منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
شناسه خبر: 256555
گروه :خبر
13940420000322_PhotoA

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: قانون اخیر آمریکا در محدودیت سفر به ایران بند ۲۹ برجام را نقض کرده است، و دولت اگر می‌خواهد به نامه رهبری عمل کند، باید فعالیت برجام را متوقف کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فواد ایزدی عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با اشاره به قانون جدید آمریکا مبنی بر محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران، اظهار داشت: این قانون تحریم جدید علیه ایران است و قطعاً نقض برجام است.

وی افزود: وقتی به متن برجام رجوع می‌کنید، در بند 29 برجام آمده است «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و ایالت متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیر گذاری منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.»

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: طبق متن برجام حتی سیاستی که بر تجارت و روابط اقتصادی بر ایران تأثیر منفی بگذارد، نباید اعمال شود. حال این سؤال مطرح است که آیا قانون جدید آمریکا تأثیرگذاری منفی بر تجارت و روابط اقتصادی ما دارد یا خیر؟

ایزدی در همین خصوص گفت: قطعا این قانون تأثیر منفی بر تجارت و روابط اقتصادی ما دارد. الان که برجام در حال اجرا است، آمریکا به این نتیجه رسیده است که ممکن است رفت و آمدها به ایران بیشتر شود، به همین خاطر می‌خواهد جلوی این رفت و آمدها را بگیرد. بر همین اساس قانون جدید آمریکا نقض صریح برجام است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا در قانون جدید خود کشورها را اینگونه محدود کرده که بین سفر به ایران و رابطه تجاری با آن و سفر به آمریکا یکی را انتخاب کنند، گفت: با این قانون دیگر معلوم نیست که آمریکا فعالان اقتصادی در حوزه بین‌الملل که با ایران رابطه دارند را به کشورش راه بدهد یا خیر!

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در ادامه افزود: این قانون جدید آمریکا به شدت در روند عادی‌سازی روند تجاری و اقتصادی ایران تأثیر می‌گذارد. قانون اخیر آمریکا مانند یکی دیگر از قانون‌های آمریکا است که بانک‌ها را بین انتخاب دلار و ریال قرار داده بود. در این وضعیت بانک‌های خارجی چاره‌ای جز انتخاب دلار ندارد. همین کار را در رابطه با سفر به ایران نیز انجام داده است.

ایزدی با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان وزارت خارجه با قانون جدید آمریکا، اظهار داشت: کاش وزارت خارجه ما به اندازه اتحادیه اروپا به قانون اخیر آمریکا اعتراض می‌کرد. نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتن اعتراض جدی‌تری به قانون آمریکا نسبت به وزارت خارجه ما داشت.

وی تصریح کرد: آقای ظریف در مصاحبه اخیرشان نگفتند که برجام نقض شده بلکه عمل آمریکا را یک عمل پوچ و بی‌معنا عنوان کردند. این در حالی است که عمل آمریکا کاملا معنادار است. هدف آن هم جلوگیری از رفت‌ و آمدهای اقتصادی به ایران است.

این کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: الان که ما قلب اراک را بتن نریختیم  طرف مقابل با پررویی برجام را نقض می‌کند و مسئولان وزارت خارجه هم در این حد که اعتراضی به طرف مقابل نسبت به نقض برجام داشته باشند، صورت نیم‌دهند، آن زمان که قلب رآکتور اراک را بتن ریختیم دیگر طرف مقابل حرف ما را نمی‌خواند و روند نقض برجام را ادامه می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به نامه رهبری به رئیس جمهور درخصوص مشروط کردن برجام، گفت: طبق بند 2 نامه رهبری چون قانون جدید آمریکا نقض برجام است، دولت اگر می‌خواهد به نامه رهبری عمل کند، باید فعالیت برجام را متوقف کند تا تکلیف مشخص شود.

ایزدی با بیان اینکه هدف اصلی قانون اخیر آمریکا تنها ایران است، گفت: اگر فردی بخواهد در سوریه و عراق عملیات تروریستی انجام دهد، بصورت قانونی از مرز این کشورها عبور نمی‌کند تا در پاسپورتش مهر ورود و خروج بخورد. تمامی این تروریست ها از مرز ترکیه می‌روند.

وی افزود: اگر قرار بود قانون اخیر آمریکا اقدامی علیه تروریست باشد، باید ترکیه و عربستان هم در این لیست می‌بودند که نیستند. هدف اصلی قانون اخیر آمریکا ضربه زدن به ایران بوده است نه مقابله با تروریست. خوب است کسانی که در داخل کشور بدنبال بزک کردن چهره آمریکا هستند به این موضوع توجه کنند.

این کارشناس مسائل آمریکا با تأکید بر اینکه قانون جدید آمریکا متن برجام را نقض کرده نه روح آن را، گفت: چگونه است که دوستان وزارت خارجه عنوان می‌کنند قانون جدید روح برجام را نقض کرده است! مگر اینکه برجام را دقیق نخوانده باشند یا سیاسی عمل می‌کنند. حقیقت این است که قانون اخیر آمریکا ضد ایرانی با تابلوی مبارزه با تروریسم است.

ایزدی در پایان اظهار داشت: وزارت خارجه صراحتا اعلام کند که این قانون نقض برجام است و اعتراض کند که چرا برجام نقض شده است و در ادامه هم طبق نامه رهبری  درخصوص اقدامات پیرامون نقض برجام عمل کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است