منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
شناسه خبر: 271301
گروه :خبر
IMG09192764

سال‌ها است که تفاوت قیمت سوخت در داخل و خارج از کشور باعث شده است، برخی از مرزنشینان به قاچاق این فرآورده‌ها گرایش پیدا کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، بدیهی است که قیمت سوخت در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه در حدی است که قاچاقچیان نمی‌توانند از سود این کار چشم‌ پوشی کنند ، اما صرف نظر از غیرواقعی بودن قیمت‌ها و تأثیر آن بر قاچاق، خلأهای قانونی متعددی در کشور وجود دارد که منجر می‌شود تا برخورد لازم با قاچاقچی‌ها صورت نگیرد.

سال‌ها است که تفاوت قیمت سوخت در داخل و خارج از کشور باعث شده است، برخی از مرزنشینان به قاچاق این فرآورده‌ها گرایش پیدا کنند.

سال‌هاست که در ایران ، پدیده قاچاق سوخت ادامه دارد . پدیده‌ای که به صورت مویرگی و سازماندهی شده در جریان بوده است . از فروش بشکه به بشکه سوخت گرفته تا خط لوله‌های قاچاق ، همه یک کار می‌کردند و آن هم قاچاق سوخت ایرانی به کشورهای همسایه ایران بود. روش کار هم ساده است. سود دو برابری قاچاق برای قاچاقچی‌های لنج‌دار و سود ٣٠ تا ۶٠‌درصدی برای خرده‌ فروشان ، محل درآمدی ناسالم بوده و هست . این واقعیت کمتر اعلام شده در حوزه اقتصاد ایران ، حالا با تغییر سهمیه‌بندی و نرخ سوخت اندکی تفاوت کرده است. اما در این میان گفتن از روش مویرگی قاچاقچیان خالی از لطف نیست. کسانی که از مردم در تمام شهرهای ایران سوخت جمع می‌کردند و با اتوبوس‌ها و کامیون‌هایی که باک اضافی نصب کرده بودند همکاری می‌کردند. آنها از شهرستان‌های مختلف با اتوبوس و کامیون سوخت را به شهرهای جنوبی مانند بندرعباس می‌آوردند. دارندگان سهمیه ، به صورت خرده‌ فروشی به این اتوبوس‌ها و کامیون‌ها سوخت می‌فروختند و با همین روش ، هر خودرو که به جنوب و بندر عباس می‌رسید ، در بشکه‌های قاچاق حدود ٢٠٠ لیتر سوخت می‌آورد . قاچاقچیان واسط حالا وارد عمل می‌شوند و سوخت را می‌خرند. ٣۵‌هزار تومان داده می‌شد و از این‌جا به بعد، سوخت به دست کسانی می‌رسید که دارای خودروهای پژوی مخصوص حمل سوخت هستند و برای این کار درست شده‌اند .

استان هرمزگان به دلیل وجود لنگرگاه‌های غیر مجاز و ارتباط آبی با سایر کشورهای منطقه به بهشت قاچاقچیان سوخت بدل شده است. جاسم جادری، استاندار هرمزگان هم در زمینه قاچاق سوخت به نکته جالبی اشاره می‌کند: «از سراسر کشور سوخت به استان فرستاده می‌شود و این در حالی است که هرمزگان به فرآورده‌های نفتی نیاز ندارد و بزرگ‌ترین دلالان سوخت در آب‌های این استان حضور دارند و این محموله‌های سوخت را از هرمزگان خارج می‌کنند.»

قاچاقچیان که گازوییل را از جایگاههای سوخت بوسیله کارت و حتی آزاد خریداری می کنند با مهارت خاصی به 10 برابر قیمت آن در سواحل و در دریا به کشتی های خارجی به فروش می رسانند. شیوه های قاچاق سوخت در هرمزگان متفاوت است ، برخی بار بند خودرو وانت تبدیل به تانکر کرده ، بعضی جای صندلی عقب خودرو سواری مثل پژو ، سمند ، پارس و زانتیا ‘کیسه ای شبیه مشک’ با ظرفیت یک هزارلیتر جا سازی کرده ، برخی هم ازخانه تا ساحل لوله کشی می کنند، عده ای دیگر نیز با تانکر محموله سوخت را به سرقرار برای تخلیه می برند و در نهایت گروهی هم از مرکز تولید استان های دیگر کشور حواله ارسال می گیرند که ریسک خاص خود را در هر بخش دارد.

این روش های قاچاق سوخت علاوه بر ضربه براقتصاد کشور و رشد مشاغل کاذب ، آلوده کردن زمین های ساحلی و دریا ، خطر تصادف و مرگ را بدنبال داشته است.
تفاوت قیمت گازوییل از جایگاه عرضه تا فروش آن به صورت قاچاق در دریا آنقدر زیاد است که برخی از افراد تا 20 میلیون ریال درماه درآمد داشتند کار خود را رها کرده و به عنوان سرشاخه ها در کار قاچاق این فرآورده روی آورده اند

تعاونی مرزنشیان درهرمزگان بواسطه برخی مشکلات مالی ومدیریتی غیرفعال شده وحتی امتیاز صادرات و واردات خود را به جاهای دیگر واگذار کرده و بعید است که به این زودی بتوانند فعالیت قوی نظیر خرید وفروش فرآورده های نفتی داشته باشند.
با وجود اینکه اعضای تعاونی مرزنشیان بیش از آمار جمعیت استان بوده ولی مدتی است که تعاونی مرزنشیان هیچ گونه فعالیتی ندارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان معتقد است: در صورت حمایت دولت از تعاونی های مرزنشین، این تعاونی ها می توانند بخشی از مشکلات اشتغال و اقتصاد استان را رفع کنند.

کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان متولی مبارزه با قاچاق در استان باید با تصمیم گیری های مناسب، راهکارهای خوبی را برای مقابله با پدیده قاچاق سوخت در هرمزگان ارائه دهد.

پدیده قاچاق نه تنها اقتصاد ، بلکه محیط زیست ، فرهنگ و شیوه زندگی در استان ها بویژه نقاط مرزی را متاثر کرده بطوریکه این نگرانی همواره وجود دارد که قاچاق به الگوی شغلی برای نوجوانان و جوانان در این مناطق تبدیل شود و این نگرانی ها باعث شده که مبارزه با پدیده قاچاق دغدغه اصلی مسوولان شود.

طرحهای همچون موافقت وزیر نفت با فروش سوخت بوسیله تعاونی ها ، استفاده از ظرفیت های نیروهای مسلح در مبارزه با قاچاق سوخت و اجرای طرح باک پر روی میز مسوولان است.

استاندار هرمزگان گفت: هرمزگان رتبه اول کشفیات محموله های قاچاق سوخت و مبارزه با این پدیده در کشور را در اختیار دارد. فرمانده انتظامی هرمزگان ، بروز تصادفات دردناک رانندگی به علت عدم توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان خودردهای حامل سوخت قاچاق را از دیگر معضلات جدی در این حوزه برشمرد و خاطرنشان کرد: در مبارزه با قاچاق سوخت توجه به زمینه‌های بروز مشکل و نیز افزایش آگاهی مردم نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند .

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی