منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳
شناسه خبر: 331938
گروه :خبر
12_2

رمضان یکی از بهترین ماه های خداوند است چرا که میزبانی شب روزهایی را دارد که در آن قرآن نازل شده و روح و فرشتگان و همگی اهالی آسمان به اعتبار بزرگی و بلند مرتبگی آن به زمین می آیند تا در محضر مولای زمان، مقدارت عالم را ثبت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛رمضان یکی از بهترین ماه های خداوند است چرا که میزبانی شب روزهایی را دارد که در آن قرآن نازل شده و روح و فرشتگان و همگی اهالی آسمان به اعتبار بزرگی و
بلند مرتبگی آن به زمین می آیند تا در محضر مولای زمان، مقدارت عالم را ثبت کنند.
در باب ویژگی های شب قدر روایات زیادی از جانب ائمه اطهار(ع) عنوان شده است که همگی حاکی از اهمیت این شب پر فضیلت دارد. چنانچه امام محمد باقر (ع)کار شایسته در شب قدر را بهتر از انجام فعل نیک در هزار ماه دیگر می دانند.
سفارشات خداوند به موسی(ع) در خصوص شب قدر
رسول مکرم اسلام در روایتی شب زنده داری شب قدر را عاملی برای نزدیکی بهذخداوند عنوان می کنند و خطاب به اصحاب خود می فرمایند: «حضرت موسی(ع) به خداوند متعال فرمودند: خدایا! نزدیکی به تو را می خواهم و خداوند متعال در پاسخ می فرمایند نزدیکی به من برای کسی است که شب قدر را بیدار بماند.

 

موسی(ع)گفت: خدایا!رحمتت را می خواهم و خداوند فرمودند رحمت من برای کسی است که در شب قدر بر بینوایان ترحم کند. موسی (ع) گفت: خدایا! عبور از صراط، رهایی از آتش، درختان و میوه های بهشتی و خرسندی تو را می خواهم و خداوند متعال در پاسخ فرمودند: عبور از صراط برای کسی است که در شب قدر صدقه بدهد، میوه های بهشتی برای کسی است که در شب قدر تسبیح گوید، رهایی از آتش برای کسی است که در شب قدر استغفار بگوید و خرسندی من برای کسی است که در شب قدر دو رکعت نماز بگذارد.

 

شبی که عمل در آن بهتر از هزار ماه است
امام صادق (ع) نیز در باب اهمیت، فضیلت و ثواب شب قدر سفارشات بسیاری دارند چنانچه وقتی به ماه رمضان وارد می شدند به فرزندان خویش توصیه می کردند که قدر شب قدر را بدانید چرا که در این شب روزی ها تقسیم، اجل ها نوشته و زائران خانه خدا معین می شوند و عمل و کار خیر در این ماه بهتر از هزار ماه است.

 

همچنین روایت است که در این شب ملائکه و روح وقتی از آسمان به زمین فرود می آیند به خدمت امام زمان(عج) شرف یاب می شوند و نامه سال آینده تا شب قدر بعدی را خدمت ایشان تقدیم می کنند. چنانچه حضرت امیر(ع) می فرمایند: در شب قدر برنامه سال فرود می آید و پس از پیامبر (ص) به خدمت کسانی می رسد که آن برنامه بر عهده آنهاست و آن کسان من و یازده نفر از نسل من هستند.

سفارش شب زنده داری در لیالی قدر
در روایت دیگری از امام باقر(ع) نقل است که در شبی که خداوند جهان را آفرید همان شب، شب قدر را آفرید و نیز اولین پیامبر(ص) و اولین جانشین پیامبر را آفرید و مقدر کرد که این شب شبی باشد که هر سال تفسیر کار ها در آن تا سال آینده مقدر شود.

از ائمه اطهار(ع) روایت است که برای نزدیکی به خدا و آمرزش گناهان شب قدر را زنده نگه دارید.امام صادق(ع) در روایت دیگری از اعمال شب قدر و اهمیت آن می گویند چنانچه می فرمایند: شب قدر را زنده نگه دارید، قرآن بخوانید و صد رکعت نماز به جای بیاورید که این عمل در این شب از هزار ماه بهتر است.

 

خداوند متعال نیز در قرآن با طرح پرسشی الهی از انسان می پرسد که آیا شب قدر را می شناسی؟ و در سوره قدر به اهمیت و عظمت شب قدر اشاره می کند. شب قدر شبی است که در روایات آمده حضرت صدیقه(س) فرزندان خردسال خود را در آن شب بیدار نگاه می داشتند و اندکی آب به چهره آن کودکان می زدند که خواب از سر آنان دور شود. این عملکرد معصومین(ع) به خوبی نشان می دهد که عظمت شب قدر در چه جایگاهی قرار دارد و هر انسان به میزان ظرف وجودی خویش باید از این شب بهره ببرد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است