منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳
شناسه خبر: 287774
گروه :خبر
459950

منبر ها جایگاه های قدیمی با قدمت دو قرنی برای مراسم عزاداری در استان هرمزگان هستند، منبرها معمولا برای خود یک ملاّ و گروهی نوحه خوان دارد و از روزگاران قدیم محل روضه خوانی- تعزیه خوانی و مولود خوانی بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،مردم بندرعباس تکیه یا حسینیه را اصطلاحا مِنبر می خوانند و منبر ها از روزگاران قدیم محل روضه خوانی- تعزیه خوانی و مولود خوانی و عذاداری بوده است و سابقه تاریخی پاره ای از آن ها به دو قرن می رسد و ساختمان های قدیمی آن ها که عمدتا خشت و گلی بوده در اثر گذشت زمان از بین رفته و به جای آن ها ساختمان های جدید با مصالح روز و فضای بازتر بنا گردیده است.

در گذشته هر منبر معمولا برای خود یک ملاّ و گروهی نوحه خوان دارد و این عده در حقیقت اعضاء ثابت منبرند و هیأت امناء آن را تشکیل می دهند علاوه بر ماه محرم و صفر شب های دوشنبه (یکشنبه شب) و جمعه ها (پنجشنبه شب) روضه خوانی معمولی در منبرها انجام و از شرکت کنندگان با چای و قلیان پذیرایی می شد.

409792

منبرهای قدیمی و مشهور عبارتند از:

 • مِنبر گَپ (بزرگ) یا توشهر
 • مِنبر کهنه
 • مِنبر برخورداری
 • مِنبر کل سلیمان (کربلایی سلیمان)
 • مِنبر کَرَتی
 • منبر مرادی
 • منبر نجاتی
 • منبر پشت شهر
 • منبر سر ریگ
 • پنجه علی
 • شاه پریان

تعدادی از این منبرهای قدیمی هرمزگان را معرفی می کنیم:

 • منبر گپ (بزرگ) یا توشهر:

در محدوده ی شهر قدیم بندرعباس که از دریا به شمال و تا ابتدای گل کنی رخت شور (ضلع شمالی خیابان اصلی شهر) بوده واقع است و چون بر خلاف سایر منبرها که غالبا خارج از مرکز شهر قرار داشته اند، در داخل شهر آن روز واقع بوده آن را منبر توشهر نیز نامیده اند.

 

این منبر که دارای شبستان و فضای باز است در ضلع جنوبی خیابان اصلی شهر و در فاصله تقریبی دویست متری شمال ساختمان کلاه فرنگی سابق و شرق مسجد ناصری قرار دارد ، منبر گپ از پایگاه های مهم روضه خوانی و شبیه خوانی است و زیر نظر هیأت امناء اداره می شود.

 

آقای “محمد علی صفر ژیان فر” ملا و متولی اصلی این منبر بود.

 • منبر کهنه:

این منبر که در ردیف قدیمی ترین منبرهای شهر به شمار می رفت ، سالیان دراز است که متروک و مخروبه شده و فعالیتی ندارد و منبر کهنه در حاشیه جنوبی خیابان اصلی جنب پاسگاه انتظامی در سه راه دلگشا (سید قطب) قرار دارد.

 

 • منبر برخورداری:

این منبر در سال 1260 خورشیدی توسط “حاج برخورداربرخورداری” در ضلع جنوبی منزل مسکونی وی بنا گردید ساختمان قدیمی آن که شامل یک سالن و دو راهرو و یک شبستان بود در جریان احداث خیابان برق از بین رفت و به جای آن منبر جدیدی در باقی مانده زمین با مصالح جدید بنا گردید.

 

در قسمت بیرونی منبر برخورداری، فضای بازی وجود داشت که تابستان ها مراسم روضه خوانی و مولود خوانی در آنجا انجام می شد. بعد از فوت مؤسس و بانی منبر، مرحوم “قنبر برخورداری” سالیان دراز تولیت آن را به عهده داشت و اینک فرزندان آن مرحوم از جمله “عباس برخورداری” اداره منبر را به عهده دارند.

 

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی