصاد کشور اشتغال بوده و هنوز برنامه‌ای برای این موضوع از سوی دولت وجود ندارد.

وی به بودجه سال آینده دولت اشاره کرد و افزود: قطعا بودجه‌های سالانه راه حل کوتاه مدت برای خروج از معضلات مانند رکود و بیکاری است. برای سال آینده هزینه‌ای دولت افزایش یافته که این موضوع می‌تواند تا حدودی زمینه‌ساز رونق باشد، البته بودجه جاری دولت 3.5 برابر بودجه عمرانی است.

این کارشناس اقتصادی بودجه سال آینده دولت را نسبتا انبساطی دانست و گفت: این بودجه می‌‌تواند در افزایش تورم موثر باشد از اقدامات دیگری که در بودجه انجام خواهد شد، انتشار اوراق صکوک و اسناد خزانه اسلامی برای نهادهای دولتی است که خود دولت ضمانت کرده و می‌تواند رونق ایجاد کند.

این استاد دانشگاه  مسئله دیگر را اوراق فروش نرفته دانست و افزود: این اوراق جذابیت خاصی ندارد، اما در صورتی که بابت بدهی پیمانکاران پرداخت شود، به نسبت خود می‌تواند در رونق موثر باشد و زمینه اشتغال را فراهم کند.

خطیب با تاکید بر اینکه دولت تورم را فدای خروج از رکود نکرد، بیان داشت: در این حالت یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت زیر سوال می‌رود، اما در حال حاضر نیز طی ماه‌های اخیر نقدینگی افزایش یافته که می‌تواند این دستاورد دولت را زیر سوال ببرد.

وی به جلسه روز اخیر مجمع عمومی بانک مرکزی اشاره کرد و یادآور شد: در این مراسم به کاهش نرخ سود بانکی اشاره شد که قطعا می‌تواند روی فروش و انتشار اوراق موثر باشد.

این کارشناس اقتصادی یکی دیگر از موضوعات مربوط به تولید را فرسودگی و مستهلک شدن تجهیزات و ماشین‌آلات دانست و گفت: یکی از دلایلی که تولید نمی‌تواند رقابتی باشد و هزینه‌های سربار زیادی دارد، مربوط به فرسودگی ماشین‌الات بوده، زیرا طی 30 سال گذشته این واحدها نوسازی نشده و بهره‌وری و بازدهی پایینی دارند و تزریق تسهیلات نیز نمی‌تواند کمک شایانی به آنها کند.

وی ادامه داد: یکی از اهداف دولت در بحث سرمایه‌گذاری خارجی می تواند ورود ماشین‌الات و تکنولوژی تولید باشد، در کنار تامین منابع مالی مستقیم موضوع ورود تکنولوژی و امکان مشارکت خارجی‌ها در تولید برای حضور در بازارهای صادراتی طبق اقتصاد مقاومتی که نگاه درون‌زا و برون‌نگر دارد، ضروری است.

خطیب تاکید کرد: در حال حاضر سیاست‌های اقتصادی دولت در جهت اقتصاد مقاومتی نیست و در قراردادهای جدید مانند ایرباس و تا حدودی پژو تطبیق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ندارد. قرار نبود صرفا به سمت فاینانس برویم، اما اکنون این اتفاق رخ داده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است